5 czerwca 2014    21:41

Nasi rodacy z Litwy znów odwiedzili Marki. Przysłali nam relację z pobytu. Jakże sympatyczną...

 

Od 2012 roku Szkoła Średnia im. Władysława Syrokomli w Wilnie współpracuje ze Szkołą Podstawową Nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Markach. Chętnie przyjęliśmy zaproszenie i zaczęliśmy wymianę wizytami. Pierwsza wizyta Syrokomlówki nastąpiła w maju 2012 roku.  21 osobowej grupie uczniów klas 6-ych towarzyszyło 2 opiekunów: Łucja Minowicz i Wiktor Łowczyk. Uczniowie z Wilna zostali zakwaterowani w mareckich rodzinach. Zwiedziliśmy wówczas Warszawę: Muzeum Chopina, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Muzeum Etnograficzne i inne ciekawe, atrakcyjne miejsca. Zaproszono nas do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, zwiedziliśmy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie gościła nas na swoim ranczo pod Nasielskiem Senator Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anna Teresa Aksamit.

W czasie wszystkich wycieczek towarzyszyła nam Pani Dyrektor Anna Jusińska, otaczała opieką od pierwszej do ostatniej chwili pobytu, za to należą się dla Pani Anny szczególne wyrazy wdzięczności, a także Radny Samorządu miasta Marki Paweł Pniewski, który trzeba podkreślić był i jest ?aniołem stróżem? naszego projektu.

W kwietniu 2013 mieliśmy rewizytę naszych przyjaciół z Marek. Pokazaliśmy naszym polskim kolegom najpiękniejsze i najdroższe sercu każdego Polaka miejsca Wilna i okolic. Zwiedziliśmy Troki. Zorganizowaliśmy wycieczkę do Sejmu Republiki Litewskiej, gdzie mieliśmy spotkanie z Posłem Józefem Kwiatkowskim, wizytę w Samorządzie miasta Wilna i spotkanie z Kierownikiem wydziału oświaty Dżeraldasem Dagysem i jego współpracowniczką, starszą specjalistą Gracjaną Jagiełło. Opowiedzieli oni o sytuacji jaka istniała w systemie oświaty i życiu szkolnictwa.

No i właśnie w tym roku ponownie odwiedziliśmy Marki. Wyjechaliśmy po południu autobusem rejsowym, bilety zostały ufundowane przez Samorząd miasta Marki, prawie o północy spotkali nas nasi koledzy na dworcu autobusowym w Warszawie. Od razu operatywnie nasze dzieci zostały zabrane do rodzin polskich kolegów. Tym razem wyjechała nowa grupa uczniów klas 5, 6 i 8. Nauczyciele opiekunowie, zostali jak i poprzednim razem zakwaterowani w ośrodku szkolnym im. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, prowadzonego przez miłe i usłużne siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi na czele z siostrą Haliną Balcer. Ośrodek opiekuje się dziećmi mającymi problemy wychowawcze, jak również prowadzi przedszkole. Siostra przełożona z wielką radością pokazała nam pięknie wyremontowane pomieszczenia mieszkalne dzieci. Pobyt w tym ośrodku pozostawia niezapomniane uczucia szczerej serdeczności.

Już na drugi dzień mieliśmy wycieczkę do Łazienek Królewskich oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Następnie mieliśmy wizytę w  Urzędzie Miasta Marki i spotkanie z Burmistrzem Panem Januszem Werczyńskim. Cieszył się on, że nasza współpraca rozpoczęta przed dwoma laty nadal się rozwija oraz że wspierając nasz projekt może przyczynić się do tego, by naprawić niesprawiedliwość, która się wydarzyła w trakcie II wojny światowej, kiedy to Polacy na Wschodzie Polski zostali oderwani od Macierzy i pomóc młodym Polakom z Wileńszczyzny poznać ojczyznę swych przodków. Wieczorem mieliśmy piknik z pieczonymi kiełbaskami na terenie szkolnym.

Drugiego dnia zwiedziliśmy Starówkę warszawską i Stadion Narodowy, gdzie akurat odbywały się Targi Książki. Wieczorem zaś oglądaliśmy niezapomniane widowisko w multimedialnym parku fontann nad brzegiem Wisły.

W niedzielę, ostatni dzień naszego pobytu zwiedziliśmy piękny park i pałac w Wilanowie.

Na zakończenie chcemy po raz kolejny podziękować, Burmistrzowi Januszowi Werczyńskiemu i Radnym Samorządu miasta Marki, a w szczególności Radnemu Pawłowi Pniewskiemu, którzy w istotny sposób przyczyniają się do pomocy Polakom na Wschodzie i nawiązania lepszych relacji polsko ? litewskich oraz Mareckiemu Stowarzyszeniu Gospodarczemu. Symboliczne jest chociażby to, że w Markach, ówczesnym Pustelniku, na terenie obecnego ośrodka szkolnego im. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, w 1911 roku zakończył żywot wybitny litewski kompozytor, poeta i malarz  Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. Za opiekę podczas wycieczek dziękujemy Pani Dyrektor Annie Jusińskiej, Pani Agnieszce Madejak oraz Panu Pawłowi Pniewskiemu.

8 maja Szkoła Średnia im. Władysława Syrokomli w Wilnie obchodziła swój Jubileusz 60- lecia. Mieliśmy dużo gości z zagranicy. Szkoła współpracuje z wieloma szkołami z Polski, Norwegii. Cieszymy się, że odwiedzili nas również nasi przyjaciele z Marek. Jesteśmy pewni, że w następnym roku odwiedzą nas ponownie koledzy z ?Markowego miasta?.

 Nauczyciele  Szkoły Średniej im. Władysława  Syrokomli
Wiktor Łowczyk, 
Łucja Minowicz

Galeria

zdjecie: 64970
zdjecie

Tadeusz Markiewicz

Zaręczony z samorządem, w poprzednim wcieleniu redaktor, wydawca, nieustająco marecki bloger

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry