Relacja z WERNISAŻU WYSTAWY pt. "ANIOŁY" Anny Chełmickiej, Anastazji Fietisowej, Anny Kwiatkowskiej-Misiurskiej

MOK Marki MOK

 12 listopada 2015    16:03

W niedzielę, 8 listopada 2015 roku o godz. 17.00 w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego odbył się uroczysty wernisaż wystawy pt. "Anioły" wspaniałych artystek plastyczek Anny Chełmickiej, Anastazji Fietisowej i Anny Misiurskiej oraz mini-recital znakomitej sopranistki Julii Karlovej.

Uroczystość, pod nieobecność Dyrektor MOK Krystyny Klimeckiej, prowadziła artysta plastyk Luiza Wojciechowska-Konopka-komisarz wystawy. Powitała serdecznie bardzo licznie zgromadzonych gości, szczególnie Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Białoruś w Polsce Aleksandra Awierianowa wraz z małżonką oraz Dyrektora Centrum Kulturalnego Białorusi Eduarda Szwajko, a także Agnieszkę Lużyńską-Przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta Marki.

W pierwszej części wieczoru publiczność miała okazję posłuchać krótkiego koncertu w wykonaniu Julii Karlovej-polskiej sopranistki urodzonej i wychowanej w Kazachstanie. Dzięki ministerialnemu stypendium mogła ona ukończyć w 2004 roku warszawską Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina. Od tamtej pory jej kariera muzyczna rozwija się w Polsce. Artystka wykonała sześć utworów, z których część należała do muzyki klasycznej, a część do popularnej. Śliczną "Kołysankę dla Okruszka" (muz. Seweryn Krajewski sł.  Agnieszka Osiecka) zadedykowała swojej malutkiej córeczce, a "Hiszpankę" (muz. Vincenzo di Chiara, sł. pol. Wincenty Rapacki -syn)  z wplecionymi w refren słowami  "Sto lat! Sto lat! Sto lat niech żyją nam!" autorkom wystawy "Anioły". Miłym akcentem na koniec występu było ofiarowanie artystce jej portretu autorstwa Anastazji Fietisowej.

Następnie art. plastyk Luiza Wojciechowska-Konopka przedstawiła sylwetki autorek i koncepcję artystyczną wystawy, której to wystawie towarzyszył katalog autorstwa art. plastyka Anny Chełmickiej z tekstami dr hab. Aleksandry Krupskiej prof. ASP, która ciepło i serdecznie wyraziła się o twórczości wszystkich artystek. Wystawa została zaaranżowana w tradycyjny sposób, każda z autorek dysponowała pewną wyodrębnioną przestrzenią, w ramach której dokonała autorskiej prezentacji prac.

W mniejszej sali zwanej Kawiarnią zostały zaprezentowane prace art. plastyka Anny Misiurskiej,  wielkiego Przyjaciela Mareckiego Ośrodka Kultury, osoby bardzo zasłużonej dla plastyki mareckiej. Jej twórczy życiorys jest bardzo bogaty i obejmuje dwie główne formy wypowiedzi-malarstwo i tkaninę artystyczną. Jest autorką książek, programów telewizyjnych dla dzieci  i oczywiście wielu wystaw indywidualnych, w tym dziesięciokrotnie w Mareckim Ośrodku Kultury. Brała udział w bardzo wielu wystawach zbiorowych, w tym wielokrotnie w naszej Galerii, wspierała MOK jako juror konkursów plastycznych i autor wstępów do katalogów. Dziękujemy! Obecna wystawa jest podsumowaniem i ukoronowaniem jej działalności twórczej. Pokazuje anioły ujęte w biblijnym kontekście, przedstawione ze swoimi atrybutami w technice kolażu reliefowego. Prace są bogate, mięsiste, barokowe. Dr hab. Aleksandra Krupska pisze o nich m.in.: "Prace Anny Misiurskiej są piękne i w moim odczuciu zakorzenione w kulturze sarmatyzmu, która kochała wschodni przepych i kosztowność. Anna Misiurska z prawdziwym znawstwem dobiera odpowiednie materie, ozdoby, operuje mistrzowsko kolorami."

W dużej sali naszej Galerii przedstawione zostały prace dwóch artystek Anny Chełmickiej i Anastazji Fietisowej, które zaprezentowały obrazy w technice suchego pastelu, osiągając bogate i różnorodne efekty.  Anna Chełmicka-aktywna malarka i projektantka studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie, dyplom obroniła na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Dziesięć zaprezentowanych i jak zawsze starannie oprawionych prac, dobrze oddaje ulotny styl artystki. Te anioły są lekkie, eteryczne, niematerialne. Malowane subtelnymi muśnięciami, wydają się zrobione "z czystej peumy". Ale to niejedyny wymiar tych obrazów-mają też one dużą dynamikę, wspaniały ruch i subtelny kolor.  W Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury mamy przyjemność gościć art. plastyka Annę Chełmicką po raz drugi-indywidualną wystawę "Wspomnienia owiane tangiem" prezentowała u nas w roku 2012.

Anastazja Fietisowa to pochodząca z Białorusi malarka, projektantka wnętrz i dyrygentka, córka znanego malarza Iwana Fietisowa. W 1982 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Mińsku, a po kilku latach podwyższyła swoje kwalifikacje w zakresie sztuk wizualnych w eksperymentalnej uczelni plastycznej prof. Eugeniusza Rosenbluma. Od 1996 roku zajmuje się wyłącznie malarstwem. Na wystawie w Galerii MOK zaprezentowała 27 prac w technice suchego pastelu, gdzieniegdzie wzbogacanego złotem, co nadało obrazom dodatkowej świetlistości. Anioły zostały ukazane w pejzażu wiejskim, miejskim i w-portrecie. Szczególnie urokliwy jest anioł na rowerze mknący krętą warmińską drogą, anioły muzykujące na starówce oraz anioły w Markach. Artystka pokazała cztery prace z mareckimi aniołami: przy Pałacyku Briggsów, Kościele Św. Izydora, Urzędzie Miasta Marki i Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego.

W imieniu artystek słowo wygłosiła Anna Misiurska, która przedstawiła swoją (i koleżanek) fascynację aniołami-dobrymi, czystymi duchami, które nieustannie towarzyszą nam w życiu. Wyraziła radość z tak pięknego spotkania w Mareckim Ośrodku Kultury i podziękowała dyrektor MOK Krystynie Klimeckiej za zaproszenie do zorganizowania tej wystawy, całemu zespołowi MOK za zaangażowanie w realizację tego przedsięwzięcia a wszystkim gościom, szczególnie Ambasadorowi Republiki Białoruś w Polsce Aleksandrowi Awierianowowi wraz z małżonką, za przybycie. Część oficjalną imprezy zakończyło losowanie pracy autorstwa Anny Misiurskiej wśród zgromadzonej  publiczności i w ten oto sposób Szczęśliwiec wyszedł z obrazem! Potem wszyscy mogli wziąć udział w części towarzyskiej wieczoru, której towarzyszyła zwyczajowa lampka wina i słodki poczęstunek. Wśród gwaru rozmów, przeważały tematy o sztuce i aniołach.

Marecki Ośrodek Kultury im. T. Lużyńskiego

[gallery columns="4" orderby="post_date"]

Galeria

zdjecie: 82298
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
zdjecie

MOK Marki

Marecki Ośrodek Kultury jest samorządową instytucją kultury. Powstał w 1984 roku. Naszą siedzibą jest zabytkowy, ponad stuletni budynek z piękną wieżyczką, mieszczący się w centrum miasta przy ul. Fabrycznej 2, róg ul. Piłsudskiego. Uchwałą Rady Miasta Marki z dnia 18 maja 2011 roku Marecki Ośrodek Kultury otrzymał imię Tadeusza Lużyńskiego - mareckiego artysty plastyka, pedagoga i społecznika.

MISJA
Misją Mareckiego Ośrodka Kultury jest kreowanie zainteresowań kulturą i sztuką, animacja
i edukacja kulturalna oraz upowszechnianie lokalnych tradycji.

Oferujemy udział w zajęciach stałych i cyklicznych, a także spotkaniach, koncertach, spektaklach teatralnych, wernisażach, sesjach warsztatowych i projektach. Przygotowujemy do udziału w kulturze artystycznej i zapewniamy kontakt ze sztuką i artystami.

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NASZEJ OFERTY
ZAPRASZAMY DO JEJ WSPÓŁTWORZENIA I WSPÓŁPRACY

Chcemy być miejscem pobudzającym lokalną aktywność, miejscem przerzucania mostów pomiędzy różnymi grupami mieszkańców. Czekamy na nowych partnerów, nowych uczestników i nowe propozycje.

mokmarki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry