Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju 2002

Betlejemskie Światlo Pokoju – co to własciwie jest? Jest to szczególny ogień niesiony od Groty Narodzenia, będący symbolem pojednania, braterstwa, życzliwości i radości. Co roku przed świętami Bożego Narodzenia odbywa się Akcja BSP, która w ZHP ma ustalony przebieg. Tradycja stało się przekazywanie ognia przez skautów słowackich harcerzom z Polski w Tatrach na Łysej Polanie. Następnie światło przenoszone jest do harcerskiego ośrodka na „Głodówkę”. Tam – w najbliżej położonej kapliczce – odbywa się Msza święta. Dalej ogień wędruje do Krakowa, na Jasna Gore i do Warszawy a potem do poszczególnych chorągwi i hufców.

Dnia 17 grudnia 2002 roku uroczystości związane z odebraniem światła przez harcerzy celem zaniesienia go do swoich środowisk odbyły się pod Pałacem Kultury i Nauki. Byliśmy tam i my – harcerze z Marek. Zawieźliśmy ogień do naszego miasta i czuwaliśmy, aby nie zgasł przez około 24 godzin. Następnego dnia reprezentacyjna siódemka harcerzy z 3MDH „ARKADIA” i trójka zuchów z 3GZ „PELOPONEZJA” przekazała światło – wraz ze świątecznymi życzeniami – dyrekcji Zespołu Szkól nr 2 w Markach, księżom parafii św. Izydora oraz władzom miasta. Spotkaliśmy się z ogromna życzliwością, za co pragniemy serdecznie podziękować.

Przygotowała
Drużynowa Kasia Rusek

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 50, generowano: 0,511s)