Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga

Stowarzyszenie
Marki-Pustelnik-Struga
ul. Ząbkowska 64, 05-270 Marki

22 781 23 08,
501 550 416
tpaciorek@wp.pl

Szlakiem najstarszych kapliczek mareckich. Relacja.

Szanowni Państwo,

Ci z Państwa, którzy wybrali się w dn. 20.05.2018 r. na wycieczkę rowerową szlakiem najstarszych kapliczek mareckich śmiało mogą powiedzieć, iż niedzielne popołudnie przeżyli dobrze i aktywnie.

Zgodnie z planem zebraliśmy się o godz. 14:00 na dziedzińcu kościoła par. Św. Izydora w Markach.

Sprzed kościoła ruszyliśmy do pierwszej stacji – kapliczki przy skrzyżowaniu ul. Bandurskiego i Al. Marsz. J. Piłsudskiego. Tutaj prelegent, Zbigniew Paciorek,  regionalista i pasjonat lokalnej historii, opowiedział zebranym o budowie kapliczki oraz szlaku handlowym przechodzącym w jej okolicach.

Następnie udaliśmy się do „krzyża na górce” znajdującego się w okolicach ul. Sosnowej. Tutaj, pierwotnie miał stanąć marecki kościół. Markowianie udający się do pracy w kierunku Warszawy mijają ten krzyż po swojej prawej stronie, tuż za przystankiem autobusowym Sosnowa.

Sprzed „krzyża na górce”, nasz przewodnik - Agnieszka Szafrańska, poprowadziła rowerzystów na ul. Chudoby na Białołęce. Przed kapliczką Matki Boskiej ufundowanej jako wotum w podzięce za uratowanie od zarazy odśpiewaliśmy maryjną pieśń pt. „Chwalcie łąki umajone”. Rowerzyści zobaczyli również zdjęcia armat rosyjskich stacjonujących w tym miejscu i ostrzeliwujących Warszawę w 1944 r.

Dalej udaliśmy się na cmentarz przy ul. Bandurskiego – najstarszej mareckiej nekropolii, na której szacuje się, że spoczywa około 35 tys. zmarłych.

Kolejny przystanek był na Strudze. Ul. Spacerową, dojechaliśmy do kapliczki ufundowanej przez małżeństwo Państwa Żerańskich. Kapliczka pochodzi z 1908 r.

Około godz. 18:00 dotarliśmy na metę naszej wycieczki rowerowej, na Plac Zgody przy ul. Głównej w Markach. Tu, kolega Wojciech Jedliński przygotował specjalnie dla rowerzystów ognisko.

O godz. 19:00 mieszkańcy Zieleńca zaprosili nas do uczestnictwa w nabożeństwie majowym zaś o godz. 19:15 odprawiona została uroczysta, polowa Msza Św.

Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni i zainteresowani kolejnymi wyprawami. Zatem, do zobaczenia na następnej wycieczce rowerowej ze Stowarzyszeniem MARKI-PUSTELNIK-STRUGA. W planach wyjazd do Sulejówka. Wkrótce więcej informacji na ten temat.

Udział w wyprawie rowerowej dla uczestników wycieczki był całkowicie bezpłatny. Koszty związane z organizacją przedsięwzięcia w całości zostały pokryte ze składek członkowskich Stowarzyszenia MPS.

Więcej zdjęć i filmików z wyprawy KLIKNIJ TUTAJ

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 64, generowano: 0,614s)