W Markach o obwodnicy i tirach

Paweł Pniewski UMMarki

 8 października 2015    17:02

W środę 7 października, odbył się briefing prasowy poświęcony budowie obwodnicy Marek i możliwości powrotu tirów do centrum miasta. Burmistrz Jacek Orych, do udziału w wydarzeniu zaprosił Wojewodę Mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Jana Grabca oraz p.o. Dyrektora Oddziału Warszawa GDDKiA Tomasza Kwiecińskiego.

Burmistrz Marek poinformował, że od kilkunastu tygodni czynione są starania, by po modernizacji mostu Grota-Roweckiego, do Marek nie powrócił ruch samochodów ciężarowych także w ciągu dnia, co całkowicie sparaliżowałoby miasto. W Markach powstała inicjatywa społeczna -  "Marki Stop TIR", jej organizatorzy zbierają podpisy pod petycją społeczną i nagłaśniają problem. Burmistrz Marek zaapelował do zaproszonych gości o interwencję w sprawie tirów. Podziękował także za dotychczasowe wsparcie dla jak najszybszego rozpoczęcia budowy obwodnicy Marek.

Minister Jan Grabiec zaznaczył, że jako mieszkaniec podwarszawskiej miejscowości doskonale rozumie problem dezorganizacji funkcjonowania miast graniczących z Warszawą przez ruch tranzytowy, dlatego podjął się interwencji w celu wypracowania kompromisowego rozwiązania dla Marek, jak i dla miejscowości, gdzie obecnie został skierowany ruch samochodów ciężarowych.

W sprawie nowej organizacji ruchu na drodze ekspresowej S8 zabrał głos wojewoda - Jacek Kozłowski, który poinformował że przed przyjazdem do Marek odbyło się w tej sprawie spotkanie, gdzie analizowano możliwość dalszego utrzymania zakazu poruszania się samochodów ciężarowych w godzinach szczytu. Po zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji i opinii m.in. służb ratunkowych, ustalone zostaną konkretne godziny, w których obowiązywać będzie zakaz i wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu. Obecnie obowiązująca organizacja wygasa 18 października i do tego czasu wojewoda zadeklarował wprowadzenie nowego rozwiązania, dzięki któremu ruch tranzytowy ominie Marki.

Odnosząc się do prac budowlanych na obwodnicy Marek wojewoda poinformował, że zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) zostało wydane dla około dwukilometrowego odcinka, pomiędzy węzłem "Marki" a węzłem "Drewnica", gdzie teren pod budowę został już przygotowany przez wykonawcę. Trwają ostatnie roboty przy przebudowie mediów, a za chwilę rozpocznie się wykonanie fundamentów pod obiekty mostowe oraz budowa nasypów. Wojewoda mazowiecki poinformował, że w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim toczą się dwa postępowania w sprawie wydania ZRID na kolejne fragmenty obwodnicy. Na wniosek inwestora, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przeprowadzana jest ponowna ocena oddziaływania inwestycji na środowisko. Zdaniem wojewody Jacka Kozłowskiego zgoda na realizację odcinka obwodnicy od węzła "Kobyłka" do węzła "Radzymin Płd" powinna zostać wydana jeszcze w grudniu 2015 r. i wówczas będzie można rozpocząć przygotowanie terenu, przede wszystkim usunięcie roślinności i drzew z trasy obwodnicy.

Dyrektor warszawskiego oddziału GDDKiA Tomasz Kwieciński poinformował, że prace przy budowie obwodnicy przebiegają zgodnie z harmonogramem. Wykonawca i nie napotkał przeszkód, które mogłyby przedłużyć oddanie trasy do użytku, co powinno nastąpić do końca wakacji 2017 roku. Dyrektor zaprosił także mieszkańców do Urzędu Miasta Kobyłka 20 października na godz. 16:00, gdzie odbędzie się otwarta rozprawa.

Burmistrz podziękował wojewodzie Jackowi Kozłowskiemu i ministrowi Janowi Grabcowi za dotychczasowe zaangażowanie w sprawę ruchu samochodów ciężarowych i zaapelował o egzekwowanie ograniczeń dla tirów przez odpowiednie służby.

W związku z rozpoczynającymi się robotami budowlanymi na obwodnicy Marek, 7 października w programie "Wywiad Kuriera" w TVP Warszawa gościem redaktor Miłki Skalskiej był burmistrz Jacek Orych, który zwrócił uwagę na ważny dla mieszkańców sąsiadujących z budową, aspekt niewystarczającego zabezpieczenia antyhałasowego dla odcinka przebiegającego przez Marki. Po przeprowadzeniu ponownej analizy oddziaływania trasy na środowisko, drastycznie zmniejszono długość i wysokość ekranów akustycznych na terenie Marek, co wywołało protesty społeczne. Obecnie, zarówno władze miasta, jak i mieszkańcy zabiegają o przywrócenie pierwotnych rozwiązań.

Galeria

zdjecie: 81109
fot. 2
zdjecie

Paweł Pniewski

Paweł Pniewski, zastępca Burmistrza Miasta Marki, prezes zarządu stowarzyszenia Grupa Marki 2020, członek Mareckiego Stowarzyszenia Gospodarczego.
Społecznik, podróżnik, wielbiciel kultury kulinarnej.
Związany z mareckim samorządem od 2010 roku. Z portalem współpracuje od 2009 roku.

pniewski.wordpress.com

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry