Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga

Stowarzyszenie
Marki-Pustelnik-Struga
ul. Ząbkowska 64, 05-270 Marki

22 781 23 08,
501 550 416
tpaciorek@wp.pl

Rozstrzygnięcie konkursu wiedzy z historii powiatu wołomińskiego.

Szanowni Państwo,

zakończył się noworoczny konkurs wiedzy z historii powiatu wołomińskiego, w którym do wygrania były okolicznościowe kalendarze na 2018 r. z historycznymi zdjęciami z gmin powiatu oraz koszulki z logo Stowarzyszenia „MARKI-PUSTELNIK-STRUGA”.

Nagrody wylosowali:

Urszula O. z Trzebiatowa

Piotr W. z Marek

Grażyna K. z Marek

Tomasz K. z Marek

Emilia M. z Marek

Gratulujemy wygranych i wiedzy historycznej. Poniżej publikujemy konkursowe pytania wraz z odpowiedziami.

Pytania na konkurs

 1.W jednym z zabytkowych pałacyków z terenu pow. wołomińskiego przebywał i tworzył jeden z największych polskich malarzy, impresjonistów – Władysław Podkowiński. Jego największe dzieło „Szał uniesień” i kilka innych powstało podczas pobytu w tym pałacyku.

O jaki pałacyk chodzi i w którym roku został zbudowany?

Pałac w Chrzęstnem zbudowany w 1635 roku. Powstał w miejsce drewnianego dworu z XVI wieku.

2.Zabytkowy kościół w Kobyłce jest też określany mianem „perła baroku na Mazowszu”.  Proszę wymienić głównego fundatora tej świątyni jej rok konsekracji oraz wezwanie.

Kościół parafialny p.w. Świętej Trójcy (obecnie Bazylika Świętej Trójcy). Głównym fundatorem był Marcin Załuski, ówczesny biskup pomocniczy płocki. Konsekrował go osobiście 6 sierpnia 1741.

3. 22 października br. obchodzone były obchody 100-lecia powstania najstarszej mareckiej placówki parafialnej pw. Św. Izydora Oracza. Budowa kościoła i jego wyposażenie zostały wspierane przez mareckich fabrykantów.

Proszę podać nazwisko i imiona tych fabrykantów oraz wyznanie do którego należeli.

Flora Briggs i John Briggs, wyznania ewangelickiego.

4. Jednym z bohaterów powstania listopadowego (1830-1831) był gen. Franciszek Żymirski, który poległ w walce z wojskami rosyjskimi pod Olszynką Grochowską.

Proszę podać nazwę majątku, którego był właścicielem i który znajduje się w granicach pow. wołomińskiego oraz wezwanie świątyni, której był jednym z głównych budowniczych i fundatorów?

Franciszek Żymirski był właścicielem majątku Klembów (w tym Zamoście Klembowskie, Krusze i Borki z przyległościami). Był budowniczym oraz głównym fundatorem budowy kościoła p.w. Świętego Klemensa w Klembowie.

5. W przynajmniej 2 miejscowościach obecnego pow. wołomińskiego doszło do walki i rozbrojenia w listopadzie 1918 r. żołnierzy niemieckich tam stacjonujących.

Proszę wymienić te miejscowości.

Jadów i Tłuszcz.

6. Na terenie pow. wołomińskiego znajdują się dwa pomniki Tadeusza Kościuszki. Proszę podać gdzie?

Radzymin i Dąbrówka.

 

 

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 61, generowano: 0,544s)