Szkoła Podstawowa nr 4

Szkoła Podstawowa Nr 4
im. Stefana Grota-Roweckiego

ul. Duża 3, 05-260 Marki
22 781-12-96

Tydzień Świadomości Dysleksji.

            SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU TYGODNIA ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4 IM. STEFANA ROWECKIEGO „GROTA”

 

W dniach 14 – 18.11.16 r. w naszej szkole po raz trzeci obchodzony był Tydzień Świadomości Dysleksji. Uczniowie mieli możliwość poprzez zabawę zgłębić wiedzę na temat dysleksji a także sprawdzić swoje umiejętności współpracy w konkursach.

W klasach 0-I  p. I. Piłat oraz p. H. Dudyńska czytały baśnie H. Ch. Andersena, na podstawie których dzieci wykonały przepiękne prace plastyczne. Twórczość dzieci można było oglądać w trakcie trwania tygodnia na szkolnych korytarzach.

Klasy II i III miały możliwość sprawdzenia czy nauka przez zabawę naprawdę jest możliwa. W niektórych klasach została przeprowadzona lekcja, na której uczniowie korzystali z gier ortograficznych, gier usprawniających percepcję wzrokową, słuchową i spostrzegawczość.

Dla klas IV-VI został zorganizowany konkurs Szukania Kopert. 20.11.16 r. w szkole oraz u pracowników szkoły znajdowały się oznaczone koperty z fragmentami tekstu. Każda klasa miała za zadanie znaleźć właściwy zestaw kopert, ułożyć tekst

w odpowiedniej kolejności i poprawnie odpowiedzieć na pytania do tekstu.

W klasach czwartych najszybciej wykonała to zadanie klasa IV b , w klasach piątych klasa V c , a w klasach szóstych klasa VI a. Dla zwycięzców czekały nagrody w postaci kalendarza adwentowego dla każdego ucznia w klasie, ufundowane przez Radę Rodziców.

Podsumowującym cały Tydzień Świadomości Dysleksji wydarzeniem był konkurs „Ortograficzna Corrida czyli walka z bykami”, do którego przygotowywały się również całe klasy. Nauczyciele poloniści wyłonili z każdej klasy dwoje uczniów, którzy reprezentowali całą klasę w zmaganiach konkursowych. Klasy tworzyły transparenty zagrzewające do walki i fantastycznie dopingowali swoich kolegów i koleżanki. W jury zasiadły : Izabela Piłat, Marta Rząca-Jaczewska, Anna Kaczor. Zadania obejmowały zarówno wiedzę z zakresu ortografii jak również umiejętności percepcyjno-motoryczne. Wszyscy uczniowie świetnie sobie poradzili, ale zwycięzcy mogli być tylko jedni. W klasach czwartych zwyciężyli reprezentanci klasy IV a : Adam Wojda i Gabriel Pawłowski, w klasach piątych zwyciężyli reprezentanci klasy Va : Magdalena Jarocka i Julia Sapińska, w klasach szóstych zwyciężyły reprezentantki klasy VI b: Alina Kowalska i Natalia Jędrzejkiewicz. Dla zwycięzców czekały nagrody ufundowane również przez Radę Rodziców.

Ponadto przez cały tydzień można było zapoznać się lub zgłębić wiedzę na temat dysleksji i jej największych problemów, czytając informacje widniejące na tablicy na wprost głównego wejścia. Gazetkę przygotowała p. K. Ujma.

Celem organizacji Tygodnia Świadomości Dysleksji była nauka przez zabawę a także integracja grup klasowych. Patrząc na uczniów zaangażowanych w zabawy, konkursy, współzawodnictwo mogę stwierdzić, że cel został osiągnięty.

Dziękuję za nieocenioną pomoc w tworzeniu tego tygodnia pracownikom szkoły oraz wsparcie w organizowaniu i finansowaniu nagród Radzie Rodziców.

  Katarzyna Jaworska

 

 

 

 

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 55, generowano: 0,523s)