Akcja Katolicka

Akcja Katolicka
05-270 Marki, al. Piłsudskiego 93
503 385 959, akcja@marki.net.pl

Szanując przeszłość
- patrzymy w przyszłość.

Urząd Miasta Marki

Al. J. Piłsudskiego 95,
05-270 Marki
22 781 10 03, urzad.miasta@marki.pl

Godziny pracy: pn, wt, cz, pt: 8.oo-16.oo,
śr: 10.oo-18.oo

Rocznica mordu na Kruczku

Dziś 30 lipca zapłonęły znicze, złożono uroczyście kwiaty na mogiłach i pomnikach w Markach

W 69. rocznicę mordu na „Kruczku”, 30 lipca zapalono znicze i złożono kwiaty na pomniku upamiętniającym rozstrzelanych w 1944 r. przez Niemców mieszkańców Marek, Strugi, Pustelnika i Zielonki.

 

Pod obeliskiem pamięć pomordowanych uczcili kombatanci ze Światowego Związku  Żołnierzy Armii  Krajowej II rejonu „Celków” oraz Związku Kombatantów w RP i Byłych Więźniów Politycznych. W rocznicowych uroczystościach uczestniczył także wicestarosta, Pan Konrad Rytel, który wygłosił okolicznościową mowę. W imieniu Burmistrza Miasta Marki kwiaty pod pomnikiem złożył Piotr Matusiak – naczelnik Wydziału Spraw Społecznych oraz członkowie Mareckiej Akcji Katolickiej Pani Maria Przybysz Piwko i  Marek Kroczek.

Nie zabrakło także przedstawicieli lokalnej społeczności a wśród nich radnej Agnieszki Lużyńskiej.  Na Kruczek przybyli także druhowie z Mareckiej Ochotniczej Straży Pożarnej, z  przewodniczącym  Rady Miasta Marki- Marcinem Piotrowskim.

 

W imieniu mieszkańców Miasta Marki, serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na symboliczne uroczystości rocznicowe. Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość.

 

Egzekucje wśród mieszkańców Marek, Pustelnika, Zielonki i Strugi przeprowadzili Niemcy 30 lipca 1944 r. niedaleko jeziorka Kruczek (jezioro Czarne, Czarniak). Ten masowy mord był odwetem okupanta za akcje zbrojne przeprowadzone przez Armie Krajowa w Strudze i Zielonce, w wyniku których zginęło i zostało rannych kilku żołnierzy niemieckich. Pierwsza z tych akcji odbyła się w godzinach przedpołudniowych, pomiędzy 10 a 11, w rejonie Rościszewa (Pustelnik II) i Strugi. Oddział Armii Krajowej zaatakował ciężarówkę wiozącą zaopatrzenie dla żołnierzy niemieckich stacjonujących w Nieporęcie. Zginał kierowca, a kilku żołnierzy z eskorty zostało ciężko rannych. Cześć ładunku w postaci żywności i papierosów trafiła w ręce okolicznej ludności. Kilka godzin później żandarmeria niemiecka w wyniku przeszukiwań znalazła w kilku domach te artykuły i rozpoczęła masowe aresztowania, przede wszystkim mężczyzn. Z relacji naocznych świadków wiadomo, ze aresztowanych mężczyzn było ponad dwudziestu.

 

Druga akcje odwetowa Niemcy przeprowadzili w Zielonce tego samego dnia wczesnym popołudniem. Jeden z oddziałów Armii Krajowej przewoził ukryta na furmance bron i amunicje. Bron te gromadzono w punktach zbornych w związku z przygotowaniami do wybuchu Powstania Warszawskiego. W okolicach ulic Prostej i Podleśnej polska grupa natknęła się na trzyosobowy patrol żołnierzy SS. Doszło do wymiany ognia, w wyniku której zginęło dwóch Niemców, a trzeci został ranny.

Zaraz po tym wydarzeniu hitlerowcy rozpoczęli łapanki i aresztowania mieszkańców okolicznych domów. Schwytanych w obydwu akcjach mieszkańców Marek, Pustelnika, Zielonki i Strugi zapędzono w okolice jeziorka Kruczek. Prawdopodobnie tuz przed zapadnięciem zmroku rozpoczęto egzekucje. Niemcy stłoczyli aresztowanych pod pagórkiem (dziś w tym miejscu znajduje się wykonany z lastryko krzyż z napisem „miejsce egzekucji?), na okolicznych wzgórzach ustawili kilkunastu esesmanów z karabinami maszynowymi i rozpoczęli rzeź. Później dobijano rannych. Dokładnej liczby zamordowanych nie udało się ustalić. Różne źródła i relacje ustne szacują ja na 50 do 148. Udało się ustalić 48 nazwisk.

 

Miasto Marki |

PM Wydział Spraw Społecznych UM Marki

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 61, generowano: 0,545s)