Urząd Miasta Marki

Al. J. Piłsudskiego 95,
05-270 Marki
22 781 10 03, urzad.miasta@marki.pl

Godziny pracy: pn, wt, cz, pt: 8.oo-16.oo,
śr: 10.oo-18.oo

Święto Odzyskania Niepodległości – relacja

Mieszkańcy jak co roku licznie uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości.
W tym roku obchodziliśmy 94. rocznicę. Z tej okazji Miasto przygotowało uroczystą Mszę Świętą z udziałem orkiestry symfonicznej Nova pod dyrekcją Łukasza Wojakowskiego.  Po mszy odbył się koncert, w którym zaprezentowano utwory takie jak: „Uwertura Polonia” Ryszarda Wagnera, Mazur z opery „Straszny Dwór” i fragmenty opery „Halka” Stanisława Moniuszki oraz fragmenty opery „Eugeniusz Oniegin” Piotra Czajkowskiego. Koncert odbył się z udziałem z udziałem wokalistki operowej Urszuli Piwnickiej. Gościnnie zaprezentowała się także Agnieszka Lużyńska.

Następnie w godzinach wieczornych, pod pomnikiem „Dziesięciu powieszonych” wszyscy odśpiewali uroczyście hymn, po którym nastąpiło przemówienie Burmistrza Miasta Marki a następnie odbyło się uroczyste składanie wieńców w asyście pocztów sztandarowych, harcerzy i kombatantów.

Jednym z elementów uroczystości był pokaz patriotycznego filmu „Historia Polski” oraz pokaz slajdów fotograficznych o tematyce mareckiej „Marki z lotu ptaka”. Na zakończenie uroczystości głównych mieszkańcy zapalili znicze i ułożyli je przed pomnikiem tworząc flagę narodową.

Uczestnicy otrzymali poczęstunek wojskową grochówką z polowej kuchni, chorągiewki oraz kokardy narodowe.  W tak podniosłej atmosferze markowianie wspólnie świętowali rocznicę Odzyskania Niepodległości oglądając pokaz sztucznych ogni w muzycznej oprawie nawiązującej do działań batalistycznych.

Po obchodach w ramach akcji „Zamelduj się w Markach” wylosowano tablet, którego właścicielem został pan Dariusz z ul. Zabawnej.
W akcji uczestniczyć mogą osoby pełnoletnie posiadające meldunek na terenie miasta Marki. Toyota Yaris czeka w losowaniu głównym loterii, które odbędzie się 4 stycznia 2013 roku.

Miasto pragnie podziękować Mareckiemu Wodociągowi Sp. z o.o. za wsparcie finansowe, które pomogło uświetnić tegoroczne uroczystości oraz dwutygodnikowi Fakty WWL za objęcie patronatem medialnym obchodów.

Więcej o akcji „Zamelduj się w Markach”

 

Miasto Marki |

Wydział Spraw Społecznych UM Marki

Więcej zdjęć na WWW.MARKI.PL

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 55, generowano: 0,576s)