Urząd Miasta Marki

Al. J. Piłsudskiego 95,
05-270 Marki
22 781 10 03, urzad.miasta@marki.pl

Godziny pracy: pn, wt, cz, pt: 8.oo-16.oo,
śr: 10.oo-18.oo

Warszawa powstała!

1 sierpnia punktualnie o godz. 17:00 oddaliśmy hołd Powstańcom Warszawskim.

Uruchomieniem syren alarmowych oraz odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęły się mareckie uroczystości 74 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

„Warszawa powstała! Nareszcie nadszedł dzień, na który w męce i zaciętości czekaliśmy pięć, jakże nieskończenie długich lat. Warszawa walczy! Lud Warszawy jest w tych godzinach ze swym podziemnym wojskiem sercem i dłonią. Nie pierwszy raz Warszawa powstaje. Nigdy jednak wola walki nie była tak powszechna, jak dziś. Robotnicy i inteligenci, kobiety, mężczyźni i młodzież, ludzie wszystkich grup politycznych, wszystkich warstw – to jeden dzisiaj lud – lud Warszawy. Polacy! Powiew historii idzie ulicami i placami Warszawy. Staje się rzecz wielka, której echa pójdą w pokolenia całe. Każdy kto dziś walczy – bierze udział w dziele nieśmiertelnym. Zorza wolności już wschodzi nad stolicą Polski. Alarm powstańczej pobudki wzywa wszystkich do broni. „

Fragmentem biuletynu informacyjnego z 2 sierpnia 1944 roku uczestnicy uroczystości zostali wprowadzeni w nastrój, jaki wówczas panował na ulicach Warszawy. Następnie prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach druh Antoni Widomski przybliżył informacje na temat działań powstańczych, jakie toczyły się w rejonie Marek z udziałem żołnierzy Armii Krajowej II Rejonu „Celków”. Wspomniał również, że dowódca mjr Henryk Okińczyc „Bill” był wówczas naczelnikiem straży pożarnej w Pustelniku, stąd tak liczna obecność druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach na dzisiejszych uroczystościach.

Po krótkiej przemowie zebrane delegacje przy dźwiękach werbli złożyły kwiaty pod pomnikiem, a następnie rozbrzmiał przenikliwy ton trąbki w utworze „Śpij kolego”.

Na zakończenie uroczystości ks. Jan ze Zgromadzenia Księży Michalitów w Strudze poprowadził wspólną modlitwę, a zastępca burmistrza miasta Marki Dariusz Pietrucha podziękował kombatantom i przybyłym mieszkańcom za podtrzymywanie pamięci o Powstańcach i tragicznych wydarzeniach z naszej historii, które budują naszą tożsamość narodową.

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 62, generowano: 0,557s)