Rogaczówka i Wodzisławek w Pustelniku

Istniała kiedyś w Pustelniku (jeszcze w czasach kiedy był wsią) kolonia Rogaczówka. Z wypisu aktu sporządzonego w 1927 roku wynika, że sprzedającym był Walerian Rogaczewski.

Wypis aktu sporządzonego w księdze hipotecznej Koloni Rogaczówka powiatu Warszawskiego w 1927 roku

Nazwę Kolonia Rogaczówka spotkać możemy także w akcie notarialnym z 1939 roku

Z wyrysu gruntu sporządzonego 21 listopada 1986 roku wynika, że Kolonia Rogaczówka graniczyła z Kolonią Wodzisławek. Logicznie myśląc, właścicielem Kolonii Wodzisławek powinien być Wodzisławski.

Kopie dokumentów, w odpowiedzi na apel o informacje dotyczące nazw obszarów i obiektów w Markach, przekażę oczywiście do Urzędu Miasta. Apeluję i ja do mieszkańców naszego miasta. Przejrzyjcie w wolnej chwili stare dokumenty. Żeby nie zaginęły stare nazwy.

Antoni Widomski

Galeria

Komentarze: 1

  1. Darek Jędrzejewski pisze:

    KOSZTÓWKA – 25.06.2010 roku zmarł mój 87-letni Dziadek. W udzielonym mi 2 tygodnie przed swoja śmiercią wywiadzie (planowanym jako jeden z wielu) wspominał o tym, ze w czasie wojny jego brat Czesław Dominiak wracał z rodziną z Kosztówki. W wyniku ostrzału, czy bombardowania zginął ich synek. Nie wiem, czy ta Kosztówka, to nazwa kolonii, czy jakiegoś innego miejsca, nie wiem, czy leży ona w granicach naszych Marek. Może jednak jeszcze ktoś wpadnie na ślad tej nazwy i zweryfikuje jej poprawność.

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 61, generowano: 0,548s)