Urząd Miasta Marki

Al. J. Piłsudskiego 95,
05-270 Marki
22 781 10 03, urzad.miasta@marki.pl

Godziny pracy: pn, wt, cz, pt: 8.oo-16.oo,
śr: 10.oo-18.oo

TIR-y rozjeżdżają Marki. Będzie zakaz wyprzedzania?

O mareckich problemach komunikacyjnych pisze Echo Podwarszawskie.

To, co się obecnie dzieje w al. Piłsudskiego w Markach, przechodzi ludzkie pojęcie! TIR-y blokują wszystkie pasy ruchu, powodując paraliż miasta przez większość godzin w ciągu dnia – alarmuje czytelnik.

Pojawiały się różne pomysły, by choć trochę poprawić sytuację mieszkańców Marek, ale i kierowców, którzy przejeżdżają tranzytem przez to miasto.

Przypomnijmy – z inicjatywy radnych powiatu Sylwii Matusiak z Marek oraz Marty Rajchert z Radzymina, rada powiatu zwróciła się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z apelem o wprowadzenie w określonych godzinach ograniczenia ruchu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton. Z uwagi na to, że droga krajowa S8, której częścią jest al. Piłsudskiego w Markach, stanowi ciąg międzynarodowy i musi być ogólnodostępna, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie wyraziła zgody na wprowadzenie takiego ograniczenia.

Rzeczniczka GDDKiA Małgorzata Tarnowska informowała w ubiegłym roku: – Oddział w Warszawie przeanalizuje możliwość wprowadzenia oznakowania mówiącego o zakazie wyprzedzania przez samochody ciężarowe, co spowoduje upłynnienie ruchu poprzez wyeliminowanie blokowania dwóch pasów ruchu przez TIR-y.

Rozwiązanie coraz bliżej

- Urząd miasta Marki złożył już formalny wniosek w tej sprawie – mówi Piotr Matusiak, naczelnik wydziału spraw społecznych. – Otrzymaliśmy z GDDKiA pisemną odpowiedź, że trwa właśnie faza projektowa i konsultacyjna. Zakaz wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych przez Marki obowiązywałby na odcinku od skrzyżowania z ul. Szkolną do skrzyżowania z Legionową. Ze strony Generalnej Dyrekcji jest pełna wola utworzenia tego zakazu, zwłaszcza że natężenie ruchu wciąż jest bardzo duże. Poza Jankami, Marki są najbardziej obciążonym miejscem na Mazowszu, jeśli chodzi o tranzyt.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad potwierdza, że został już opracowany projekt koncepcyjny stałej organizacji ruchu, wprowadzający zakaz wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych jadących przez Marki, na odcinku od skrzyżowania z ul. Szkolną do skrzyżowania z Legionową.

- Obecnie projekt czeka na uzyskanie niezbędnych opinii, w tym Komendy Stołecznej Policji – mówi Małgorzata Tarnowska.

- Myślę, że nie będzie problemu z wprowadzeniem tych zmian – wyjaśnia asp. Robert Opas z KSP.

Piotr Matusiak jest świadom, że rozwiązanie to jest może półśrodkiem, ale ułatwiającym znacząco komunikację na obszarze Marek. – Będziemy bardzo wdzięczni, jeśli Generalna Dyrekcja jak najszybciej wprowadzi to nowe oznakowanie, które spowoduje, że samochody ciężarowe będą się poruszały prawym skrajem jezdni – mówi Matusiak

Pełna wersja artykułu

 

Zobacz także:

Będzie łatwiej na alei Piłsudskiego

Zakaz wyprzedzania dla TIR-ów

Marki przeciwko tirom!

Stop dla tirów przejeżdżających przez Marki!

 

Komentarze: 2

  1. Jan Orłowski pisze:

    Kto właściwie jest pomysłodawcą ?

    Przypomnijmy ? z inicjatywy radnych powiatu Sylwii Matusiak z Marek oraz Marty Rajchert z Radzymina, rada powiatu zwróciła się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z apelem o wprowadzenie w określonych godzinach ograniczenia ruchu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton. Z uwagi na to, że droga krajowa S8, której częścią jest al. Piłsudskiego w Markach, stanowi ciąg międzynarodowy i musi być ogólnodostępna, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie wyraziła zgody na wprowadzenie takiego ograniczenia.

    W obecnej sytuacji muszę przypomnieć niektórym osobom, że w dniu 27 grudnia 2006 r. na III Sesji Rady Miasta Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Izabela Brzezińska z wniosku Komisji złożyła do Rady Miasta wniosek, aby Rada zwróciła sie do GDDKiA o umieszczenie na trasie K-8 przebiegającej przez miasto Marki znak zakazu wyprzedzania przez samochody ciężarowe. Poprzednia Rada Miasta w większości Radni ze Wspólnoty Samorządowej w głosowaniu jawnym nie wyrazili zgody na wystosowanie odpowiedniego pisma do GDDKiA. Dziś ten pomysł ma wielu twórców.

  2. J.Bodeński pisze:

    A przed wojną, na Podolu śliwki były wielkości arbuzów ;-)

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 66, generowano: 0,574s)