Z historii starań o kościół w Markach

W tym roku, 20 października naszej najstarszej parafii mareckiej stuknie okrągłe 100 lat. Kilkanaście dni wcześniej, dokładnie 7 października, minie 120 lat od zebrania parafialnego, na którym podjęto decyzję o budowie kościoła w Markach.
Informację o zebraniu zamieścił Przegląd Katolicki z dnia 7 października.

Informację o zebraniu zamieścił także Kurier Warszawski z dnia 17 października 1897 roku. Notatka prasowa zawiera kilka nowych informacji. Wynika z nich, że sprawa budowy kościoła była już poruszana 5 lat wcześniej. Wtedy to Briggsowie deklarowali gotowość pomocy w budowie świątyni.

W notatce o zebraniu, jaką opublikowała Gazeta Świąteczna z dnia 24 października znajdujemy potwierdzenie informacji o wcześniejszych próbach budowy kościoła.

Zawarte w obu notatkach informacje o istniejącym przed 5 laty projekcie budowy kościoła i gotowości Briggsów udzielenia pomocy w budowie świątyni, znajdują potwierdzenie w prasie z lat 1893 – 1897.

Z notatek prasowych wynika, że Briggsowie rozpoczęli starania o budowę kościoła już w 1893 roku.

Rok później w Kurierze Warszawskim pojawiła się kolejna informacja.

Rok 1895 przyniósł kolejną informację.

W kolejnym, 1896 roku pojawiła się informacja o przystąpieniu do sporządzania planów. Briggsowie zadeklarowali 20 tysięcy rubli na budowę kościoła.

W tym samym roku ukazała się informacja, że plany budowy kościoła z cegły nie zostały zatwierdzone przez władze.

Informację potwierdzono w Gazecie Świątecznej

Kiedy więc ksiądz Dąbrowski podjął energiczne starania i zabiegi wokół budowy kościoła w Markach, mógł w pełni liczyć na wsparcie ze strony Briggsów. Znajdujemy potwierdzenie tego faktu w wielu darowiznach na rzecz kościoła. Rozpoczęło się od darowizny 5 000 rubli Flory Briggs.

Antoni Widomski
Pro Memoria

Galeria

Komentarze: 1

  1. Aga pisze:

    Dzięki Panie Antoni za wyszukanie tak ciekawych artykułów

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 64, generowano: 0,606s)