Urząd Miasta Marki

Al. J. Piłsudskiego 95,
05-270 Marki
22 781 10 03, urzad.miasta@marki.pl

Godziny pracy: pn, wt, cz, pt: 8.oo-16.oo,
śr: 10.oo-18.oo

System wypożyczalni rowerowych w Markach

Marki staną się kolejnym miastem aglomeracji warszawskiej, w którym uruchomiony zostanie system wypożyczalni rowerowych. Co ważne, marecki system będzie kompatybilny z Warszawskim Rowerem Publicznym Veturilo.

W Markach w ciągu najbliższych dwóch miesięcy powstanie 5 stacji wypożyczalni roweru miejskiego. Do dyspozycji mieszkańców będzie 75 sztuk rowerów. Lokalizacje stacji wybrane zostały w oparciu o ankietę prowadzoną wśród mieszkańców. Pierwsze stacje powstaną: pod wiaduktem obwodnicy Marek (trasa S8), przy mareckim ratuszu, na skrzyżowaniu ulicy Wspólnej z Al. Piłsudskiego w Pustelniku, na rogu ulicy Legionowej i Al. Piłsudskiego w Strudze oraz przy pętli autobusowej Czarna Struga. Każda stacja składać się będzie z terminala do dokonywania wypożyczeń, 22 stojaków na rowery oraz 15 szt. rowerów. W ramach usługi  będzie możliwość wypożyczenia roweru w każdej dowolnej stacji na terenie Marek lub Warszawy i zwrócenia go również na dowolnej stacji. Rower będzie mógł wypożyczyć każdy zarejestrowany użytkownik. Rejestracja możliwa będzie za pomocą strony internetowej lub aplikacji mobilnej. System będzie obsługiwał Warszawską Kartę Miejską oraz Kartę Warszawiaka.

Marecki rower miejski otrzymał nazwę KołoMarek. To efekt przeprowadzonego konkursu wśród mieszkańców, podczas którego wpłynęło ponad 90 propozycji.

Za realizację usługi odpowiedzialna będzie firma Nextbike Polska S.A., która wygrała przetarg proponując najkorzystniejsze warunki. Wypożyczalnie rowerów będą funkcjonowały w okresie od 1 marca do 30 listopada. Umowa pomiędzy mareckim samorządem a firmą Nextbike obowiązywać będzie do listopada 2021.

- Wprowadzenie roweru miejskiego w Markach to kolejny argument dla mieszkańców, by zostawili samochody w garażu lub na parkingu. Od listopada 2016 jesteśmy w pierwszej strefie biletowej, za chwilę oddamy do użytku 2 parkingi ?Parkuj i Jedź? ze 150 miejscami parkingowymi, od 2016 roku tworzymy sieć dróg rowerowych realizowanych dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym. Dziś do tej puli, ku uciesze mieszkańców, dokładamy rower miejski. Stawiamy na transport publiczny dbając o ekologię – przekonuje burmistrz Jacek Orych.

- Z Marek zarejestrowanych jest już ponad 2000 użytkowników systemu warszawskiego roweru miejskiego Veturilo, co bardzo dobrze rokuje dla systemu w Markach – dodaje członek zarządu Nextbike pani Małgorzata Dzięcioł.

Marki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa w kwestii roweru miejskiego. W kolejnych latach planowane jest uruchomienie dodatkowych pięciu stacji.

Materiał video portalu WWL24

Materiał video portalu Tuba Marek

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 56, generowano: 0,536s)