Taki nam szykowali los

Na konferencji prasowej dla wybranego kręgu dziennikarzy 24.10.1939 r. Goebbels przekazał następująca definicję Polaków: „Trzeba uprzytomnić nawet ostatniej dojarce w Niemczech, że polskość jest równoznaczna z podludźmi”.

Zgładzenie jednych, zniewolenie pozostałych – oto recepta na rozwiązanie kwestii polskiej. Poza Żydami, to właśnie Polacy ucierpieli najbardziej. Dla nas Polaków, mieli tylko uczucie pogardy i nienawiści.

DSCF0228

Z dzienników Josepha Goebbelsa ministra oświecenia publicznego i propagandy Trzeciej Rzeszy.

12.08.1939 r.: Jeśli chodziło o kampanię antypolską, Führer zarządził, by jej nagłośnienie zwiększyć o 80%. Zbliżamy się więc do finału.

20.08.1939 r.:  … do wtorku 22.08.1939 roku mamy rozgrzać machinę propagandową do zenitu. Po tym więc wybije godzina czynu.

22.08.1939 r.: Wszystko gotowe do ataku na Polskę. Prawie 1,5 mln ludzi pod bronią. Czekamy tylko na sygnał startu od Führera.

24.08.1939 r.: Położenie Polski jest rozpaczliwe. Ruszymy do ataku przy pierwszej nadarzającej się okazji.
Państwo polskie musi zostać rozbite, dokładnie tak jak czeskie.

28.08.1939 r.: Minimalne żądania odnośnie do Polski to Gdańsk i korytarz przez korytarz..

10.10.1939 r.: Koniec Polski. … Opinia Führera o Polakach jest miażdżąca. Bardziej zwierzęta niż ludzie, całkiem tępi, bez wyrazu. … Brud Polaków jest wprost niewyobrażalny. Również ich zdolność dokonywania ocen jest równa zeru.. Führer nie chce z Polakami żadnej asymilacji.

14.10.1939 r.: Administracja wojskowa ma zostać w Polsce zastąpiona możliwie szybko przez administrację cywilną. Władze wojskowe są zbyt miękkie i zbyt ustępliwe. U Polaków natomiast liczy się tylko siła, przemoc. W dodatku są oni tak głupi, ze nie przemawiają do nich żadne argumenty, nie przekonują ich żadne racje. W Polsce bowiem zaczyna się Azja. Poziom kulturalny tego narodu jest poniżej wszelkiej krytyki. Jedynie cienka warstwa arystokratyczna ma jeszcze o kulturze blade wyobrażenie. Z tego tez względu jest ona również duszą oporu przeciwko nam. Dlatego musi zostać wywłaszczona. Jej miejsce zajmą chłopi niemieccy …

8.11.1939 r.:  … nie entuzjazmuję się także pomysłem, by z Łodzi uczynić miasto niemieckie. Jest ono przecież jedynie kupą śmiecia, gdzie jako odpady mieszkają właściwie tylko Polacy i Żydzi.

17.11.1939 r.: …  dlaczego ta kupa brudu ma być koniecznie niemieckim miastem! Zgermanizowanie Łodzi to przecież syzyfowa praca. Natomiast z powodzeniem moglibyśmy wykorzystać to miasto jako wysypisko odpadów.

5.07.1940 r.: Polacy są obecnie przygaszeni i wreszcie pracują starannie. Mają przed nami respekt. Muszą się nauczyć widzieć w nas naród panów.

5.11.1940 r.: Führer zdecydował, że Polska ma spełniać dla nas rolę olbrzymiego rezerwuaru siły roboczej. Skąd bowiem brać ludzi do prac prymitywnych?.

Taki nam szykowali los.

Antoni Widomski
źródło: Eugeniusz Guz, Goebbels o Polsce i sojuszniczym ZSRR, Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 1999.

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 71, generowano: 0,562s)