Marecki Ośrodek Kultury

Marecki Ośrodek Kultury
im. Tadeusza Lużyńskiego

ul. Fabryczna 2, 05-270 Marki
22 781-14-06, mokmarki@mokmarki.pl

„Przyjmij życia wyzwanie” – koncert muzyczno-poetycki w MOK w Markach

dsc_1618Dnia 20 listopada 2011 o godzinie 16.00 w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego w ramach Mareckiej Jesieni Poezji 2011, odbył się uroczysty koncert pt. „Przyjmij życia wyzwanie” oparty na wierszach Barbary Białowąs z muzyką: Mikołaja Hertla, Marka Kędziorka, Grzegorza Góralczyka, Krzysztofa Podstawki, Dariusza Rączki i Dariusza Samoraja. Utwory wykonywał zespół „A my tacy” w składzie: Alicja Bentkowska – śpiew, Barbara Białowąs – recytacja, Krzysztof Podstawka – gitara klasyczna i śpiew oraz Włodzimierz Tyl – instrumenty klawiszowe oraz aranżacja piosenek.

Dyrektor Mareckiego Ośrodka Kultury Krystyna Klimecka serdecznie powitała zgromadzoną w kawiarence artystycznej wspaniałą, licznie zgromadzoną, marecką publiczność i oddała głos głównej bohaterce wieczoru – poetce Barbarze Białowąs. Autorka przedstawiła zamysł, który towarzyszył jej przy układaniu programu koncertu. Początek to teksty o ludziach zagubionych w biegu życia, o jeźdźcach do nikąd – bylejakich, szarych, załamanych. Kontemplacja natury, przyrody, przyglądanie się światu i swojemu wnętrzu może zmienić ten smutny stan. Odkrywamy w sobie ziarno na zasiew – do zmian w swoim życiu. W finale poetka zachęca – przyjmij życia wyzwanie, ale możliwe jest to tylko dzięki odkryciu innej, metafizycznej prawdy o naszej egzystencji. Piosenki przeplatały się z recytacją wierszy. Artyści wykonali 27 utworów (oraz 2 bisy).

Barbara Białowąs jest autorką czterech tomików wierszy” „Droga Eremity – wiersze dla poszukujących własnej Legendy” (dwa wydania 1997 i 1999 r.), „Sekrety i fascynacje” (2001), „Obca bliskość” (2005) oraz „Odnaleźć w sobie” (2009). W 1999 roku została wydana płyta z Jej wierszami prezentowanymi przez Annę Romantowską i Rocha Siemianowskiego oraz piosenkami do muzyki Mikołaja Hertla i Marka Kędziorka. Następnie w 2007 roku wydana została kolejna płyta z piosenkami do muzyki Mikołaja Hertla, Marka Kędziorka i Grzegorza Góralczyka, nagrana przez zespół „A my tacy”. Ksiądz Jan Twardowski pisał, że: „Poezja Barbary Białowąs jest refleksją nad zagubieniem człowieka uwikłanego we własne słabości i role społeczne, a jednocześnie pokazuje możliwości jego odnalezienia się w przestrzeni trwałych wartości”.

Po koncercie można było nabyć tomiki wierszy i płyty z twórczością Barbary Białowąs oraz  porozmawiać z autorką, mając również możliwość pamiątkowego wpisu z autografem.
Goście byli bardzo zadowoleni z uczestniczenia w pełnym refleksyjnej poezji i pięknej muzyki wieczorze. A w kronice MOK, na stronie dokumentującej to wydarzenie możemy przeczytać między innymi takie słowa: ?Dziękuję wspaniałej Pani Dyrektor, dzięki której miałam szczęście spotkać się z wyrobioną marecką publicznością. Barbara Białowąs?.

Luiza Wojciechowska-Konopka
Marecki Ośrodek Kultury

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 52, generowano: 0,581s)