Zapłonął Znicz Pamięci

Antoni Widomski ProMemoria

 18 sierpnia 2015    18:57

Po raz czwarty zapłonęły znicze pod pomnikiem Żołnierzy 1920 roku. W tym roku Znicz Pamięci zapalony został od płomienia z Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Po raz pierwszy wydarzenie takie miało miejsce w 1932 roku. Odsłonięto wtedy uroczyście pomnik poświęcony żołnierzom 1920 roku. Pomnik stanął na zbiorowej mogile żołnierskiej. Specjalna sztafeta dostarczyła pochodnię rozpaloną od ognia przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Pomnik nie dotrwał do naszych czasów. Rozebrany został w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Odbudowany staraniem Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Żołnierzy 1920 roku odsłonięty został w 2012 roku. Po osiemdziesięciu latach ponownie zapalono znicz od ognia z Grobu Nieznanego Żołnierza. Płomień dostarczyli mareccy motocykliści. Przypomina o tym pamiątkowa tablica ustawiona przy pomniku.

Pomnik poświęcony żołnierzom II Rzeczypospolitej odsłonił żołnierz II Rzeczypospolitej - żołnierz Kampanii Wrześniowej 1939 roku, kombatant Armii Krajowej, porucznik Michał Babiuch.

W tym roku ponownie płomień z Grobu Nieznanego żołnierza z Warszawy dotarł do Marek. Tym razem płomień dostarczył żołnierz Września 1939 roku, kombatant Armii Krajowej porucznik Michał Babiuch. Transport oraz honorową asystę zapewnili członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach.

Płonącą pochodnią operuje strażak - ratownik Marcin Brzeziński. Stoją od lewej: Piotr Puchalski, Michał Babiuch, Sebastian Sut.

Płonie świeca transportowa.

Michał Babiuch sprawdza czy wszystko w porządku.

Płomień z Grobu Nieznanego Żołnierza wyrusza w drogę do Marek.

Rozpalanie Znicza Pamięci w Markach od ognia z Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie powinno stać się naszą marecką tradycją. Reaktywowana w 2012 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Markach gotowa jest realizować takie zadanie.

My, mieszkańcy Marek mamy szczególne powody, aby każdego roku w rocznicę Bitwy Warszawskiej znicze zapalane były od płomienia z Grobu Nieznanego Żołnierza.

Kiedy w 1925 roku budowano pomnik - mogiłę Nieznanego Żołnierza w Warszawie zdecydowano, że o wyborze pobojowiska, z którego będą pochodziły zwłoki bezimiennego żołnierza zdecyduje losowanie.

Biuro Historyczne Ministerstwa Spraw Wojskowych wytypowało pobojowiska. Każde z nich musiało spełniać określone kryteria. Musiały to być pola bitwy o ograniczonej przestrzeni, na których wystąpiła duża liczba poległych. Walka stoczona na takim polu bitewnym musiała być zaszczytna dla całości walczącego wojska.

Z okresu bitwy na przedpolu Warszawy wybrano pobojowisko Wólka Radzymińska. Walkę tę rozpoczęły kompanie batalionu dowodzonego przez porucznika Stefana Pogonowskiego i stacjonującego w widełkach szosy Pustelnik - Nieporęt. Dowództwo dywizji znajdowało się w Markach w pałacyku Briggsów.

Walkę batalionu porucznika Stefana Pogonowskiego współcześni uznali za punkt zwrotny w wojnie. Wojsko Polskie zatrzymało się w odwrocie i przeszło do ataku.

Znicze Pamięci żołnierzom II Rzeczypospolitej zapalili żołnierze II Rzeczypospolitej, kombatanci Armii Krajowej.

Znicz zapala Jan Penzioł.

Znicz zapala Michał Babiuch.

Płoną Znicze Pamięci

Antoni Widomski

Fotografie z uroczystości w 2015 roku wykonał Dariusz Wierzbicki.

Galeria

zdjecie: 79393
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry