Strażak zawsze pomoże. Teraz Ty możesz pomóc strażakowi !

Antoni Widomski OSP

 24 września 2014    17:43

W Polsce jest ponad siedemset tysięcy strażaków ochotników.

Poświęcają swój  czas i ruszają ratować życie i zdrowie ludzkie za każdym razem kiedy tylko przyjdzie wezwanie. Są  dyspozycyjni przez całą dobę, podlegają takim samym szkoleniom jak strażacy zawodowej straży pożarnej. To właśnie oni są najczęściej pierwsi na miejscu zdarzenia.
Narażeni są na różnego rodzaju kontuzje i urazy. Ryzykują w każdej akcji ratowniczej. Gaszą pożar ochotniczo, w świetle prawa nie ulegają zatem wypadkom przy pracy.

Co dzieje się kiedy strażak - ochotnik ulegnie wypadkowi?

Strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej otrzymuje jednorazowe odszkodowanie powypadkowe z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia opłacanego przez gminy.



W Ochotniczej Straży Pożarnej Ustronie Morskie zawiązał się Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. Celem Komitetu jest  doprowadzenie do zmiany ustawy o ochronie przeciw pożarowej, tak aby zapewnić strażakom niezawodowym, którzy ucierpieli w związku z prowadzonymi działaniami ratowniczymi lub ćwiczeniami, zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne na okres niezdolności do pracy.

Komitet pod koniec sierpnia został zarejestrowany przez marszałka sejmu. 10 września strażacy z Ustronia zainaugurowali zbiórkę podpisów pod projektem ustawy o zmianie ustawy z dnia 24.08.1991r. o ochronie przeciwpożarowej.

Potrzeba 100 tysięcy podpisów. Musimy je zebrać do 25 listopada.


Akcja zbierania podpisów inspirowana jest między innym historią Jana Dzika, komendanta Ochotniczej Straży Pożarnej w Ustroniu Morskim, który 1,5 roku temu w czasie akcji ratowniczej doznał poważnego złamania ręki i urazu biodra. Strażak, na co dzień prowadzący działalność gospodarczą, od czasu wypadku nie jest zdolny do pracy.

W obywatelskim  wniosku proponuje się dwa najważniejsze zapisy.

Główny ma dotyczyć ubezpieczenia strażaków ochotników. Dziś ochotnik, który ulegnie wypadkowi w czasie akcji może liczyć wyłącznie na odszkodowanie powypadkowe (każda OSP ubezpiecza swoich strażaków). W sytuacji trwałego kalectwa bądź długiej niezdolności do pracy, zwłaszcza, gdy prowadzi działalność gospodarczą, nie należy mu się ani zasiłek chorobowy, ani rehabilitacyjny. Chcemy rozszerzenia przysługujących im uprawnień o prawo do zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.

Druga zmiana, polegać ma na tym, aby strażak ochotnik  objęty był ubezpieczeniem od momentu, kiedy dostaje wezwanie do akcji, a nie jak jest obecnie od momentu wejścia do remizy, gdy strażak wsiada do wozu i jedzie do akcji. Jeśli w drodze z domu lub miejsca pracy do remizy wydarzy się jakiś wypadek, ubezpieczenie tego nie obejmuje.

Ubezpieczeniem objętych byłoby około 30 procent wszystkich strażaków ochotników. Tylko tzw. czynni członkowie, biorący udział w akcji.

Każdy, kto chce pomóc strażakom, może złożyć podpis pod projektem zmiany ustawy we wszystkich jednostkach OSP.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poprzeć projekt zmian w ustawie do naszego stanowiska obok samochodu Ochotniczej Straży Pożarnej w czasie Spartakiady Rodzinnej CZAT 2014. Natomiast w naszej jednostce przy ulicy Dużej 1B listy dostępne są w każdy piątek w godzinach 17.00 do 20.00

Antoni Widomski
Ochotnicza Straż Pożarna w Markach

Galeria

zdjecie: 68239
fot. 1
zdjecie

Antoni Widomski

Współpracuje z portalem od 2004 roku

www.historia.marki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry