Relacja z koncertu legendarnego aktora JANA NOWICKIEGO pt. "CO MOŻE JEDEN CZŁOWIEK" - w hołdzie św. Janowi Pawłowi II.

MOK Marki MOK

 22 października 2015    14:36

W niedzielę 18 października 2015 roku w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego odbył się wieczór teatralny, który w swym wymiarze duchowo-artystycznym był hołdem złożonym św. Janowi Pawłowi II w 10.rocznicę Jego śmierci, 37. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża i pontyfikatu w stolicy Piotrowej oraz 1. rocznicę kanonizacji wielkiego Polaka, Ojca Świętego Jana Pawła II.

Na ten wieczór Krystyna Klimecka Dyrektor MOK zaprosiła wielką osobowość teatru, legendarnego aktora Jana Nowickiego. Wraz z nim w poetycko-muzycznym spektaklu teatralnym p.t. "Co może jeden człowiek" wystąpili członkowie zespołu "De Profundis": Cezary Chmiel-kompozytor, pianista, organista, Marek Stryszowski-kompozytor, wokalista jazzowy, saksofonista oraz Tomasz Kudyk-kompozytor, trębacz.

Wszystkich licznie (70 osób) zgromadzonych przywitała Kinga Jakubowska, instruktor kulturalno-oświatowy Mareckiego Ośrodka Kultury.

Spektakl wspaniale zinterpretował przesłanie wypowiedziane przed laty przez Jana Pawła II na Jasnej Górze: "Czuwam-to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje", będące niejako motywem przewodnim wszelkich inicjatyw wzbogacających rok 2015 (uchwałą Sejmu RP rok 2015 jest rokiem św. Jana Pawła II).

Ponadto, wpisał się również w otwartą tego wieczoru wystawę pt. "Kronikarze piszą...Chrzest Polski" z kolekcji Justyny Polakowskiej, znakomicie zaaranżowaną i zaprezentowaną przez prowadzącą naszą Galerię mgr sztuki Luizę Wojciechowską-Konopkę. Ekspozycja podejmuje temat wydarzeń z 966 roku przez pryzmat dzieł kronikarzy-Galla Anonima, Jana Długosza, Wincentego Kadłubka oraz Thietmara z Merseburga. Teksty te omawiają okoliczności, przebieg chrztu Mieszka I, zabiegi mające na celu szerzenie tradycji chrześcijańskiej na ziemiach polskich. Szczególną uwagę odbiorców wystawy zwróci forma omówienia wydarzeń z 966 roku. Prace kronikarzy-ich język, sposób przedstawiania postaci, stanowią przyczynek do poznania kultury Polski minionych wieków. Czytając dawne kroniki poddajemy się ich czarowi, niezwykłemu nastrojowi pracowni pisarzy sprzed stuleci. Bohaterem ekspozycji są bowiem, prócz wydarzeń historycznych, same kroniki i kronikarze. Teksty kronikarskie zilustrowane zostały kopiami kart wielowiekowych ksiąg, przepisywanych odręcznie, z charakterystycznymi dla rękopisów ozdobnikami, ale także notatkami na marginesach, znakami czasu na papierowych kartach. To czyni ekspozycję interesującą także w sferze grafiki. Ze względu na warunki ekspozycyjne naszej Galerii, wystawa (zajmująca dużą salę) została wzbogacona o trzy dodatkowe plansze-"Chrzest Polski w sztuce", "Sztuka romańska w Polsce" oraz "Drzwi Gnieźnieńskie" autorstwa Luizy Wojciechowskiej-Konopki. W mniejszej sali, zwanej Kawiarenką, przypomniana została wystawa "Święty Jan Paweł II i dzieci" zrealizowana w 2014 roku z okazji kanonizacji naszego Wielkiego Rodaka.

Te wszystkie elementy wprowadziły publiczność w niezwykle refleksyjny nastrój, jakże znaczący w kontemplowaniu i przeżywaniu poetyckich wzruszeń, jakie niosły za sobą wiersze Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, ks. Jana Twardowskiego, Jana Nowickiego. Siłą artystycznego wymiaru spektaklu była kreacja, która poruszała wyobraźnię widza, pozwalała dostrzec uniwersalizm przesłania jak również zachęcić do pogłębionej osobistej refleksji. Misterium będące rozmową człowieka z Bogiem o ulotności ziemskiego życia, przemijaniu, życiu w prawdzie, z wiarą, nadzieją i miłością w niezwykle sensualnej  interpretacji Jana Nowickiego było duchową, mentalną podróżą w świat św. Jana Pawła II-żywym spotkaniem z jego mądrością postrzegania współczesnego świata, pytaniem o ludzki los, wieczność. Nastrój mistycznej, duchowej poezji już od samego początku wprowadziła scenografia, której elementami były przedmioty jednoznacznie kojarzone z Kościołem. To wrażenie potęgowała oryginalna oprawa muzyczna Cezarego Chmiela oraz Tomasza Kudyka i brawurowo wykonane interpretacje jazzowe Marka Stryszowskiego. Artyści dotykając fenomenalnej, przejmującej poezji, otworzyli w sercach widzów przestrzeń, którą każdy z nas potrafi wypełnić barwami muzycznych impresji (m.in. hymn zwycięskiej Solidarności "Mury" Jacka Kaczmarskiego), nieprzemijającej mądrości słowa (utwór pt. "Barka" ks. Stanisława Szmidta), zaspokajając  tym samym ogromną wewnętrzną potrzebę rozważań nad tym, co naprawdę ważne.

Spektakl wywołał aplauz licznie zgromadzonej w sali widowiskowej Mareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego publiczności. Warto podkreślić, że spektakl obejrzała publiczność RPA, USA, Norwegii, Wielkiej Brytanii. Po spektaklu można było nabyć płyty z nagraniami projektów artystycznych zespołu "De Profundis" m.in. "Co może jeden człowiek", "Z obłoków na Ziemię", "Droga Krzyżowa" oraz otrzymać autograf artystów.

Instruktor kulturalno-oświatowy Kinga Jakubowska w słowie zakończenia spotkania wyraziła serdeczne gratulacje, artystom  wspaniałego spektaklu, zaangażowania i zapału do szerzenia w sposób artystyczny tak szlachetnych wartości, które są drogowskazem do pełnego, radosnego życia oraz odkrywania ich w sobie i dostrzegania ich w innych.

Na zakończenie w Kronice MOK-u Jan Nowicki oraz członkowie Zespołu "De Profundis" napisali:  

"Kochani! Drugi raz u Was gościmy. Teraz też wzruszenie, gościnność i klasa. Dziękujemy."

A dalej niektóre wpisy naszych gości:

 "Dziękuję za wspaniałą ucztę duchową."

Bożena Kornacka

"Dziękuję za wspaniałe przeżycie związane ze wspomnieniami naszego papieża!"

Teresa Mroczek, Wiesława Pułaska

"Dziękujemy za pełne wzruszeń przedstawienie."

Państwo Kolasińscy

Marecki Ośrodek Kultury

im. Tadeusza Lużyńskiego

[gallery columns="4" orderby="post_date"]  

Galeria

zdjecie: 81697
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
zdjecie

MOK Marki

Marecki Ośrodek Kultury jest samorządową instytucją kultury. Powstał w 1984 roku. Naszą siedzibą jest zabytkowy, ponad stuletni budynek z piękną wieżyczką, mieszczący się w centrum miasta przy ul. Fabrycznej 2, róg ul. Piłsudskiego. Uchwałą Rady Miasta Marki z dnia 18 maja 2011 roku Marecki Ośrodek Kultury otrzymał imię Tadeusza Lużyńskiego - mareckiego artysty plastyka, pedagoga i społecznika.

MISJA
Misją Mareckiego Ośrodka Kultury jest kreowanie zainteresowań kulturą i sztuką, animacja
i edukacja kulturalna oraz upowszechnianie lokalnych tradycji.

Oferujemy udział w zajęciach stałych i cyklicznych, a także spotkaniach, koncertach, spektaklach teatralnych, wernisażach, sesjach warsztatowych i projektach. Przygotowujemy do udziału w kulturze artystycznej i zapewniamy kontakt ze sztuką i artystami.

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NASZEJ OFERTY
ZAPRASZAMY DO JEJ WSPÓŁTWORZENIA I WSPÓŁPRACY

Chcemy być miejscem pobudzającym lokalną aktywność, miejscem przerzucania mostów pomiędzy różnymi grupami mieszkańców. Czekamy na nowych partnerów, nowych uczestników i nowe propozycje.

mokmarki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry