S8 znów opóźnione – Echo Podwarszawskie nr 19

Znowu odwlecze się budowa obwodnicy Marek. Stowarzyszenie z Ciemnego oprotestowało jedno z uzgodnień dotyczące trasy i sprawa wróciła do Ministerstwa Środowiska.

Nowa decyzja środowiskowa jednak przez ministra nie będzie wydana – powstała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, która przejmie dotychczasowe kompe-tencje ministerstwa w tej dziedzinie.
Od 17 listopada istnieje GDOŚ. Ma odciążyć ministerstwo i będzie wydawać decyzje, którymi zajmowało się ono do tej pory. – Wszystkie dokumenty dotyczące postanowień o wpływie inwestycji na środowisko są przesyłane do nowego organu – powiedziała „Echu” Małgorzata Tarnowska, rzecznik Genaralnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Nowy urząd ma tydzień na zapoznanie się ze sprawami i wydanie swoich opinii.

Obwodnica Marek ma prowadzić od rejonu centrum handlowego przez tereny Zielonki, Marek i na południu Kobyłki. Później przez Nadmę i Ciemne (tutaj jezdnie poprowadzone mają być na długiej estakadzie nad drogą gminną i drogą wojewódzką nr 635 lub alternatywnie proponuje się prowadzenie jezdni trasy w wykopie pod drogą gminną i drogą wojewódzką, co będzie miało znaczący wpływ na zmniejszenie uciążliwości hałasowej), obrzeżami Wołomina aż do połączenia z istniejącą drogą krajową S8 w okolicach Radzymina. Według harmonogramu prac w styczniu 2009 roku GDDKiA ma złożyć wniosek o decyzję lokalizacyjną, do marca 2010 ma być gotowy projekt budowlany, a w maju tego roku – po otrzymaniu pozwolenia na budowę – mogą ruszyć prace przy obwodnicy. Zakończenie prac przewidywane jest na maj 2012 roku.

Jak harmonogram będzie się miał do rzeczywistości? Jeśli nie będzie kolejnych protestów i innych nieprzewidzianych przeszkód, obecne opóźnienie nie będzie miało większego wpływu na przebieg prac. Choć opóźnienia względem harmonogramu już teraz przekroczyły pół roku – zakładany termin otrzymania decyzji środowiskowej był w marcu bieżącego roku – prace powinny ruszyć bez większych komplikacji.
(wt)


Echo Podwarszawskie zaprasza do lektury nowego wydania pod adresem:
www.gazetaecho.pl

W numerze:
– S8 znów opóźnione
– Radzymińska znów stanie w korkach
– Trzecia strefa biletowa
– Trafo do malowania
– Kronika policyjna
– Połączą Orlą i Legionów (ale nie do końca)
– Co z tym 145?
– Historia samotnego krzyża
– Będą zmiany przy PKP Ząbki
– Kobyłka szczepi na meningokoki
– Wystawa – mitologie świata
– Łzy w Wołominie

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 48, generowano: 0,533s)