Szkoła Podstawowa nr 4

Szkoła Podstawowa Nr 4
im. Stefana Grota-Roweckiego

ul. Duża 3, 05-260 Marki
22 781-12-96

Śladami braci Briggsów i ich spadkobierców

Wprowadzenie

Z pewnością trudno jest przecenić wpływ, jaki mieli na rozwój Marek angielscy przedsiębiorcy bracia Edward, Alfred i John Briggs. W drugiej połowie XIX wieku zdecydowali się na lokalizację w tym właśnie miejscu swojego przedsięwzięcia, które istotnie zmieniło oblicze okolicy. Dlatego też warta odnotowania jest każda próba przekazania pamięci o tych postaciach młodszym pokoleniom markowian oraz tym, którzy zamieszkali w Markach stosunkowo niedawno.
Obok prac zawodowych historyków związanych z Markami – Zbigniewa Paciorka czy Czesława Brodzickiego – nie sposób nie dostrzec przedsięwzięcia, którego podjęli się uczniowie działający w kole historycznym przy Szkole Podstawowej nr 4. W latach 2001-2002 pod opieką pani Aleksandry Tomczyk opracowali oni album „Briggsowie i ich spadkobiercy w dziejach naszego miasta Marki”. Praca ta została w 2002 roku nagrodzona Główną Nagrodą – kolejną już dla mareckiego koła – w konkursie „Ochrona Dziedzictwa Kulturalnego” organizowanym przez Dyrekcję Zamku Królewskiego w Warszawie.

We wprowadzeniu do albumu napisano: „(…) Myślimy jednak o tym, w jaki sposób upowszechnić rezultaty badań, ponieważ chcemy, aby przeszłość Marek ocalić od zapomnienia, aby stała się lepiej znana zwłaszcza wśród młodzieży oraz tych, którzy osiedlają się tutaj na stałe, wiążąc swoje losy z naszym miastem”. Mamy nadzieję, że także ta skromna publikacja internetowa choćby w niewielkim stopniu przyczyni się do osiągnięcia założonych przez uczniów celów.

[ciąg dalszy na kolejnych stronach]


Uczniowie z Koła Historycznego w trakcie poszukiwania materiałów


Główna nagroda przyznana przez Dyrekcję Zamku Królewskiego w roku 2002

Komentarze: 2

 1. Krzysztof Augustin pisze:

  mam księgę telegramów z okazji ślubu moich dziadków : Emila Jana Dyszera ( spolszczone de Cher ‚a) z Leonią Dąbrowa- Chociwską z wpisami między innymi Karolów Whiteheadów , Edwarda Briggsa i Charly Grayów. Dziadek pracował w dyrekcji firmy Briggs & Bros. Company LTD. w Markach na początku XX wieku.
  W latach 20/30 tych był prokurentem , i akcjonariuszem w zarządzie Firmy Polski Przemysł Gumowy S.A z Grudziądzu.
  Rodzina de Cherów pochodzi z Lotaryngii i osiadła w Polsce w czasie wojen napoleońskich.

 2. Antoni Widomski pisze:

  Panie Krzysztofie, Panie Rafale
  mam skany tych telegramów, zdjęcie Jana Dyszera i nekrolog. Nie publikowane dotychczas w Internecie.
  pozdrawiam
  Antoni Widomski

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 70, generowano: 0,583s)