Wakacyjna Sesja czyli kanalizacja oraz skwitowanie prac Burmistrza za 2010 (XI Sesja Rady Miasta, 29.06.2011)

markiPomimo kilkudniowego wakacyjnego nastroju naszego Miasta, Rada Miasta odbyła kolejne (już XI) posiedzenie poświęcone m.in. zgodnie za tradycją aktualnym pracom kanalizacyjnym oraz skwitowaniu działalności burmistrza za rok 2010. Pomimo wakacyjnej aury posiedzenie Rady przebiegało bardzo merytorycznie ale o tym poniżej…

Wobec zbliżającego się apogeum prac kanalizacyjnych w naszym mieście zbiegającego się z okresem wakacyjnym, postanowiliśmy włączyć do prac Rady podczas XI sesji w/w kwestię, która wielu z nas spędza sen z powiek. Na początku Prezes Spółki p. Kajetan Specjalski wraz z ekspertem p. Zbyszkiem Maksymem przedstawili harmonogram prac na najbliższe miesiące, później padało wiele pytań dotyczących obecnych i przyszłych prac m.in. zakończenie prac w ulicach Ząbkowskiej, Okólnej, Wspólnej – więcej na http://www.marcinpiotrowski.info.pl/blog/?p=709 .  

Prezes Specjalski również przedstawił informację w zakresie najbliższych działań związanych z polityką informacyjną wobec naszych mieszkańców m.in. uruchomienie specjalnych stron  internetowych poświęconych pracom kanalizacyjnym jak i kwestiom przyłączy. I tym sposobem poruszyliśmy kolejną ważna  kwestię dotyczącą kwestii kanalizacji tj. projektów przyłączy bowiem otrzymujemy informacje, iż do mareckich domów pukają nie tylko projektanci Mareckiej spółki ale również prywatnych wykonawców czy też biur projektowych. Kwestia jest nie zwykle ważna z uwagi na fakt, iż zgodnie z decyzją Rady Miasta projekty przyłączy zostaną przekazane przez Spółkę miejską mieszkańcom nie odpłatnie, zatem proszę mieszkańców o rozwagę w podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru projektanta.

Kolejną punktem Sesji było skwitowanie działalności burmistrza Janusza Werczyńskiego za rok 2010. Burmistrz uraczył nas bardzo ciekawą prezentacją ukazującą sytuację gminy w roku 2010 na tle lat poprzednich. Po zapoznaniu się przez Radę z opiniami Regionalnej Izby Obrachunkowej (pozytywnymi) oraz opinią Komisji Rewizyjnej przyszedł czas na dyskusje, którą wspierali pracownicy Urzędu Miasta w osobach naczelników poszczególnych wydziałów, którzy starali się wspierać burmistrza w udzielaniu odpowiedzi na zadawane pytania dotyczące funkcjonowania Urzędu Miasta w roku 2010. Po zakończeniu dyskusji Rada Miasta podjęła uchwałę o udzieleniu absolutorium (17 głosów - ZA, 1 głos - PRZECIW, 1 - WSTRZYMUJĄCY).

Burmistrz podziękował za podjęcie uchwały, ze strony Rady padły jednoznaczne wskazania, iż jest to pewnego rodzaju mandat zaufania i chęci współpracy na rzecz dobra naszego miasta bo…oczywiście…Marki są Najważniejsze..

Dalsze prace Rady przebiegły bardzo sprawnie bowiem na wniosek burmistrza zdjęliśmy punkty obrad poświecone uchwale w sprawie Programu Przeciwdziałaniu Przemocy w Rodzinie oraz określenia trybu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego, podjęliśmy uchwały w sprawie zgody na odpłatne nabycie gruntów do zasobów nieruchomości gminnych oraz  wyrażenia zgody na przyjęcie darowizny nieruchomości. W przypadku jednej uchwały dotyczącej wyrażenia zgody na odpłatne nabycie gruntów do zasobów nieruchomości gminnych Rada podjęła decyzję o odesłaniu projekt uchwały do Komisji Budżetowej z uwagi na wątpliwości dotyczącej proponowanej ceny ze strony właściciela tj. firmy  Volumetric.

 W sprawach różnych poruszono wiele kwestii m.in. terminów przetargów na budowę ORLIKA oraz dokumentację projektową dla nowej siedziby ZS Nr , zgłoszenia programu termomodernizacji mareckich placówek oświatowych do NFOŚiGW, czystości ulic, nadal brakującego lustra drogowego.

Ponadto radny Arek Werelich poruszył kwestię nie wzięcia udziału czy też brak udziału w programie firmy Nivea (http://www.nivea.pl/?nvem=/modules-components/ext/pl-PL/expertise-modules/100-placow-zabaw) skierowanym m.in. do samorządów, które wskażą miejsca lokalizacji placów zabawa, których budowę sfinansuje właśnie firma Nivea – więcej – http://www.marcinpiotrowski.info.pl/blog/?p=709 

Na zakończenie Sesji  radny Paweł Pniewski przedstawił wstępny program obchodów Bitwy Warszawskiej w Markach w postaci apelu poległych na cmentarzu mareckim cmentarzu, który odbędzie się 15 sierpnia 2011 o godzinie 20.00. Apel poległych zostanie połączony z przedstawieniem roli Marek w Bitwie Warszawskiej, zbiórką środków na odbudowę pomnika poległych żołnierzy oraz prezentacją projektu w/w pomnika, który w czasach PRL został zdewastowany.

 Na zakończenie obchodów planowany jest festiwal lampionów – … abyśmy nie zapomnieli o tych, którzy postawili swoje życie za naszą wolność…

puszczanie lampionów

Galeria

Komentarze: 5

 1. maksimus pisze:

  Absolutorium przyznane i to jednogłośnie (jeden przyzwoity przeciw to tyle co nic). A tyle mówiliście o nowej radzie, nowych zasadach patrzeniu na ręce i nie tylko. Ech… szkoda słów. Wiedziałem że jak się dorwiecie do żłoba to szybko Wam przejdzie i nic się nie zmieni. Ręka rękę myje. Zmarnowane kolejne 4 lata. Jestem przekonany że zamiast myśleć o pomnikach skupcie się na dniu dzisiejszym i np. pomocy biednym rodzinom. Pomników jest aż za dużo. Miasto ma tyle potrzeb, a Wam pomniki w głowie. Wstyd. A już to co Pan pisze i jak widać cieszy to Pana jest oburzające cyt.”Dalsze prace Rady przebiegły bardzo sprawnie bowiem na wniosek burmistrza zdjęliśmy punkty obrad poświecone uchwale w sprawie Programu Przeciwdziałaniu Przemocy w Rodzinie” no pewnie po co zajmować się przemocą przecież jak któryś z Was nie daj Boże przyłoży żonie to przejdzie to do porządku dziennego. Po co się tym zajmować. Żenada Panie Przewodniczący.

 2. Marcin Piotrowski pisze:

  Zapraszam Pana na dyżur jeżeli Pan chce mówić o żenadzie i zarzutach wobec pracy Rady – żenadą jest wpisywanie opinii bez ujawnienia swoich danych, pragnę przypomnieć lub też poinformować, iż zgodnie z prawem burmistrz posiada okres ochronny wobec działań Rady, który również obejmuje skwitowanie jego działalności w tym roku ponadto była pozytywna opinia RIO. Serdecznie zapraszam Pana na posiedzenia Rady lub też do zapoznania się z naszymi dotychczasowymi działaniami. Gdybyśmy myśleli tylko o pomnikach to nie podjelibyśmy działań na rzecz budowy nowej siedziby ZS nr 1 (lada chwila ukaże się przetarg na projekt), orlika (przetarg już ogłoszony na wykonawstwo), zakup fortepianu dla MOK, darmowe projekty przyłączy, darmowe wyjazdy wakacyjne dla dzieci z rodzin potrzebujących które osobiście organizuje … może się pan przyłączy… – więcej … zapraszam do zapoznania się z materiałami z posiedzeń Rady…

 3. 100% poparcia z tym, co pisze Pan Marcin. Pisanie najmądrzejszych słów (te oczywiście takie nie są) bez podania swoich danych jest zwykłym tchórzostwem i takie adresy IP (bo nie napiszę „osoby”) powinny być od razu banowane bez możliwości przywrócenia komentowania. Ponadto zasada generalna jest taka, że życie nie lubi próżni – jakby Panu się to spodobało to innej osobie by to nie przypadło do gustu i vice versa.
  Weźmy pod uwagę ogół, a nie szczegół i doceńmy, że w naszych Markach naprawdę się dużo dzieje i będzie działo i przede wszystkim doceńmy, że poza zaangażowaniem Burmistrza i Radnych mamy też informacje o tym, co się w naszym mieście dzieje. Niedawno mieliśmy 1 blogera, który pisał o sprawach naszych Marek – teraz mamy ich przynajmniej 4. (Był blog Tadeusza, teraz doszły blogi Panów Pawła Pniewskiego, Marcina Piotrowskiego oraz Arkadiusza Werelicha. Komuś zależy na informacji – te blogi nie zostały założone przed wyborami, kiedy każdy robi kiełbasę wyborczą, tylko na samym początku kadencji radnych). Jest to miłe, że ludzie robią coś takiego, zwłaszcza, że z nich można się sporo dowiedzieć.

  Ponadto Maksimusie – rządzenie 25. tysięcznym miastem to nie takie łatwe jak myślisz.

 4. maksimus pisze:

  Nie omieszkam Panie Przewodniczący przyjść na Pana dyżur żeby wyrazić bezpośrednio swoją opinię. Natomiast Pan Jaczewski ma zapędy cenzora i swoisty sposób lekceważenia tych, co nie po jego myśli. Nie dam się wciągnąć w te pyskówki. Ponadto zwracam uwagę na formę. Nie jesteśmy na ty. I nigdy nie będziemy. A odpowiadając niejako na zarzut to trochę wiem o rządzeniu, bo robię to od 35 lat ( Pan zapewne tyle nawet nie ma ), prowadząc własną firmę i zarządzając jeszcze inną. Ale moje rządzenie jest zupełnie inne. Łatwiejsze, bo po pierwsze uczciwe, po drugie, ponieważ uczciwe to proste, po trzecie wolne od wpływów politycznych.
  No, a na koniec taka uwaga Panie Jaczewski. Pisać też trzeba „umić”

 5. Za formę „Ty” szczerze przepraszam.

  Jeśli myśli Pan, że mam tendencję do lekceważenia tych, którzy myślą inaczej niż ja to proszę zapytać moich znajomych jak jest naprawdę. Szanuję zarówno osoby myślące tak samo jak ja i jak i oponentów – po prostu zirytowało mnie, że krytykuje Pan nie mając odwagi podpisać się imieniem i nazwiskiem.

  Nie jestem po to, żeby prawić Panu mądrości, ale irytuje mnie zwykłe biadolenie i brak odwagi podpisania się imieniem i nazwiskiem. I tylko tyle. W Internecie jest bardzo wiele takich osób i dlatego przedstawiłem swoją opinię, żeby takie osoby nie miały prawa wypowiadania się na naszej stronie.

  Ponadto jeśli szuka Pan osoby szukającej zaczepki to przykro mi – to nie ja.

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 60, generowano: 0,569s)