Tak się tworzy historia

Historia, wbrew pozorom,  nie jest czymś odległym. Historia dzieje się tu i teraz, wokół nas, codziennie. To my tworzymy historię, nasza rodzina, nasi sąsiedzi, nasi znajomi. Nasze indywidualne przeżycia splatają się z mniej lub bardziej odległymi w czasie wydarzeniami.  Dlatego trzeba odwoływać się do przeszłych i dzisiejszych zdarzeń i utrwalać je w pamięci ludzkiej.  Bo człowiek umiera, natomiast opisana historia pozostaje i chociaż pamięć  przetrwa.

Dzięki anonimowemu autorowi relacji oraz zachowanym fotografiom z uroczystego odsłonięcia pomnika w 1932 roku, mogliśmy podjąć trud jego odbudowy.

Kamil Bartos, Katarzyna Bartos, Konrad Czapliński, Waldemar Czapliński, Rafał Żaczek, Zdzisław Żurawiński – oni współtworzyli dzisiejszą historię i o nich jest ta relacja.

W 1932 roku mieszkańcy Marek zbudowali na mogile żołnierzy 1920 roku pomnik. W czasie uroczystości jego odsłonięcia, zapalono znicz od płomienia dostarczonego sztafetą z Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

W tym roku, kiedy uroczyście odsłaniano odbudowany pomnik, znaleźli się ludzie którzy zrobili to samo. Dostarczyli płomień z Grobu Nieznanego Żołnierza w  Warszawie na cmentarz parafialny w Markach i zapalili uroczyście Znicz Pamięci. Mimo niesprzyjającej pogody, zdołali w strugach deszczu dostarczyć płomień pod pomnik. Niech pamięć o ich czynie przejdzie do pisanej historii Marek.

Wyrazy uznania i podziękowania należą się również funkcjonariuszom Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, pilotującym na motorach kolumnę mareckich motocyklistów.
To zasługa Komendanta Komisariatu Policji w Markach  podinspektora Andrzeja Oleksiaka, który na prośbę Komitetu zorganizował policyjną eskortę.

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Stoją od lewej: Waldemar Czapliński, Rafał Żaczek, Konrad Czapliński, Zdzisław Żurawiński

Pochodnię od znicza zapalił Konrad Czapliński

Moment przeniesienia ognia do lampy

Ogień płonie już w lampie przeznaczonej do transportu

Motocykliści gotowi do wyruszenia do Marek, pierwszy z prawej: Kamil Bartos. Dotychczas niewidoczny ponieważ wykonywał także zdjęcia.

Wszyscy szczęśliwie dotarli pod pomnik do Marek

Katarzyna Bartos prezentuje dostarczony pod pomnik płomień. Mimo jazdy w strugach padającego deszczu, na twarzy widoczna radość z wypełnionej misji.

Przed zapaleniem Znicza Pamięci pod pomnikiem należy wykonać operację zapalenia pochodni od ognia w lampie.

Zapalenia Znicza Pamięci dokonał Waldemar Czapliński z pomocą Zdzisława Żurawińskiego.

Oni już zapisali się w historii odsłonięcia Pomnika Żołnierzy 1920 roku i w historii naszego miasta. Uświetnili naszą uroczystość. Należą się im wyrazy uznania za zaangażowanie w wielką dla naszego miasta uroczystość.

Antoni Widomski

Autorami fotografii są: Katarzyna Bartos, Marek Kroczek,  Agnieszka Torsz

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 66, generowano: 0,579s)