Biblioteka Publiczna

Biblioteka Publiczna
ul. Lisa Kuli 3,
22 781 11 44, biblioteka@marki.net.pl

Godziny otwarcia:
po wt cz pi: 11-18;
śr: 10-15; so: 9-13

Spotkanie z Klaudią Natalią Jaissle – naprawdę Światowy Dzień Poezji w Markach

W świecie zwykle obchodzony 21 marca – ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO . W Markach świętowaliśmy poetycko 8 lutego późnym wieczorem – z przyczyn szczególnych,
a mianowicie gościem Biblioteki Publicznej Miasta Marki  była poetka , która urodziła się i wychowała w Markach, mieszka w Dusseldorfie,
a swoje wiersze prezentowała już na spotkaniach w Niemczech i we  Włoszech, w czasie  Światowych Dni Poezji w Warszawie i VII Festiwalu Poezji Słowiańskiej.
Klaudia Natalia Jaissle (rocznik 1982)jest autorką trzech zbiorów poezji tłumaczonych na język niemiecki, francuski i włoski.: „Krople& Pomiędzy”, „Widok” i „Paleta barw”.
W świat poezji Klaudii Jaissle wprowadził zgromadzonych gości Aleksander Nawrocki – poeta, krytyk, tłumacz i  wydawca,od 1992 roku właściciel wydawnictwa IBIS, redaktor naczelny miesięcznika „POEZJA dzisiaj”,organizator Światowych Dni Poezji pod patronatem UNESCO i Festiwalu Poezji Słowiańskiej.  Wiersze zasłuchanym uczestnikom spotkania czytała Agnieszka Lużyńska, a komentowała sama poetka opowiadając o okolicznościach w jakich powstawały – tych wewnętrznych ale,  też  tych na zewnątrz – przyrodą, ludźmi,zwierzętami. Poetycki dialog między Paniami wprowadził słuchaczy w świat magiczny – świat ciszy, zachwytu,podróży, pejzaży znad polskiego morza i  upalnego włoskiego południa, wspomnień, tęsknoty za najbliższymi.
Ks Jose David Albeza Asencio w komentarzu do zbioru „WidoK” napisał: „Dla poetów każda sytuacja życiowa może stać się źródłem inspiracji, nawet ta najmniej oczekiwana.
Trudno tego nie dostrzec w dziele Klaudii Jaissle, Polki mieszkającej w Niemczech, która ubiera swoje myśli w konkretne, a zarazem bardzo osobiste słowa…”. Dostrzegli to również obecni na spotkaniu. Klaudia Jaissle zauroczyła publiczność otwartością, skromnością, ciekawością świata, wrażliwością, ale też mnogością talentów. Jest bowiem również autorką prac plastycznych – pięknych „koralikowych” obrazów, które również mogliśmy podziwiać 8 lutego w czasie spotkania.
Przeżyliśmy tego wieczoru  magiczne chwile – nieobecnych zapraszamy  do czytania i kontemplowania świata z wierszami Klaudii Natalii Jaissle.

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 61, generowano: 0,576s)