Powstanie Akcji Katolickiej w Markach - 1931

Antoni Widomski ProMemoria

 17 kwietnia 2020    13:28

W drugim numerze Wiadomości Parafji Św. Izydora w Markach z listopada 1931 roku proboszcz ks. Teodor Jesionowski zamieścił informację o powstaniu Akcji Katolickiej w Markach.  

 

"Zapoczątkowanie Akcji Katolickiej w Markach".
Wezwana do Akcji katolickiej, to jest do Czynu katolickiego, miejscowa inteligencja wierząca i praktykująca odpowiedziała czynem. Dnia 25 października w uroczystość Chrystusa Króla odbyło się zebranie informacyjne o Akcji Katolickiej. Dnia zaś 22 listopada odbyło się zebranie organizacyjne Stowarzyszenia Mężów Katolickich. Na zebranie to przybył Sekretarz Związku Stowarzyszeń Akcji Katolickiej, ks. Dr. Sprusiński z p. prof. Chojnackim. Po referacie ks. Dr. Sprusińskiego o potrzebie i sposobach działaniu Akcji Katolickiej p. Chojnacki wyłożył ustawę. Następnie na listę członków zapisało się 24 panów z miejscowej inteligencji i przystąpiono do wyboru zarządu. W skład zarządu weszło pięć osób.
W wolnych wnioskach omówiono sprawę stworzenia Towarzystwa Miłosierdzia – Caritas. Po dłuższej dyskusji, czy Towarzystwo to nie wejdzie w kolizję z Gminnym Komitetem niesienia pomocy bezrobotnym, gdy się to zagadnienie wyjaśniło, wybrano komisję trzech w celu zorganizowania w najbliższą niedzielę Towarzystwa Caritas.
Czwartą niedzielę miesiąca wybrano jako stały termin zebrań Stowarzyszenia Mężów Akcji Katolickiej.
Uwaga: W grudniu, ze względu na święta Bożego Narodzenia, zebranie odbędzie się w trzecią niedzielę Akcji Katolickiej, a zebranie tercjarzy w dzień Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej. Jedno i drugie po nieszporach.
Proboszcz Ks. T. Jesionowski

 

Ponadto w numerze:

  • Sprawozdanie kasowe za czas od 11-X do 23 XI 1931 r.
    W sprawozdaniu pojawiają się nazwiska osób które złożyły ofiarę imiennie na kwitarjusz: Franciszek Lipski, Eleonora Rabakiewicz, Sowińska, Balbina Kożuchowska, Rozalia Hicner, Kołodziejska z Marek, Przytulska z Pustelnika, Siostry Małe z Marek, Rostkowska Małgorzata, Stanisław Oleśnicki, J.H. Jusińscy, Pisarska, Jan i Maria Borkowscy, Bolesław Pietrzyk.
    W sprawozdaniu kasy Bractw pojawiają się nazwiska: organista Brzozowski, Młynarski, Makowski, Franciszka Zych
  • Reforma w uposażeniu służby kościelnej
  • Składanie ofiar 

 

Wiadomości Parafialne w załączonym pliku PDF

Antoni Widomski

Galeria

zdjecie: 129172
fot. 1
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry