UKS Struga – informacje o klubie

Uczniowski Klub Sportowy Struga, działający przy Szkole Podstawowej Nr 5 w Markach powstał w 1996 roku z inicjatywy rodziców i dyrektora tejże szkoły. Obecnie swą działalnością obejmuje nie tylko Szkołę Podstawową Nr 5, ale także Gimnazjum Nr 2 mieszczące się w tym samym budynku (Zespół Szkół Nr 2 w Markach im Prymasa Tysiąclecia ? ul. Wczasowa 5) oraz młodzież i dorosłych spoza w/w szkoły. Pierwszym prezesem zarządu UKS Struga został Adam Kopczyński (1996-1998), w następnych kadencjach funkcję tę pełnili kolejno: Marek Rowicki (1998-2000), Krzysztof Warabida (2000-2002), Dariusz Rydzewski (2002-2006), od grudnia 2006 r. nieprzerwanie prezesem klubu jest Jarosław Suchecki.

Do zadań statutowych UKS Struga należy m. in. krzewienie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie ich zainteresowań sportowych, organizowanie pozalekcyjnego życia sportowego uczniów i organizowanie różnorodnych form współzawodnictwa sportowego.

Na przestrzeni lat UKS Struga organizował zajęcia w różnych sekcjach. Nieprzerwanie działa sekcja warcabowo-szachowa i od kilku lat sekcja tenisa stołowego. W historii klubu zaznaczyły się też sekcje unihokeja, badmintona, koszykówki, siatkówki i boksu. W zależności od zapotrzebowania i możliwości UKS jest otwarty na rozwijanie różnych dyscyplin ? o ile naszą działalność wesprą rodzice.

Z wyjątkiem sprzętu szachowo-warcabowego (własność UKS), klub korzysta ze sprzętu szkolnego, a przede wszystkim z obiektów szkolnych (sala gimnastyczna, boisko, sale itp.). Członkowie UKS płacą składki w wysokości 5 zł miesięcznie.

Zawodnicy poszczególnych sekcji uczestniczą w licznych zawodach na szczeblu lokalnym, wojewódzkim, ogólnopolskim, a w zawodach warcabowych również w Mistrzostwach Europy i Świata.

Szczególne osiągnięcia ma na swoim koncie sekcja szachowo-warcabowa. Zaczęło się od lokalnych zawodów, które UKS zorganizował dla szkół mareckich. Po pierwszych miejscach zdobywanych na szczeblu lokalnym, nasi zawodnicy odważyli się wziąć udział w Mistrzostwach Warszawy i Mistrzostwach Województwa Mazowieckiego z doskonałym skutkiem. Jednocześnie z inicjatywy UKS Struga rozpoczęło się organizowanie imprez warcabowych i szachowych dla powiatu wołomińskiego. Pojawiły się w kalendarzu imprez Mistrzostwa Powiatu i Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego w warcabach. Następnym krokiem było zorganizowanie imprez ogólnopolskich, a w 2008 roku UKS Struga był głównym organizatorem Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Warcabach 64-polowych. Obecnie jesteśmy jednym z najbardziej znaczących klubów warcabowych w Polsce, organizatorem kilku cyklicznych ogólnopolskich imprez (MP w warcabach aktywnych 100- polowych, Otwarte MP w warcabach aktywnych klasycznych, Drużynowe MP w warcabach klasycznych, Mistrzostwa Polski Dzieci do lat ośmiu w warcabach itp.).

Dziesięciokrotnie zawodnicy UKS Struga zdobyli tytuł Drużynowego Mistrza Polski, nasi zawodnicy wielokrotnie osiągali najwyższe laury na Mistrzostwach Polski, od lat reprezentują Polskę na Mistrzostwach Europy i Świata.

Do największych imprez szachowych organizowanych przez UKS należy Grand Prix Powiatu Wołomińskiego w szachach o Puchar Starosty Powiatu (impreza organizowana przez kolejne 10 lat).

Koło tenisa stołowego organizuje co roku Otwarte Mistrzostwa w Tenisie Stołowym o Puchar Burmistrza Miasta Marki, zawodnicy odnoszą sukcesy w turniejach organizowanych na terenie powiatu wołomińskiego.

Trzeba przyznać, że klub wypracował sobie opinię doskonałego organizatora zawodów. Przemawia za tym frekwencja na turniejach aranżowanych przez UKS Struga oraz liczne odznaczenia państwowe przyznane członkom klubu odpowiedzialnym za przygotowanie i przebieg imprez sportowych.

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 62, generowano: 0,579s)