Relacja z otwarcia wystawy batiku "NATURA NIEZWYKŁA"

MOK Marki MOK

 9 grudnia 2014    15:07

W niedzielę 7 grudnia 2014 roku w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego odbyła się uroczystość: wernisaż wystawy batiku artysty plastyka Agaty Gruber "Natura niezwykła" oraz koncert "W zgodzie z naturą" w wykonaniu profesjonalnych muzyków: Anny Potyrały-Listwon (śpiew), Adama Kublika (skrzypce) i Pawła Listwona (fortepian).

Dyrektor MOK Krystyna Klimecka w swoim wystąpieniu: wyraziła radość, że możemy zapoznać się z twórczością osoby, na co dzień związanej z Mareckim Ośrodkiem Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego, jako instruktor batiku. Podkreśliła związek, jaki zachodzi między tematyką prac plastycznych a prezentowanymi utworami muzycznymi - odnoszącymi się w dużej mierze do natury, przyrody, jej dzikości i piękna. Nadmieniła też, że wystawie towarzyszy katalog przygotowany przez jej komisarza artystę plastyka Luizę Wojciechowską-Konopkę.

Uroczystość otworzył piękny koncert, którego wysłuchała licznie zgromadzona publiczność.

Trio w składzie: Anna Potyrała-Listwon, Adam Kublik i Paweł Listwon zaprezentowało:  Karasiński  "Walc Francois", F. Loewe "Przetańczyć całą noc", Rosyjsko - Cygański Romans "Black eyes", F. Loewe "Fajnie byłoby", J. Stefani, Aria Basi z komedioopery  "Krakowiacy i górale", E. Morricone - "Misja", V. Monti " Czardasz", F. Lehar "Meine Lippen Sie kussen so heiB".

Komisarz wystawy Luiza Wojciechowska-Konopka przedstawiła sylwetkę artystyczną Agaty Gruber, podkreślając jednocześnie, że darzy ją uczuciem szczerej przyjaźni już od czasów pierwszego spotkania w pracowni prof. Mariana Czapli na wydziale malarstwa warszawskiej ASP.

Agata Gruber ukończyła w roku 2008 Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wybrała specjalizację z Tkaniny Artystycznej. Pracę dyplomową z malarstwa stworzyła pod kierunkiem prof. Mariana Czapli, aneks z tkaniny w pracowni Tkaniny Artystycznej (promotor - prof. Dorota Grynczel), aneks z rysunku w pracowni prof. Marka Wyrzykowskiego. Najchętniej wybierane przez artystkę techniki to: batik, gobelin, i rysunek. Tematem przewodnim w jej sztuce jest postać; szczególnie akt kobiecy, ekspresja kobiecego ciała i poszukiwanie uogólnionego obrazu kobiecości. Ale również tęsknota człowieka za nieskażoną przyrodą - za tym co wzrasta, dojrzewa, żyje. Za naturalnością, akceptacją ciała i jego otoczenia. Brała udział w licznych zbiorowych wystawach, w tym wystawie Tkaniny Warszawskiej przy Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi (maj, 2007 rok). Laureatka nagrody ufundowanej przez firmę Winkowski, a także stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2008 roku. W 2012 roku odbyła się indywidualna wystawa jej prac w Akademii Rozwoju Osobowości (Tamika), w ramach projektu Artystka-Młoda-Matka. Od września 2012 roku pracuje jako instruktor plastyki dla młodzieży i dorosłych w Mareckim Ośrodku Kultury, prowadzi warsztaty batiku dla młodzieży i dorosłych.

W dalszej części prezentacji wystawy Luiza Wojciechowska-Konopka odniosła się do szlachetnej techniki batiku uprawianej przez artystkę. Batik to  technika ręcznego barwnego zdobienia tkanin (np. jedwab, bawełna) polegająca na powlekaniu roztopionym woskiem miejsc nie przeznaczonych do zabarwienia w zamierzony przez wykonawcę sposób, a następnie zanurzanie tkaniny w kąpieli barwiącej. Miejsca powleczone woskiem nie przyjmują barwnika, wskutek czego powstają wzory z kombinacji miejsc zabarwionych i niezabarwionych, bowiem cały proces można wielokrotnie powtarzać. Przy krzepnięciu wosku tworzą się rysy, przez które przenika barwnik, po usunięciu wosku wzory mają charakterystyczne dla batików żyłkowanie (krakle). Do tradycyjnych batików używa się barwników roślinnych. Batiki stosowano od najdawniejszych czasów na Jawie, zaś w Afryce i Azji rozpowszechniły się od VIII wieku. Do Europy batik dotarł dzięki angielskim i holenderskim importom kolonialnym od XVII wieku. Od XIX wieku jest popularny w zdobnictwie tkanin dekoracyjnych i akcesoriów strojów kobiecych.
Tą metodą można zdobić także drewno i pisanki.

Agata Gruber wyznała, że obecna wystawa jest zwieńczeniem trzyletniej pracy i ukoronowaniem trzech cyklów prac związanych z naturą: zwierzęta, owady i zwierzęcy odmieńcy - albinosy.

"Najbardziej lubię świat widziany obrazami. Tak właśnie rozumiem rzeczywistość - jako tą, nad którą zachwyt wzbudzają pojedyncze sceny i olśnienia. Dwuwymiarowość czarnych nagich pni w słoneczny, zimowy dzień; mgła bladozielonego koloru nad Wisłą, zwiastująca nadejście wiosny; pola srebrzystego łubinu na tle brunatnych, listopadowych drzew i kobieta, o skórze koloru kości słoniowej i delikatności porcelany, spotkana przypadkowo w pociągu drugiej klasy. Nie wiem, czy tylko twórca może tak postrzegać swoje otoczenie, ale mam nadzieje, że właśnie on czuje to pragnienie, które odczuwam i ja - aby przekazać to innym, streścić, uwiecznić, podzielić się odkryciem i zaprosić do współodczuwania."

Po części oficjalnej nadszedł czas na spotkanie towarzyskie, lampkę wina, kawę, herbatę i słodkości oraz... pamiątkowe wpisy do kroniki MOK. Oto jeden z nich, artysty plastyka Anny Kwiatkowskiej-Misiurskiej:

Wielkie dzięki za pełen wrażeń i emocji wieczór! Wprowadzenie do wystawy batiku Pani Agaty Gruber poprzedzone koncertem "W zgodzie z naturą" było znakomitą aranżacją i stworzyło klimat pozwalający wgłębić się w bogato prezentowane dzieła autorki wystawy "Natura niezwykła"! Serdecznie dziękujemy za ten pełen wrażeń wieczór!

[gallery columns="4" orderby="post_date"]

Galeria

zdjecie: 70986
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
zdjecie

MOK Marki

Marecki Ośrodek Kultury jest samorządową instytucją kultury. Powstał w 1984 roku. Naszą siedzibą jest zabytkowy, ponad stuletni budynek z piękną wieżyczką, mieszczący się w centrum miasta przy ul. Fabrycznej 2, róg ul. Piłsudskiego. Uchwałą Rady Miasta Marki z dnia 18 maja 2011 roku Marecki Ośrodek Kultury otrzymał imię Tadeusza Lużyńskiego - mareckiego artysty plastyka, pedagoga i społecznika.

MISJA
Misją Mareckiego Ośrodka Kultury jest kreowanie zainteresowań kulturą i sztuką, animacja
i edukacja kulturalna oraz upowszechnianie lokalnych tradycji.

Oferujemy udział w zajęciach stałych i cyklicznych, a także spotkaniach, koncertach, spektaklach teatralnych, wernisażach, sesjach warsztatowych i projektach. Przygotowujemy do udziału w kulturze artystycznej i zapewniamy kontakt ze sztuką i artystami.

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NASZEJ OFERTY
ZAPRASZAMY DO JEJ WSPÓŁTWORZENIA I WSPÓŁPRACY

Chcemy być miejscem pobudzającym lokalną aktywność, miejscem przerzucania mostów pomiędzy różnymi grupami mieszkańców. Czekamy na nowych partnerów, nowych uczestników i nowe propozycje.

mokmarki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry