Wręczenie sztandaru szkole w Pustelniku w 1937 r.

„W 1922 r. w Pustelniku powstała czteroklasowa szkoła podstawowa w budynku drewnianym Natalii Kurpikowej, o trzech izbach i w budynku parterowym, murowanym, Towarzystwa Akcyjnego „Pustelnik”, w jednej obszernej sali. Pierwszym kierownikiem był Marian Martini.
Szybko powstał Komitet Budowy Szkoły w Pustelniku – Wojciech Odrowąż Pieniążek ofiarował plac na budowę szkoły a Towarzystwo Akcyjne dało 100 tys. cegieł; mieszkańcy uzbierali 8 milionów marek. Wojsko Polskie stacjonujące w Jabłonnej, Rembertowie i Legiono­wie opodatkowało się na rzecz budowy tej szkoły. W 1929 r. nastąpiło uroczyste otwarcie szkoły, która otrzymała imię „Pomnik zwycięstwa 1920 r.”. W uroczystości wzięły udział oddziały wojskowe, które przyleciały balonami Pułku Balonowego z Jabłonnej wraz z dowódcą płk Walszlegierem na czele.
11 listopada 1934 r. marszałek Józef Piłsudski, niezapowiedziany, odwiedził szkołę na ul. Po­mnikowej w Pustelniku, w drodze do Radzymina.”

Przytoczony wyżej tekst pochodzi z najnowszej książki Czesława Brodzickiego – „Rzymskokatolicy, ewangelicy oraz Żydzi w tworzeniu społeczeństwa Marek koło Warszawy.”
Autor opierał się na wspomnieniach pani Janiny Rembeckiej.

Nie umniejszając w niczym ogromu pracy autora, czuję pewien niedosyt w przedstawionej historii szkoły. Posiadam zdjęcia z 23 maja 1937 roku z uroczystości wręczenia sztandaru szkole w Pustelniku. Właśnie tej, o której mowa w książce. Czy ma to związek z wizytą w szkole marszałka Józefa Piłsudskiego 11 listopada 1934 r.? Jeśli wziąć pod uwagę fakt nadania szkole w 1929 roku imienia „Pomnik zwycięstwa 1920 roku”, to hipoteza o związku Marszałka ze sztandarem dla szkoły wydaje się być prawdopodobna.

Od tamtego wydarzenia minęło 67 lat. Niby dużo, ale może żyją jeszcze świadkowie tamtych wydarzeń? Może przekazali swoje wspomnienia dzieciom i wnukom? Może wspólnym wysiłkiem zapełnimy następną kartę historii Pustelnika?

Wdzięczny będę za wszelkie informacje.
Antoni Widomski

Komentarze: 2

 1. Grzegorz Fihel pisze:

  Szanowny Panie, na zdjęciu – za panią wpisującą się do księgi – stoi Ignacy Fihel, kierownik szkoły w latach 1932-39, piłsudczyk, w młodości komendant P.O.W. na powiat miechowski, uczestnik wojny 1920. Mieszkał wraz z rodziną w mieszkaniu służbowym na I piętrze tejże szkoły. Ojciec mój pozostawił dość obszerne wspomnienia z tych lat, wraz z opisem szkoły. Chętnie obejrzałbym inne zdjęcia – po Powstaniu pozostało niewiele rodzinnych pamiątek.

 2. Krzysztof Mucha pisze:

  Szanowny Panie!
  Zbieram materiały do działalności P.O.W.na ziemi miechowskiej.Byłbym zobowiązany za informacje o Pana Ojcu z tego okresu naszych dziejów.
  Z poważaniem
  Krzysztof Mucha

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 64, generowano: 0,572s)