Warcabiści UKS Struga na Mistrzostwach Europy w Witebsku

,,Wiedzcie tedy, iż gra ta jest bojów obrazem;
Trzeba miejsca, chcąc wojska przeciwne zwieść razem.
A więc naprzód dla Warcab szranki przybierz świetnie.
Niech je siedem dróg równych z obu stron rozetnie”

Słowami poematu Adama Mickiewicza nasza zawodniczka Marta Bańkowska rozpoczęła uroczyste ślubowanie Reprezentantów Polski na tegoroczne Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w warcabach stupolowych.
W ostatnią niedzielę lipca Muzeum Narodowe w Warszawie gościło w swoich progach najlepszych młodzieżowych warcabistów naszego kraju. Młodzieżowa Reprezentacja Polski, w skład której powołanych zostało aż pięcioro zawodników UKS STRUGA (Kacper Waś i Klaudia Adamczyk – kategoria do lat 13, Ludwika Moczulska – kategoria do lat 16, Marta Bańkowska i Bogdan Bańkowski – kategoria do lat 19), w dostojnym gmachu Muzeum uroczyście ślubowała ,,świadome dążenie do osiągnięcia najlepszego wyniku sportowego w nadchodzących Mistrzostwach”.
Młodzież w biało-czerwonych strojach Reprezentacji wzięła udział w przygotowanych przez pracowników Muzeum warsztatach na ekspozycji średniowiecznych dzieł sztuki – miło było obserwować, że zainteresowania naszych warcabistów są znacznie szersze i aktywnie brali udział w zajęciach :)

,,Czy wygrana ucieszy, czy pośród pogromu,
Cofnąć stopy pod karą nie wolno nikomu;
Iść naprzód, walczyć, gonić za nieprzyjacielem,
Wedrzeć się do obozu jest głównym gry celem.”

Witebsk, miasto położone w pobliżu wschodniej granicy Białorusi był gospodarzem Młodzieżowych Mistrzostw Europy 2017. Witebsk, miasto kojarzone z odbywającym się od lat 80 Festiwalem Piosenki Polskiej (obecnie Międzynarodowym Festiwalem Słowiański Bazar) oraz awangardową twórczością pochodzącego stąd Marca Chagalla. Miasto dumne ze swojego Zimowego Pałacu Sportu – lodowiska i areny sportów łyżwowych. Miejsca, które za sprawą Europejskiej Federacji Warcabowej i Białoruskiej Federacji Warcabowej w dniach 1-9 sierpnia 2017 było gospodarzem rozgrywek turniejowych Mistrzostw Europy czołowych warcabistów Starego Kontynentu.
Przed zawodnikami postawione zostały 3 wyzwania: turniej gry długiej (rozpisany na kilka dni, ze względu na to, że jedna partia może trwać nawet 5 godzin!), jednodniowy turniej gry aktywnej oraz turniej gry błyskawicznej.
Oficjalne rozpoczęcie Mistrzostw Europy, krótka część artystyczna i już nasi zawodnicy w skupieniu zasiedli do gry. Na zawodach tej rangi bardzo trudno jest zabrać przeciwnikom punkty, ale początek turnieju był bardzo udany – nasza młodzież ambitnie i z zapałem podchodziła do każdej konfrontacji, więc saldo punktów każdego zawodnika miło się zaokrąglało.
Turniej na długi czas jest bardzo wyczerpujący fizycznie – kilka godzin gry w wymuszonej pozycji, w wysokiej temperaturze i głębokiej koncentracji to naprawdę nie jest prosta sprawa. Tym bardziej, że z każdą kolejną rundą oprócz rosnącego zmęczenia trzeba walczyć z notowanym wyżej przeciwnikiem – poziom trudności stale więc wzrasta.

,,Dziś nie koronna głowa, ni mleczny zabierca,
Ale Warcabę czułe ulubiły serca”

Poniżej przedstawiamy wyniki naszych zawodników w każdym z turniejów. Niezwykle wdzięczną jest możliwość obserwowania zawodników i kibicowania im na tak trudnym turnieju. Niby to ,,tylko warcaba”, niby to ,,tylko hobby” ale obserwując ilość włożonej w treningi pracy, ogrom zaangażowania, wysiłku i emocji trzeba stwierdzić że to jest aż WARCABA i prawdziwa PASJA.

Wyniki naszych zawodników:

   - Bogdan Bańkowski (długi czas: 10 pkt, miejsce 9; warcaby aktywne: 9 pkt, miejsce 8; blitz: 10 pkt, miejsce 10)
   - Marta Bańkowska (długi czas: 9 pkt, 16 miejsce, warcaby aktywne: 10 pkt, miejsce 10; blitz: 10 pkt, miejsce 7)
   - Kacper Waś (długi czas: 10 pkt, miejsce 12; warcaby aktywne: 9 pkt, miejsce 20; blitz: 10 pkt, miejsce 15)
   - Klaudia Adamczyk (długi czas: 8 pkt, miejsce 17; warcaby aktywne: 7 pkt, miejsce 25; blitz: 10 pkt, miejsce 12)
   - Ludwika Moczulska (długi czas: 8 pkt, 18 miejsce; warcaby aktywne: 8 pkt, miejsce 26; blitz: 9 pkt, miejsce 20)

Życzymy naszym zawodnikom stałych postępów w grze, osiągania kolejnych stopni wtajemniczenia warcabowego i przede wszystkim własnej satysfakcji z uprawiania tak wdzięcznej dyscypliny. Bo nasz podziw już macie.

Monika Adamczyk

Galeria zdjęć

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 75, generowano: 0,596s)