Marecki Ośrodek Kultury

Marecki Ośrodek Kultury
im. Tadeusza Lużyńskiego

ul. Fabryczna 2, 05-270 Marki
22 781-14-06, mokmarki@mokmarki.pl

Relacja: VII PREZENTACJE ARTYSTYCZNE PRZEDSZKOLI w MARKACH.

VII PREZENTACJE ARTYSTYCZNE PRZEDSZKOLI w MARKACH.

15-17 stycznia 2013 roku godz. 11.00
Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego

W dniach 15-17 stycznia 2013 roku w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego odbyły się VII PREZENTACJE ARTYSTYCZNE PRZEDSZKOLI w MARKACH. Dyrektor MOK Krystyna Klimecka do udziału w tej cyklicznej imprezie zaprosiła Dyrektorów i Nauczycieli Państwowych Przedszkoli, wyrażając w zaproszeniu możliwość artystycznego zaprezentowania umiejętności aktorskich małych mieszkańców Marek. Tematem przewodnim prezentacji były Jasełka, czyli widowiska o Bożym Narodzeniu.

I tak pierwszego dnia swoje aktorskie możliwości przedstawiły dzieci z Państwowego Przedszkola nr 3, które przybyły wraz z Dyrektorem Agnieszką Żebrowską oraz nauczycielkami Joanną Strzemieczną , Ireną Falkowską i nauczycielem rytmiki Lucyną Affeltowicz.

Drugiego dnia zaprezentowały się dzieci z Państwowego Przedszkola nr 2, które przybyły wraz z Dyrektorem Barbarą Jóśko oraz nauczycielkami Beata Lipińską, AnnĄ Kwiatkowską – Jóśko i nauczycielem rytmiki Anną Skrzypek.

Trzeciego dnia zaprezentowały się dzieci z Państwowego Przedszkola nr 1, które w imieniu Dyrektora Hanny Dąbrowskiej przybyły z  nauczycielkami Katarzyną Klimek  i Anną Olkowską.

Podczas trzech dni prezentacji publiczność obejrzała trzy udane autorskie przedstawienia, które pięknie się między sobą różniły doborem repertuaru (kolędy i pastorałki, tekst mówiony), formą recytacji (śpiew solowy i chóralny) czy oprawą muzyczną (akompaniament fortepianu oraz podkłady muzyczne). Wszystkie przygotowane i wyreżyserowane przez nauczycielki, z wykorzystaniem tradycyjnych tekstów oraz kolęd i pastorałek (min. „Lulajże Jezuniu”, Dzisiaj w Betlejem”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Maleńka miłość”, Gore Gwiazda”, „Jaka światłość”, „Mędrcy świata”, „Pastuszek bosy”, „Kołysanka za kominem”, „Skrzypi wóz”). Bardzo cieszy fakt, że dzieci dzięki tego typu prezentacjom zgłębiają nieustannie skarbnicę polskiej tradycji.

Na szczególną uwagę zasługują starannie przygotowane stroje wszystkich powtarzających się w przedstawieniach osób, czyli Maryi i Józefa, Pastuszków, Trzech Króli, dzieci a także nawiązujące do opowiadanej historii rekwizyty.

Wszystkie spektakle odbywały się w sali widowiskowej MOK, która zamieniła się na czas trwania prezentacji w miejsce Bożego Narodzenia. Tradycyjna szopka z Betlejem, żłóbek a w nim Dzieciątko, nastrojowe światło a przy tym nawiązująca do występów wystawa pt „Boże Narodzenie” artysyty plastyka Anny Kwiatkowskiej – Misiurskiej , to wszystko przywołało atmosferę minionych nie tak dawno najpiękniejszych dni w roku.

Jasełka w wykonaniu dzieci z mareckich Przedszkoli zasługują na uznanie ze względu na czas, w jakim zostały przygotowane, profesjonalne przygotowanie nauczycieli jak również ogromny wysiłek dzieci, które mimo towarzyszącej tremy swoje role odgrywały najlepiej jak potrafiły.

Słowa podziękowania – oraz sympatyczny książkowy upominek dla wszystkich Państwowych Przedszkoli w Markach, które wzięły udział w VII PREZENTACJACH ARTYSTYCZNYCH 2013 – skierowała Dyrektor MOK Krystyna Klimecka stawiającym na scenie pierwsze kroki dzieciom oraz nauczycielom, co w połączeniu z tradycyjnymi życzeniami na Nowy Rok , dało nadzieję na owocną współpracę.

 

Paulina Borzecka

Marecki Ośrodek Kultury
im. Tadeusza Lużyńskiego

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 75, generowano: 0,668s)