Urząd Miasta Marki

Al. J. Piłsudskiego 95,
05-270 Marki
22 781 10 03, urzad.miasta@marki.pl

Godziny pracy: pn, wt, cz, pt: 8.oo-16.oo,
śr: 10.oo-18.oo

Zapewniamy opiekę mareckim zwierzakom

Dziś podpisaliśmy umowę z Fundacją Przyjaciele Braci Mniejszych prowadzącą schronisko dla bezdomnych zwierząt.

Zapewnienie mareckim zwierzakom odpowiedniej opieki związanej z ich bezpiecznym odłowieniem oraz zapewnieniem usług weterynaryjnych od dawna jest naszym priorytetem. Przez kilka lat współpracowaliśmy w tym zakresie z Lecznicą Marwet oraz z Fundacją Bezdomniaki. Przyniosła ona wiele pozytywnych efektów. Niestety, z uwagi na ograniczenia lokalowe lecznicy  oraz wzrastającą z roku na rok liczbę odławianych psów zmuszeni byliśmy do zmiany systemu opieki nad zwierzętami bezdomnymi (psami).

Skuteczni w adopcji

Długo analizowaliśmy możliwości, jednak przepisy w tej dziedzinie są jednoznaczne. Zgodnie z zapisami ustawy o ochronie zwierząt zabrania się odławiania zwierząt bezdomnych bez zapewnienia im miejsca w schronisku.

Dlatego też zdecydowaliśmy się na rozpisanie przetargu na odławianie zwierząt bezdomnych (psów) – w tym tych poszkodowanych w zdarzeniach drogowych wraz z ich utrzymaniem w schronisku dla zwierząt. Jako jedno z kryteriów wyboru wpisaliśmy skuteczność adopcji zwierząt. Zależy nam, aby zwierzaki w schronisku były jak najkrócej, a jak najszybciej znalazły nowy, dobry dom.

Dotychczasowe przetargi na schroniska unieważnialiśmy, gdyż nie było chętnych. Wybór takiej placówki zawsze budzi pewne obawy o los bezdomnych psów. Wiele słyszy się w mediach o negatywnych poczynaniach właścicieli schronisk, którzy z tej działalności czerpią korzyści kosztem zwierząt. Dlatego i tym razem z obawą czekaliśmy na otwarcie ofert.

Okazało się, że z pomocą przyszła nam Fundacja Przyjaciele Braci Mniejszych (FPBM) prowadząca schronisko dla bezdomnych zwierząt w Nowym Dworze Mazowieckim. Jako jedyna wystartowała w przetargu, spełniając jednocześnie wszystkie postawione wymogi.

Po analizie okazało się, że FPBM posiada bardzo pozytywne opinie wśród organizacji prozwierzęcych m.in. Fundacji Bezdomniaki, z którą od lat współpracujemy i która pomogła wielu zwierzakom z Marek. Skontaktowaliśmy się z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim, który bezpośrednio nadzoruje schronisko. I tu również usłyszeliśmy wiele pozytywnych słów o Fundacji oraz schronisku. Te informacje skonfrontowaliśmy m.in. w Gminie Wołomin, która współpracuje ze schroniskiem w Nowym Dworze Mazowieckim ? i też opinia pozytywna.

Sterylizacje, kastracje i znakowanie 

Zatem ze spokojem oraz przekonaniem, że żadnym zwierzętom nie będzie się działa krzywda dzisiaj (10 grudnia) podpisaliśmy umowę z FPBM jako prowadzącym schronisko, gdzie trafią mareckie psiaki. Fundacja, oprócz odławiania zwierząt, ma również pełnić obsługę weterynaryjną psów (w tym tych poszkodowanych w zdarzeniach drogowych). W trakcie odławiania pracownicy będą sprawdzać, czy pies jest zachipowany, i kontaktować się z właścicielem. Ponadto schronisko znajduje się w odległości do 50 km od Marek, więc umożliwia to dokonywanie kontroli przez pracowników urzędu. Z drugiej strony taka odległość może też okazać się dyscyplinująca dla niefrasobliwych właścicieli czworonogów.

Nie zmieniamy formuły opieki nad wolnożyjącymi kotami. Będziemy nadal im pomagać nie tylko poprzez odławianie, ale i dokarmianie, znakowanie, sterylizowanie i kastrowanie. W tym zakresie nadal liczymy na pomoc Fundacji Bezdomniaki, ponieważ ich dotychczasowe działania  pokazały, że los zwierząt nie jest im obojętny.

Nadal będziemy wykonywać sterylizacje, kastracje i znakowanie zwierząt domowych (psów i kotów). W 2018 roku akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Będziemy ją kontynuować w 2019 roku!

Na koniec dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w opiekę nad mareckimi zwierzętami (zwłaszcza opiekunów społecznych). Bez Waszych działań nie byłoby tak dobrych efektów.

Wydział Ochrony Środowiska UM Marki

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 70, generowano: 0,564s)