Śmieci w górę !

Zarząd Mareckiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej informuje, że zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej nr 1/2009 z dnia 12.01.2009 r. ulega zmianie miesięczna opłata eksploatacyjna związana ze wzrostem kosztów wywozu nieczystości z dotychczasowych 0.19 zł/m2 na 0.26 zł/m2. Zmiana obowiązuje od 01.02.2009 r. Pozostałe pozycje stawek nie ulegają zmianie.

Skąd podwyżka: Z dniem 1 stycznia 2009 r. zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14.10.2008 r. (Dz. U. z 2008 r. nr 196; poz. 1217) po raz kolejny ulegną znacznej podwyżce opłaty za umieszczanie odpadów do unieszkodliwiania na składowiskach. Obecnie obowiązująca cena za przyjęcie 1 tony odpadów komunalnych zawiera oprócz kosztów składowiska tzw. opłatę za korzystanie ze środowiska (tzw. opłatę marszałkowską) w wysokości 75 zł za tonę. Przywołane powyżej Rozporządzenie podnosi tę opłatę do wysokości 100 zł za 1 tonę. W/w Rozporządzenie zwiększa również ,,opłatę środowiskową” do 100 zł za 1 tonę odpadów wielkogabarytowych oraz odpadów biodegradowalnych. Ponadto – właściciele składowisk (instalacji) podniosą ceny składowania odpadów nie tylko o daninę publiczną za korzystanie ze środowiska (odprowadzaną do marszałka), ale również o zwyżkujące koszty utrzymania instalacji – ponieważ wzrosły znacznie wymagania odnośnie unijnych standardów (w szczególności środowiskowych) eksploatowania składowisk. Według informacji Mazowieckiej Higieny Komunalnej (Grupa Trans-Formers), będzie to podwyżka od 10 do 30 zł za tonę odpadów plus podniesiona w/w Rozporządzeniem kwota opłaty marszałkowskiej (wyższa o 33% w stosunku do roku ubiegłego).

Uwzględniając powyższe, firma Mazowiecka Higiena Komunalna, obłsugująca naszą Spółdzielnię w zakresie wywozu nieczystości, była zmuszona zaproponować nam nową stawkę za jednorazowy wywóz nieczystości stałych (pojemnik 1100l) – 35.00 zł netto/szt.

Radek Dec

Komentarze: 7

 1. Marek Marecki pisze:

  A czy nie mogli byśmy (jako spółdzielnia) oddawać posegregowanych odpadów ?? Wywóz takich odpadów najczęściej jest BEZPŁATNY! możliwości tez są ( na osiedlu stoją pojemniki do selektywnej zbiórki, nie wiedzieć czemu od jakiegoś czasu jest ich coraz mniej?!) Taka forma pozbywania sie odpadów gospodarczych była by najtańsza i najlepsza dla środowiska naturalnego.

 2. lokatorka pisze:

  W temacie śmieci chciałabym zwrócić uwagę sąsiadów na to, że są one nam podrzucane nagminnie przez okolicznych mieszkańców domów jednorodzinnych. Korzystają oni z naszego niedbalstwa w kwestii zamykania furtek i bram. Robiąc sobie spacer przez teren naszego osiedla przy okazji wyrzucają śmieci. Furtki od ul. Okólnej i Mieszka, dzięki staraniom niektórych członków zarządu zostały juz zaopatrzone w „samozamykacze”. Furtka od ul. Bandurskiego chyba nie posiada tego urządzenia. Bramy wielokrotnie stoją przysłowiowym otworem. Bądźmy wyczuleni na tym punkcie i zamykajmy je. Poza tym zwracajmy uwagę „podrzucajacym”. Pilnujmy po prostu swojego podwórka.

 3. Radek Dec pisze:

  Witam !
  Dziękuję za komentarz i cieszę się, że kategoria MSMLW zaczyna służyć mieszkańcom naszej Spółdzielni i że coraz więcej osób do niej zagląda. Tyle tytułem mojej radości. Natomiast w odpowiedzi na Pańskie pytanie informuję, że już w tej chwili nie ponosimy jako mieszkańcy kosztów odbioru śmieci posegregowanych. Są odbierane za darmo !. Proszę natomiast o uszczegółowienie, przy których blokach jest coraz mniej pojemników do selektywnej zbiórki odpadów, a obiecuję że postaram się zająć tą sprawą. Chciałbym jeszcze nadmienić, że cenę jaką ponosi nasza Spółdzielnia za odbiór odpadów jest jedną z niższych w okolicy, jeżeli nie najniższą. Przy okazji postaram się o zamieszczenie tabeli porównawczej kosztów odbioru przez inne firmy zajmujące się tego typu usługami.
  Ps. Zapraszam do zamieszczania swoich wpisów w kategorii MSMLW, oczywiście traktujących o sprawach naszej Spółdzielni.

  Radek Dec

 4. Radek Dec pisze:

  Szanowna Lokatorko !

  Podobnie jak Panu Markowi Mareckiemu, również i Pani dziękuję za zainteresowanie sprawami naszej Spółdzielni oraz skorzystanie z tej kategorii do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Niestety muszę potwierdzić, że mieszkańcy z domów jednorodzinnych przylegających do naszych bloków, wyrzucają śmieci do naszych koszy. Nie wiem niestety jak temu można zaradzić inaczej, niż poprzez edukację sąsiedzką oraz wprowadzenie monitoringu wizyjnego. Co się zaś tyczy furtki od strony Bandurskiego posiada ona samozamykacz. Problem polega na tym, że wiele osób postronnych ma podorabiane klucze do naszych furtek, niestety.
  Pozdrawiam

  Radek Dec

 5. Marek Marecki pisze:

  Zgadzam sie z Państwem w sprawie podrzucania odpadów. Sam kilkakrotnie byłem świadkiem tego procederu. Niestety niewiele możemy na to poradzić,. wymiana kluczy niewiele pomoże (zawsze znajdzie się „uczynna” osoba która udostępni klucz), monitoring wizyjny jest dobrym rozwiązaniem lecz niestety wymaga dużych inwestycji (kamery, rejestratory, okablowanie lub radiolinie). Wracając do tematu segregacji odpadów, pojemników na segregowane odpady jest za mało.(zniknął zestaw takich pojemników na ul promiennej na przeciwko parkingu społecznego, zdaje sie ,że na ul okólnej tez). Poprzez znaczne oddalenie pojemników od altanek śmietnikowych, wyrzucanie posegregowanych odpadów jest nieco kłopotliwe, dlatego też udział takich odpadów w ogólnej liczbie śmieci jest niewielki. Moim zdaniem pojemniki powinny być w/przy każdej altance śmietnikowej. Drugim rozwiązaniem jest przystąpienie do organizowanego przez UM Marki programu „czyste markowe miasto” (http://www.marki.pl/portal/index.php?cmd=aktualnosci&opt=pokaz&id=204), jako mieszkańcy chyba mamy do tego prawo. Co do ceny to faktycznie jest ona niższa niż w większości warszawskich spółdzielni, lecz chyba sie Państwo zgodzą , że lepiej nie płacić nic (za posegregowane odpady) niż nawet jedną z najniższych stawek. Na dobrą sprawę płacimy dwa razy: w sklepie za opakowanie i potem za wywóz tego opakowania…

 6. Radek Dec pisze:

  Witam !
  Panie Marku Marecki, tak jak napisałem nie ponosimy opłat za odpady segregowane. Natomiast stan faktyczny jest taki, że na terenie naszej Spółdzielni segregacja odbywa się w blokach przy ulicy Okólnej (pojemniki na szczęście nie zniknęły) oraz Rejtana (w sumie 5 bloków na 11). Z pewnością nie jest to sytuacja zadowalająca. Dzisiaj rozmawiałem z pracownikiem Spółdzielni i otrzymałem informację, że w pozostałych blokach będą z czasem umieszczone wewnętrzne pojemniki do segregacji odpadów przez firmę Mazowiecka Higiena Komunalna, z którą są prowadzone rozmowy na ten temat. Dlaczego wewnętrzne ? Z przykrością muszę tutaj nawiązać do wątku podrzucania śmieci przez mieszkańców, niestety głównie domów jednorodzinnych. Nie dość, że tzw. ,,cudze śmieci” były podrzucane, to dodakowo bez żadnego poszanowania dla podziału na papier, butleki, puszki, plastik. Stąd zniknięcie kontenerów zewnętrznych z ulicy Promiennej, na wyraźną prośbę okolicznych mieszkańców. Jeżeli pojemniki będą wewnętrzne wówczas zniknie również problem odległości od altanek śmietnikowych. Co się zaś tyczy monitoringu wizyjnego, pozwoliłem sobie, jako mieszkaniec Spółdzielni, skontaktować się z Urzędem Miasta w tej kwestii i może uda się znaleźć kompromis, jeżeli chodzi o cenę i warunki techniczne oraz konserwację systemu. Panie Marku Marecki zapraszam jeszcze raz do współpracy i przesyłania materiałów, zdjęć itd. Kategoria MSMLW jest naszą wspólną kategorią, tworzoną przez mieszkańców dla mieszkańców. Każdy ma prawo ją współtworzyć.

  Radek Dec

 7. Radek Dec pisze:

  Witam !
  Panie Marku Marecki informuję, że pojemniki na odpady surowcowe zostały dostawione w altankach śmietnikowych przy następujących blokach:
  1) Mieszka I 18
  2) Promienna 4
  3) Promienna 17 A
  4) Bandurskiego 30

  Radek Dec

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 55, generowano: 0,550s)