Wernisaż Anny Kwiatkowskiej-Misiurskiej i Barbary Wernickiej-Domagały w MOK - relacja

Anna Dąbrowska-Pękocka MOK

 22 grudnia 2010    14:44

2010-12-12 - akm i bwd wernisaz 137Dnia 12 grudnia 2010 roku w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury odbyła się przedświąteczna uroczystość. Składały się na nią wernisaże wystaw: "Jezus, Biblia, Tradycja, Legendy" Anny Kwiatkowskiej-Misiurskiej oraz "Narodziła nam się Dobroć" Barbary Wiernickiej-Domagały w połączeniu z koncertem "Cantique de Nöel" w wykonaniu Julii Karłowej-Antczak (śpiew) oraz Ireny Podobas (fortepian).

Uroczystość zorganizowała i prowadziła dyrektor MOK Krystyna Klimecka, która serdecznie powitała miłych gości: Burmistrza Miasta Marki Janusza Werczyńskiego, Wice-Przewodniczącą Rady Miasta Marki Agnieszkę Lużyńską, artystów oraz malarki Barbarę Wiernicką-Domagałę i Annę Kwiatkowską-Misurską, która już od dwudziestu lat współpracuje z MOK, a także licznie zgromadzoną marecką publiczność. Z tej okazji Anna Kwiatkowska-Misiurska otrzymała specjalne podziękowania i wyrazy szacunku za wieloletnią współpracę od Burmistrza i Dyrektora MOK. Artystka nie tylko wielokrotne uczestniczyła w wystawach indywidualnych i zbiorowych, ale także brała udział w wielu spotkaniach artystycznych, również autorskich i warsztatowych z bywalcami naszej galerii, w tym z uczniami szkół.

Wernisaże uświetnił nastrojowy koncert "Cantique de Nöel". Wykonawczynie Julia Karłowa-Antczak (obdarzona sopranem dramatycznym) oraz Irena Podobas (znakomita pianistka) prezentowały bardzo wysoki poziom muzyczny. Artystki przygotowały repertuar, w którym połączyły akcenty przedświątecznego oczekiwania z motywami muzyki klasycznej. W programie znalazły się utwory takie jak: tytułowa "Cantique de Nöel - Modlitwa" Adolfa Adama, "Lulaj Synku, lulaj" Mariusza Matuszewskiego,  "Życzenie" Fryderyka Chopina, 'Usta Milczą Dusza Śpiewa" Franciszka Lechara czy "Conte Partiro - Time to Say Goodbye" Francesco Santori-ego. W bardziej znanych utworach publiczność zachęcana przez solistkę włączała się we wspólny śpiew.

Mnie, jako komisarzowi wystaw, przypadł w udziale zaszczyt krótkiego omówienia prac obu malarek. Obecna ekspozycja pokazuje nowy wątek tematyczny w dziełach Anny Kwiatkowskiej-Misurskiej, oto mamy do czynienia z plastyczną interpretacją legend dotyczących postaci Pana Jezusa. Owe osiem prac stanowi kontynuację i uzupełnienie cyklu pasteli opowiadających o życiu Chrystusa zapisanych w Biblii i Bożonarodzeniowej Tradycji Polaków. Doskonały dobór kolorów, bogata dynamiczna kreska, liryzm plamy barwnej, barokowy przepych złocenia w połączeniu z wyrafinowanym poczuciem smaku to charakterystyczne cechy malarstwa artystki. Przykuwające uwagę twarze i rozmach połączony z feerią barw na dalszych planach. Obrazy uzupełniają zamieszczone obok nich fragmenty z Biblii Tysiąclecia i poezja sławnych poetów polskich wybrane przez autorkę oraz dokonane przez nią streszczenia legend. To wszystko sprawia, że w sercu pojawia się ciepło i zaczynamy cicho nucić kolędy...

Wystawa Barbary Wiernickiej-Domagały "Narodziła nam się Dobroć" powstała w charakterystycznej technice - malarstwie na szkle - wyraża radość z Narodzenia Pana, przedstawiając wydarzenia Świętej Nocy w wielu ujęciach. Kolorowe Szopki, nawiązujące do tradycji ludowej, ale wychodzące daleko poza nią, przedstawiają Świętą Rodzinę w różnorodnym sztafażu. I tak możemy wyróżnić grupę Szopek architektonicznych - rozpoznajemy tutaj charakterystyczne budowle - Warszawy, Krakowa, Kazimierza, Pułtuska, Tomaszowa, Lwowa a także drewniany Kościółek na Jaszczurówce. Obok przedstawienia muzyczne - wokół Dzieciątka tłoczą się barwne postaci grajków, są muzykujący pasterze, jest i kapela Wielanka. Dalej - patrzcie - oto anioły towarzyszą Małemu Jezuskowi. Są też kolędnicy z gwiazdą. A na kolejnej ścianie  Święta Rodzina - Maryja i Józef pochyleni nad Dzieciną.

Następnie Dyrektor MOK zaprosiła wszystkich na część towarzyską wieczoru, gdzie przy lampce wina i poczęstunku (przygotowanym przez przyjaciół artystek i pracowników MOK) prowadzono ciekawe rozmowy, wymieniano się refleksjami na temat sztuki i życia. Po miłym wieczorze pozostały pamiątkowe zdjęcia i serdeczne wpisy do kroniki MOK.

Komisarz wystaw

Luiza Wojciechowska-Konopka

[gallery order="DESC"]

Galeria

fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
fot. 23
fot. 24
fot. 25
fot. 26
fot. 27

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry