Szkoła ludowa w Strudze

Antoni Widomski ProMemoria

 13 grudnia 2015    15:53

Wydawałoby się, że znamy w zasadzie historię swojego miasta, znamy wydarzenia jakie miały miejsce w Markach, Pustelniku i Strudze.

Przeszukując stare roczniki gazet, często natknąć się można na zaskakujące informacje. Okazuje się, że na początku XX wieku istniała i działała szkoła ludowa w Strudze. Szkoła została założona przez Wacława Trembińskiego, właściciela cegielni w Strudze.

Wacław Trembiński, zapisał się trwale w historii parafii pod wezwaniem św. Izydora w Markach. Na budowę kościoła ofiarował 100 tysięcy sztuk cegieł. Okazuje się że zapisał się także w historii oświaty na naszym terenie.

W dniu pogrzebu ś. p. Wacława Trembińskiego zarząd kolejki mareckiej bezinteresownie udostępnił wagon. Zebrane w wagonie 11 rubli i 70 kopiejek przeznaczone zostało na fundusz założonej przez Niego szkoły ludowej w Strudze.


Kurjer Warszawski. R. 94, 1914, nr 48, p0004


Nie wiemy kiedy została założona ta szkoła ani gdzie się mieściła.

W 1909 roku Henry Sienkiewicz pisał: "walka nie na armaty i bagnety, ale na szkoły, jest najszlachetniejszą i jedyną walką, jaką nasz naród podjąć może ". , "gdy nie można założyć dziesięciu szkół, to lepiej jest założyć pięć, trzy, a nawet jedną, niż nie założyć żadnej.




"Nowa Reforma" 24. V 1909, nr 234


Była to obrona przed wynarodowieniem naszych przyszłych pokoleń.

Akcja zakładania szkół ludowych miała bardzo szeroki oddźwięk w społeczeństwie. Świadczy o tym notatka zamieszczona w wydawanej przez Wojciecha Korfantego gazecie "Polak"  zatytułowana "Szkoły dla Rosjan".

 


Polak, 1909, R. 5, nr 71, p0001


Fakt, że ówczesne władze zaborcze zaniepokojone szkołami ludowymi w których wykłady odbywają się w języku polskim, postanowiły wystąpić z propozycją utworzenia specjalnych szkół dla dzieci Rosjan z wykładowym językiem rosyjskim żeby zapobiec ich polonizacji, świadczy o sile i potędze ruchu szkół ludowych.

Mała wieś Struga znalazła swoje miejsce w tym olbrzymim ruchu społecznym walczącym z wynarodowieniem polskich dzieci.


Polak, 1909, R. 5, nr 71, p0001


Wacław Trembiński zmarł w wieku 57 lat w dniu 11 lutego 1911 roku. Pochowany został w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. (kwatera 66, rząd 3)


Foto pomnika pochodzi ze strony http://cmentarze.um.warszawa.pl/


Antoni Widomski


Galeria

zdjecie: 83019
fot. 1
fot. 2
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry