Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga

Stowarzyszenie
Marki-Pustelnik-Struga
ul. Ząbkowska 64, 05-270 Marki

22 781 23 08,
501 550 416
tpaciorek@wp.pl

Trzeba bronić prawdy historycznej!

Szanowni Państwo,
w świetle dyskusji o niemieckich obozach zagłady w czasie II wojny światowej na terenie Polski i próbie przypisania Polakom odpowiedzialności za zbrodnie niemieckie na narodzie żydowskim zachęcam Państwa do zapoznania się z historią stosunków polsko-żydowskich w czasie niemieckiej okupacji w Markach.

W 2013 r. na łamach Rocznika Mareckiego Tom I w artykule pt.: Getto w Pustelniku 1940-1942. Zapomniana historia w rozdziale Żydzi i Polacy pojąłem się próby opisania tych relacji. Poniżej zdjęcia rozdziału.

W MARKACH NIE BYŁO ANTYSEMITYZMU

W tej samej publikacji – Rocznik Marecki TOM I – w rozdziale pt.: Przedwojenna rzeczywistość… znajdziecie Państwo relacje m.in. Ester Hochman i Berka Jarzębskiego, przedwojennych mieszkańców Pustelnika, którzy opowiadają o swoim dzieciństwie spędzonym w Markach i relacjach polsko-żydowskich. W Markach nie było antysemityzmu - opowiadają.

 KTO WYBUDOWAŁ GETTO W MARKACH-PUSTELNIKU? 

Odpowiedź na to pytanie znajdziecie Państwo również w Roczniku Mareckim TOM I.

Więcej szczegółów na temat okupacji niemieckiej i eksterminacji Żydów przez niemieckiego okupanta można przeczytać w Roczniku Mareckim TOM I str. 74 – 151.

Warto też zapoznać się z działalnością Fundacji Righteous for the World”. Jej aktywność skupia się wokół postaw Polaków ratujących ludność żydowską w czasie II wojny światowej.

Prezesem Fundacji jest Artur Rytel-Andrianik, mieszkaniec Marek, aktywny członek Stowarzyszenia „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA”.

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 55, generowano: 0,573s)