Prezydent Rzeczypospolitej w Markach

W maju 1930 roku Ignacy Mościcki Prezydent Rzeczypospolitej rozpoczął wizytę w w województwie warszawskim. Szczegóły podróży przynosił Kurier Warszawski.

Kurjer Warszawski. R. 110, 1930, nr 141
Foto: powitanie Prezydenta w Markach

Kurjer Warszawski. R. 110, 1930, nr 142, wydanie poranne

Prezydent zakończył swą podróż po ziemiach województwa warszawskiego w Jabłonnie. Tam też w pałacu Maurycego Potockiego nastąpiło oficjalne zakończenie podróży Prezydenta. Pożegnalne przemówienie wygłosił Wojewoda warszawski, inżynier Stanisław Twardo.

Przemówienie opublikowane zostało w Sprawozdaniu Wojewody warszawskiego o ogólnym stanie województwa warszawskiego.

Sprawozdanie to ma dla nas duże znaczenie ponieważ potwierdzono w nim fakt nadania honorowego obywatelstwa gminy Marki Józefowi Piłsudskiemu.

O takim wydarzeniu wspomina kilku autorów w swoich opracowaniach. (więcej informacji: http://www.marki.net.pl/jozef-pilsudski-honorowy-obywatel-gminy-marki-100157).

Brakuje nam tylko uchwały rady gminnej w tej sprawie.

Antoni Widomski
Pro Memoria

Galeria

Komentarze: 2

  1. Zbigniew Paciorek pisze:

    Warto zaznaczyć, że brama powitalna zbudowana została w pierwszej kamienicy, tuż przy wjeździe do Marek, po prawej stronie drogi do Radzymina. Wysiadającego z auta prezydenta wita wójt Marek Piotr Jędrzejewski. Była to najprawdopodobniej jedyna w Markach wizyta prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

  2. W dniu 14 maja (środa !) w Markach od godziny 10.00 rano d0 20.00 wieczorem trwały wybory gminne. Większością głosów wybrano dotychczasowego Wójta, Piotra Jędrzejewskiego. Następny w kolejności, pod względem liczby otrzymanych głosów był Feliks Mikulski z PPS Lewica.
    Złożono protest wyborczy. Najwidoczniej skuteczny, skoro to właśnie Feliks Mikulski pełnił funkcję Wójta Marek w latach 1930 – 1933, po Piotrze Jędrzejewskim.
    W związku z tym nie jest dla mnie jasne kto pełnił funkcję wójta w dniu wizyty Prezydenta w Markach. Jeśli był to Piotr Jędrzejewski, to należałoby oczekiwać, że zostanie wymieniony jako witający Prezydenta gospodarz wsi Marki w pierwszej miejscowości poza Warszawą. Ale w innych miejscowościach też pominięto nazwiska witających gospodarzy.

    Poszukuję protestu wyborczego PPS Lewica z tych wyborów. Może ktoś ma jakiś ślad?

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 78, generowano: 0,889s)