Uroczystość poświęcenia obrazu Św. Izydora Oracza w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Markach

Marek Kroczek AkcjaKatolicka

 12 maja 2012    15:59

k,MjE1OTQ1MjAsNTE5MzM1,f,Izydor3W dniu 15 maja 2012 roku, w Święto Patrona naszej Parafii, Świętego Izydora Oracza, po Mszy Świętej o godzinie18.00 odbędzie się uroczystość poświęcenia obrazu przedstawiającego Świętego. Poświęcenia dokona Biskup Pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej Ks. dr Marek Solarczyk.

Obraz został namalowany przez naszą parafiankę Monikę Maciołek, pod opieką artystyczną i przy współpracy Konrada Wieniawy, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, artysty plastyka, rzeźbiarza, nauczyciela.
Wymiary obrazu (w ramach) wysokość 215 cm, szerokość 110 cm.
Koszty związane z wykonaniem obrazu zostały pokryte przez Ks. Prałata Zygmunta Wirkowskiego, Proboszcza Parafii.

Obecnie w naszej świątyni są tylko dwa wizerunki ukazujące tego Świętego. Pierwszy z nich to wykonana w drewnie płaskorzeźba stanowiąca część mensy ołtarza Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W latach 60. ołtarz ten zwieńczony był obrazem olejnym w kształcie i wielkości feretronu, przedstawiającego Św. Izydora. Obraz ten zaginął, po zbudowaniu ołtarza MBNP w końcu lat 70. XX w. Druga podobizna przedstawiająca Świętego, w charakterystycznym modlitewnym uniesieniu, z aniołem orzącym ziemię, znajduje się na sztandarze, pochodzącym z 1952 r. i przechowywanym w parafialnej zakrystii.


Notka biograficzna patrona parafii - Św. Izydora Oracza
San Isidro Labrador (San Isidro en Madrid)

Izydor Urodził się ok.1080 r. w okolicy Madrytu w dosyć ubogiej ale bogobojnej, chrześcijańskiej rodzinie. Wstąpił w związek małżeński z Marią Toribia Beata Maria Toribia (Maria de la Cabeza), która urodziła mu jedno dziecko.
Po zajęciu Madrytu przez Arabów wraz z rodziną przeniósł się na wieś gdzie pracował jako robotnik rolny u zamożnego sąsiada. Praca Izydora na roli była podstawą utrzymania Jego rodziny. Za sumienną pracę oraz zalety charakteru i umysłu właściciel majątku którym Izydor pracował awansował Go do funkcji nadzorcy i zarządcy tegoż majątku. Nie był człowiekiem wykształconym. Najprawdopodobniej nie umiał pisać ani czytać. Był człowiekiem bardzo religijnym, pracowitym i szanowanym przez bliskich i sąsiadów, z którymi gdy byli w potrzebie potrafił podzielić się i pomóc w trudnych sytuacjach.
W licznych wyobrażeniach ikonograficznych Św. Izydor przedstawiany jest jako rolnik, który klęczy na polu pogrążony w głębokiej modlitwie, a pracę oracza wykonują za niego aniołowie, którzy orzą ziemię zaprzężonymi do pługu wołami.

Św. Izydor zmarł ok. 1130 r. i pochowany został w Madrycie na miejscowym cmentarzu. Jednak liczne przypadki cudownych uzdrowień, nawróceń i innych uzyskanych za jego przyczyną łask sprawiły, że jego relikwie zostały przeniesione do kościoła Św. Andrzeja w Madrycie - kościoła w którym jako dziecko został ochrzczony. Jego grób odwiedzały rzesze wiernych mieszkańców Madrytu ale stał się też celem wielu pielgrzymek. Sława Jego kultu rozrastała się z wiekami i sięgała coraz to dalszych terytoriów.
W 1619 r. beatyfikował go papież Paweł V, a kanonizował, czyli ogłosił świętym, w 1622 r. papież Grzegorz XV. Od tego czasu został uznany za patrona Madrytu i rolników.
Wspomnienie liturgiczne Św. Izydora w Kościele Katolickim obchodzone jest 15 maja. We Wspólnocie Autonomicznej Madrytu (hiszp. Madrid, Comunidad de Madrid) jest to dzień wolny od pracy.

Na ziemiach polskich kult Świętego rozwijał się najmocniej od XVII do XIX w.,
zwłaszcza na wsiach, gdzie zakładano bractwa religijne pod Jego wezwaniem, których celem była opieka duszpasterska nad ludnością wiejską.
Obranie Św. Izydora Oracza za patrona naszej parafii może mieć związek z działalnością takich bractw, dość licznie powstającymi, szczególnie pod koniec XIX i na początku XX w. Bractwa te otaczały opieką duchową, moralną jak i materialną ludność pochodzenia chłopskiego, która poszukiwała zatrudnienia, w licznie zakładanych w tym czasie, fabrykach.
Wystarczy przypomnieć, że w fabryce przędzalniczej braci Briggsów w Markach na przełomie XIX i XX w. zatrudnionych było ok. 3000 robotników, rekrutujących się przede wszystkim z okolicznych wiosek.

Opracowali: Zbigniew Paciorek i Marek Kroczek
na podstawie: Encyklopedia Katolicka. Lublin 1997, T VII, s. 618;
Ks. Antoni Gorzandt. Mój Święty Patron.. Lublin. 1988, s.152-153.
Wizerunek Świętego Izydora Oracza został pobrany ze strony:
https://www.google.pl/search?q=św.+izydor+oracz&hl=pl&client=firefox-a&prmd=imvn



Galeria

zdjecie

Marek Kroczek

Współpracuje z portalem marki.net.pl od 2004 roku.
Prezes Mareckiej Akcji Katolickiej.
Radny, przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Sportu Rady Miasta Marki w latach 2006-2010. Pomysłodawca, realizator imprez rodzinno-rekreacyjnych, ogólnomiejskich konkursów międzyszkolnych i wielu innych przedsięwzięć. Organizator wyjazdów rodzinnych oraz pielgrzymek krajowych i międzynarodowych.

Autor hasła MARKOWE MARKI.
Z pasją pomaga innym... zapominając o sobie.
Miłośnik wszystkich zwierząt, dużych i małych.. tych co skaczą i fruwają...

akcja.marki.net.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry