To boli

Postawiono go w 1894 roku, czyli stoi od 115 lat. Przetrwał wszystkie dziejowe burze.  Żegna mnie przy każdym wyjeździe i wita przy powrocie.

Jest dla mnie jak krzyż u rozstajnych dróg, przy którym żegnano wyjeżdzających i wyglądano ich powrotu. Symbol trwania. Czekam zawsze na jego widok. Kiedy go ujrzę, wiem że jestem w domu. Nie przeszkadzał nikomu. Aż do teraz. Spaskudzono totalnie jego otoczenie. Moi rodacy zrobili to, czego nie zrobili zaborcy i okupanci.

Niech przemówią fotografie.

Może dla kogoś ważniejszy jest znak drogowy. Dla mnie ważniejszy jest krzyż, pomnik historii mojego miasta.

Jest dobra okazja przywrócić temu miejscu jego dawny wygląd.

W środę 9 września radni gościć będą na sesji Wojciecha Dąbrowskiego, Dyrektora Oddziału w Warszawie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W jego gestii jest zarząd biegnącą przez Marki drogą krajową.

Myślę, że nie będzie niczym niewłaściwym zwrócenie się z prośbą o przesunięcie tego znaku o kilkanascie metrów w stronę Warszawy.

Chciałbym, aby mój krzyż żegnał mnie i witał jak dawniej. I żeby ten widok więcej mnie nie bolał.

Andrzej Inglot

Komentarze: 3

  1. Włodzimierz Karpiński pisze:

    Nasi rodacy cztery lata temu, dokładnie w nocy z 25 na 26 września 2005 roku, zdewastowali krzyż. Więcej informacji:
    http://www.marki.pl/serwis/index.php?action=dzien&dzien=2005-09-26

  2. Włodzimierz Karpiński pisze:

    Tablica zostanie przesunięta w kierunku Warszawy. Informacja pochodzi z GDDKiA Oddział w Warszawie.

  3. Mogę potwierdzić. Z pisma GDDKiA Oddział Warszawski wynika, że sprawa „niefortunnie ustawionej tablicy drogowej w Markach przy zabytkowym krzyżu z 1894 roku zostanie pozytywnie rozpatrzona w trybie aktualizacji projektu organizacji ruchu dla drogi nr 8. Tablica drogowa zostanie przesunięta w miejsce w kierunku Warszawy przed znak B-33 „70″, z którego to nie będzie przesłaniać zabytkowego krzyża.”

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 50, generowano: 0,546s)