Marecki Ośrodek Kultury

Marecki Ośrodek Kultury
im. Tadeusza Lużyńskiego

ul. Fabryczna 2, 05-270 Marki
22 781-14-06, mokmarki@mokmarki.pl

Walentynkowy Wieczór Trzech Muz w MOK w Markach

DSC_0633W niedzielę, 12 lutego 2012 w Mareckim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy plakatu artystycznego: „Miłość! Miłość? Miłość…” ze zbiorów kolekcjonera Sylwestra Marzocha (1956-2007) oraz spektakl muzyczny niezależnej grupy artystycznej „MULE W RÓŻ-ach” pt. „Miłość, łzy i o co kaman” w reżyserii Jerzego Raszkowskiego. W przedstawieniu udział wzięli: Agata Nizińska, Jacek Brzeszczyński i Jerzy Raszkowski.

Walentynkowy wieczór trzech muz rozpoczęła Dyrektor MOK Krystyna Klimecka, która serdecznie powitała wszystkich miłych gości oraz wspominała sylwetkę Sylwestra Marzocha i jego współpracę z Mareckim Ośrodkiem Kultury. Błażej Marzoch, jeden z synów kolekcjonera plakatów, opowiedział o tworzonej przez lata kolekcji i jej losach. Rozrastający się przez lata zbiór liczy ponad 4000 druków, niektóre zostały wydane dzięki staraniom pana Sylwestra. Kolekcję uporządkował w bloki tematyczne i według nich zorganizował dziesiątki wystaw w całej Polsce, większość w rodzinnych okolicach. Obecna wystawa jest dziewiątą w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury – pierwsza z nich odbyła się w 2000 roku.

Komisarz wystawy Luiza Wojciechowska-Konopka przybliżyła zebranym układ ekspozycji i opowiedziała o znajdujących się na niej artystycznych plakatach obejmujących różne style i pochodzących z okresu od lat pięćdziesiątych XX wieku do dziś. Przeważają plakaty filmowe i teatralne. Wśród nich znajdują się prace najwybitniejszych polskich plakacistów, w tym przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Przedstawiamy 55 prac 22 artystów: Mirosław Adamczyk (2), Hanna Bakuła (1), Barbara Baranowska (1), Hanna Bodnar (1), Tomasz Bogusławski (1), Ewa Frysztak-Witkowska (2), Wiktor Górka (8), Mieczysław Górowski (1), Maciej Hibner (2), Lucjan Jagodziński (1), Roman Kalarus (1), Andrzej Krajewski (3), Jan Młodożeniec (3), Marek Mosiński (1), Rafał Olbiński (12), Andrzej Pągowski (1), Wiesław Sadowski (2), Marian Stachurski (1), Wiesław Wałkuski (3), Mieczysław Wasilewski (6), Wojciech Wencel (1), Leszek Żebrowski (1).

Nadszedł czas przedstawienia, którego akcja rozgrywała się w pensjonacie „Pod Różami”, co podkreślała nastrojowa scenografia. Jerzy Raszkowski w roli portiera(i przy fortepianie), zachęcał zapracowanego biznesmena (Jacek Brzeszczyński) do chwili wytchnienia i oddania się magii miłości, której emisariuszką okazała się przepiękna Agata Nizińska, wokalistka o imponującej figurze modelki. Młodzi prowadzili swoisty dialog uczuć, za pomocą kolejnych znanych i lubianych piosenek, takich jak m.in.: „Pamiętasz, była jesień”, „Mimozami jesień się zaczyna” czy „Kochać, jak to łatwo powiedzieć”. Szczególnym atutem przedstawienia były interpretacje wokalne Jacka Brzeszczyńskiego przy akompaniamencie Jerzego Raszkowskiego. Utrzymany w lekkim tonie spektakl, po raz kolejny potwierdza, że z tą miłością… nie zawsze wiadomo o co kaman…

Po części artystycznej nadszedł czas część towarzyską. Na rozmowy, swobodną wymianę myśli i nawiązywanie nowych kontaktów w serdecznej atmosferze kawiarenki artystycznej Mareckiego Ośrodka Kultury.

Komisarz wystawy
Luiza Wojciechowska-Konopka

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 62, generowano: 0,627s)