Tak się tworzy historia

Antoni Widomski ProMemoria

 18 sierpnia 2012    11:44

Historia, wbrew pozorom,  nie jest czymś odległym. Historia dzieje się tu i teraz, wokół nas, codziennie. To my tworzymy historię, nasza rodzina, nasi sąsiedzi, nasi znajomi. Nasze indywidualne przeżycia splatają się z mniej lub bardziej odległymi w czasie wydarzeniami.  Dlatego trzeba odwoływać się do przeszłych i dzisiejszych zdarzeń i utrwalać je w pamięci ludzkiej.  Bo człowiek umiera, natomiast opisana historia pozostaje i chociaż pamięć  przetrwa.

Dzięki anonimowemu autorowi relacji oraz zachowanym fotografiom z uroczystego odsłonięcia pomnika w 1932 roku, mogliśmy podjąć trud jego odbudowy.



Kamil Bartos, Katarzyna Bartos, Konrad Czapliński, Waldemar Czapliński, Rafał Żaczek, Zdzisław Żurawiński - oni współtworzyli dzisiejszą historię i o nich jest ta relacja.

W 1932 roku mieszkańcy Marek zbudowali na mogile żołnierzy 1920 roku pomnik. W czasie uroczystości jego odsłonięcia, zapalono znicz od płomienia dostarczonego sztafetą z Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

W tym roku, kiedy uroczyście odsłaniano odbudowany pomnik, znaleźli się ludzie którzy zrobili to samo. Dostarczyli płomień z Grobu Nieznanego Żołnierza w  Warszawie na cmentarz parafialny w Markach i zapalili uroczyście Znicz Pamięci. Mimo niesprzyjającej pogody, zdołali w strugach deszczu dostarczyć płomień pod pomnik. Niech pamięć o ich czynie przejdzie do pisanej historii Marek.

Wyrazy uznania i podziękowania należą się również funkcjonariuszom Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, pilotującym na motorach kolumnę mareckich motocyklistów.
To zasługa Komendanta Komisariatu Policji w Markach  podinspektora Andrzeja Oleksiaka, który na prośbę Komitetu zorganizował policyjną eskortę.



Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Stoją od lewej: Waldemar Czapliński, Rafał Żaczek, Konrad Czapliński, Zdzisław Żurawiński



Pochodnię od znicza zapalił Konrad Czapliński



Moment przeniesienia ognia do lampy



Ogień płonie już w lampie przeznaczonej do transportu



Motocykliści gotowi do wyruszenia do Marek, pierwszy z prawej: Kamil Bartos. Dotychczas niewidoczny ponieważ wykonywał także zdjęcia.



Wszyscy szczęśliwie dotarli pod pomnik do Marek



Katarzyna Bartos prezentuje dostarczony pod pomnik płomień. Mimo jazdy w strugach padającego deszczu, na twarzy widoczna radość z wypełnionej misji.



Przed zapaleniem Znicza Pamięci pod pomnikiem należy wykonać operację zapalenia pochodni od ognia w lampie.



Zapalenia Znicza Pamięci dokonał Waldemar Czapliński z pomocą Zdzisława Żurawińskiego.

Oni już zapisali się w historii odsłonięcia Pomnika Żołnierzy 1920 roku i w historii naszego miasta. Uświetnili naszą uroczystość. Należą się im wyrazy uznania za zaangażowanie w wielką dla naszego miasta uroczystość.

Antoni Widomski

Autorami fotografii są: Katarzyna Bartos, Marek Kroczek,  Agnieszka Torsz

Galeria

zdjecie: 43356
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 15
fot. 16
fot. 17
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry