Rodzina Briggsów w mareckim parku.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 4 sierpnia 2015    00:14

Wpierwszą sierpniową niedzielę w mareckim parku nad rzeką Długą przechadzała się Flora Briggs z rodziną Whiteheadów. W rolę Flory wcieliła się Bogusława Sieroszewska, a przybyła na wakacje z Londynu do rodzinnych Marek Dorota Billet z synkami uosabiała Eleonorę Whitehead z d. Wedel. Obie panie ubrane w eleganckie bordowe długie suknie, z kapeluszami na głowach i koronkową parasolką w ręku wyglądały, jakby wyszły z obrazu Mehoffera. Pod stuletnimi dębami Flora Briggs i Eleonora Whitehead popijały angielską herbatę z mlekiem, delektując się słodkimi rogalikami prosto ze szwajcarskiej piekarni w Markach. Herbatę serwowała niezastąpiona pokojówka Jadzia, w której rolę po raz kolejny wcieliła się Agnieszka Szafrańska.

Flora Briggs snuła wspomnienia o śp. mężu Johnie Briggsie. Można było się dowiedzieć, że dla Johna Briggsa angielski park krajobrazowy był ulubionym miejscem spędzania wolnych chwil. Park to również miejsce, gdzie John nauczył Florę grać w krokieta, który wkrótce stał się jej życiową pasją. Flora dwoiła się i troiła, aby zachwycić markowian grą angielskiej arystokracji. Kiedy Flora i Eleonora grały wspólnie w krokieta mimowolnie nasuwało się skojarzenie z obrazami Leona Wyczółkowskiego, przedstawiającymi kobiety uderzające kolorowe kule drewnianymi młotkami.

Flora wprowadziła odwiedzających park w czasy Bitwy Warszawskiej. Postraszyła, że Armia Czerwona nadciąga nad Warszawę oraz że za tydzień lub dwa zamiast szumu drzew i śpiewu ptaków mogą w parku usłyszeć huk armat i strzały bolszewickich karabinów. Doniesienia Kuriera Warszawskiego z frontu pod Radzyminem czytane przez Florę napawały grozą, ale i budziły nadzieję, że nieustraszony, bohaterski gen. Jan Rządkowski o marsowej twarzy, stacjonujący w Pałacyku Briggsów, obroni Marki przed bolszewikami, tak jak obronił Radzymin, nawet gdyby przyszło mu prowadzić żołnierzy do ataku na bagnety.

Miejmy nadzieję, że nie była to ostatnia niedziela z rodziną Briggsów w parku nad rzeczką i że tak jak pod Kaliszem "Niedziele u Niechciców w Serbinowie", "Niedziele u Briggsów w Markach" staną się tradycją każdego lata.

  Opracowanie tekstu i zdjęcia: Bogusława Sieroszewska -Stowarzyszenie "Marki-Pustelnik-Struga".  

Galeria

zdjecie: 79154
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry