14 listopada 2013    21:33

Artykuł z gazety Liderzy Innowacyjności pt. "W sposób wzorcowy"



Dopłaty do przyłączy nieruchomości do sieci kanalizacyjnej w Markach
Modelowy system podłączeń nieruchomości do zbiorczej sieci kanalizacyjnej, wprowadzony przez Wodociąg Marecki we współpracy z samorządem, przynosi bardzo dobre rezultaty. Pozwoli to miejskiej spółce, która kończy budowę 155 km kanalizacji sanitarnej w podwarszawskich Markach, na uzyskanie planowanego efektu ekologicznego. Budowa ok. 5,5 tys. przyłączy zapewni odbiór ścieków od niemal 20 tys. mieszkańców.

Na wykonanie ponad 4,5 tys. takich przyłączy umowy są już zawarte z właścicielami lub użytkownikami posesji. Znaczna część tych inwestycji jest już sfinalizowana, a pozostałe są w trakcie realizacji. Termin zakończenia całego programu przewidziany jest w 2015 roku.

- Bez stworzenia modelowego systemu wsparcia budowy przyłączy nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, trudno byłoby uzyskać efekt ekologiczny, deklarowany w umowie o dofinansowaniu projektu z PO Infrastruktura i Środowisko - informuje Janusz Werczyński, wieloletni burmistrz Marek. - Przy budowie kanalizacji obowiązek wykonania i sfinansowania przyłączy do prywatnych posesji spoczywa na mieszkańcach. Koszty tych inwestycji wynoszą od 1500 do 5000 zł. To jest duży wysiłek finansowy dla większości rodzin, dlatego musieliśmy wspólnie z zarządem Wodociągu Mareckiego znaleźć sposób, na rozwiązanie tego problemu.

Kierownictwo Wodociągu Mareckiego skorzystało z możliwości stworzonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) i sięgnęło po dotację na wsparcie tego typu działań. Spółka w porozumieniu z samorządem lokalnym, przygotowała program dofinansowania budowy podłączeń do zbiorczego systemu kanalizacyjnego w Markach. W ramach umów podpisanych z NFOŚiGW o dofinansowanie programu, Wodociąg Marecki pomaga w przygotowaniu dokumentacji projektowych, w finansowaniu i budowie przyłączy kanalizacyjnych. To przyniosło doskonałe efekty.

Wsparcie dla przyłączy do sieci kanalizacyjnej

Na ok.5,5 tys. koniecznych przyłączeń, ponad 4,5 jest już w realizacji. Wkład własny mieszkańców wynosi przy rozpoczęciu inwestycji tylko 10 proc., ponieważ większość
obciążeń przyjął na siebie Wodociąg Marecki.

- Każdy, kto zadeklarował chęć wybudowania swojego przyłącza otrzymał 45 proc. dotacji, a na kolejne 45 proc. kosztów udzielono bardzo preferencyjnej pożyczki - kontynuuje burmistrz Janusz Werczyński ? Mieszkańcy będą ją spłacać spółce przez kolejne lata w niewielkich ratach. Jestem pełen uznania dla zarządu Wodociągu Mareckiego, którym kieruje prezes Kajetan Paweł Specjalski, że w sposób wzorcowy przeprowadził całą tę skomplikowaną operację związaną z pozyskaniem środków zewnętrznych i udzielaniem wsparcia przy budowie przyłączy kanalizacyjnych. Cieszę się, że miasto też ma w tym swój skromny udział.

Uregulowany status prawny

Zawsze kiedy Wodociągowi Mareckiemu jest potrzebna pomoc, zwłaszcza formalno -prawna, może z powodzeniem liczyć na burmistrza i Radę Miasta. Największym problemem przy budowie sieci kanalizacyjnej i przyłączy było uzyskanie zgody właścicieli lub użytkowników na prowadzenie robót na gruntach prywatnych.

- To było dla nas bardzo kosztowne przedsięwzięcie - wyjaśnia Janusz Werczyński - Musieliśmy wydać wiele milionów złotych na uregulowanie tych wszystkich spraw. Część właścicieli nieruchomości nie wyrażała zgody na przeprowadzenie sieci kanalizacyjnej przez ich tereny, najczęściej te osoby, które nie mieszkają w Markach. Stawiali nam różne warunki, często nierealne do spełnienia. Podejmowaliśmy różne próby kompromisu, ale na ogół kończyło się to koniecznością wykupu gruntów. To nas dużo kosztowało. Na szczęście udało się przebrnąć przez te bariery i nic już nam nie zagraża w sprawnej realizacji całego programu.

Liczy się współpraca


Dobra współpraca pomiędzy władzami miasta, a spółką oraz innymi instytucjami samorządowymi, w tym Zakładem Usług Komunalnych jest warunkiem koniecznym przy prowadzeniu każdego projektu, uważa burmistrz Janusz Werczyński i dodaje. - Nasza współpraca układała się zawsze w sposób wzorcowy. Powiem szczerze, nie przypominam sobie nawet nieporozumień. Może dlatego ze wszystkim sobie dobrze radzimy i to nas zachęca do kolejnych wspólnych działań. Projekt budowy sieci kanalizacyjnej w Markach już się kończy, dlatego zamierzamy go kontynuować w kolejnym etapie i budować infrastrukturę na terenach dotychczas nieuzbrojonych.

Marki położone kilkanaście kilometrów od centrum stolicy bardzo dynamicznie się rozwijają, dlatego potrzebna jest dodatkowa sieć wodociągowa i kanalizacyjna. Być może jeszcze uda się uzyskać na ten cel unijne środki z obecnej perspektywy, a jeśli nie to na pewno z kolejnej na lata 2014- 2020. Oprócz rozwoju sieci pojawiła się też konieczność wybudowania drugiej stacji uzdatniania wody na przeciwległym końcu miasta, w północnej części Marek.

W tej chwili władze miasta przygotowują się do modernizacji i rozbudowy dróg, a wspólnie z Wodociągiem Mareckim pracują nad koncepcją budowy kanalizacji deszczowej, ponieważ na terenie aglomeracji jest wysoki poziom wód gruntowych.

Obwodnica Marek

To jest obecnie najbardziej oczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Przez centrum miasta przejeżdżają dziennie setki tirów i samochodów dostawczych. Potężne korki są ogromnym utrudnieniem w poruszaniu się po mieście i wielką uciążliwością dla mieszkańców.

- My czekamy na tę inwestycję z niecierpliwością, ale nie ma już obaw, że ona nie powstanie - zapewnia burmistrz Janusz Werczyński. - Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad jako inwestor, w mojej ocenie w sposób właściwy wywiązuje się z tego zadania. Trwają przygotowania do przetargu na wybór wykonawcy, który zaprojektuje i wybuduje obwodnicę wokół Marek. Wszystko
wskazuje na to, że będzie gotowa pod koniec 2016 roku. Martwi nas tylko to, że po zmianie norm emisji hałasu, inwestor zamierza postawić niższe ekrany dźwiękoszczelne. Może uda nam się go przekonać, aby pozostał przy pierwotnych ustaleniach
. (jol)

*

Do budowy miejskiej sieci kanalizacyjnej Wodociąg Marecki przystąpił w 2008 roku, na 4 lata przed uzyskaniem decyzji z Komisji Europejskiej o dofinansowaniu projektu ?Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki?. Wartość całego przedsięwzięcia wynosi 128 mln zł. Unijna dotacja przyznana z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko stanowi 68 proc. kosztów inwestycji. Umowa z NFOŚiGW, który zajmuje się obsługą środków unijnych podpisana została w 2010 roku. Zakończenie wszystkich inwestycji zaplanowane jest na 2015 rok

PLIK PDF

Galeria

zdjecie: 59119
fot. 2
zdjecie

Mikołaj Szczepanowski

Mikołaj Szczepanowski - współpracuje z portalem od 2006 roku

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry