Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga

Stowarzyszenie
Marki-Pustelnik-Struga
ul. Ząbkowska 64, 05-270 Marki

22 781 23 08,
501 550 416
tpaciorek@wp.pl

Rajd motocyklowy do Górek Kampinoskich.

Przed mogiłą powstańczą w Górkach Kampinoskich. Od lewej: Artur Rytel-Andrianik, Andrzej Szafrański, Krzysztof Banaś i Tomasz Paciorek, sekcja motocyklowa Stow. MPS.

Szanowni Państwo,

w dn. 21 kwietnia 2018 r. sekcja motocyklowa Stowarzyszenia MARKI-PUSTELNIK-STRUGA na zaproszenie radnej powiatu zachodniego - Anny Wieszczyckiej uczestniczyła w Rajdzie Powstania Styczniowego w Górkach Kampinoskich. Rajd ten jest swego rodzaju hołdem, który oddajemy Powstańcom Styczniowym 1863 r.

Rajd Kampinoski śladami Powstańców Styczniowych wpisuje się w coroczne wydarzenie upamiętniające stracenie młodzieży powstańczej w Górkach Kampinoskich przy Sośnie Powstańczej 1863 r. i był zorganizowany już po raz szósty.

Resztki oddziału mjr Remiszewskiego, po bitwie w Budach Zaborowskich 14 kwietnia 1863 r., zostały rozbite w potyczkach pod Górkami Kampinoskimi i Starą Dąbrową. Powstańcy byli wyłapywani przez kozaków i bez sądu wieszani na sośnie, stojącej na skraju wsi.

Sosna Powstańcza, na której kozacy wieszali złapanych Powstańców. Sosna runęła w 1984 r. Jak mówią mieszkańcy okolicznych wsi runęła, bo nie mogła już dalej dźwigać ciężaru tragicznej historii.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i filmików z Rajdu oraz relacji nagranej przez MazowszeTV.pl Galeria FOTO Gminy Leoncin – KLIKNIJ TUTAJ

Foto: archiwum własne, Gmina Leoncin.

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 64, generowano: 0,589s)