Pracowite wakacje na Mistrzostwach Europy

W dniach 1-7.08.2012 r. w Dnieprodzierżyńsku na Ukrainie odbyły się XIV Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w warcabach 100-polowych. W Turnieju wzięło udział blisko 200 zawodników z 13 krajów europejskich. Polskę na Mistrzostwach reprezentowało 22 najlepszych warcabistów, w tym 3 z naszego klubu: Ludwika Moczulska, Marta Bańkowska oraz Bogdan Bańkowski.

Zawodnicy wraz z opiekunami dojechali do Dnieprodzierżyńska po długiej i męczącej podróży, która trwała 26 godzin. Miasto przywitało warcabistów bardzo gorąco (również dosłownie, ponieważ temperatura w mieśœcie przez cały czas pobytu sięgała blisko 40 stopni C). Aktorzy miejscowego teatru przygotowali piękną ceremonię otwarcia Mistrzostw, reprezentacje wszystkich krajów uczestniczących w Turnieju przejeżdżały przez miasto pod eskortą policji. Ponadto każdej reprezentacji przydzielono wolontariuszki, które chętnie pomagały zawodnikom oraz ich opiekunom.

Długie partie, trwające często prawie 5 godzin, rozgrywane w bardzo wysokich temperaturach z najlepszymi warcabistami z Europy sprawiły, że turniej był dla warcabistów bardzo wyczerpujący. W czasie całych Mistrzostw, zawodnicy mieli dwa wolne popołudnia, które wykorzystali by odwiedzić oddalony o 30 km Dniepropietrowsk i pospacerować bulwarem wzdłuż Dniepru oraz skorzystali z możliwości poszukania ochłody w miejscowym jeziorze.

Niestety tylko jednej polskiej zawodniczce, Arlecie Flisikowskiej z klubu Zuch Rychlik udało się wywalczyć brązowy medal w turnieju głównym, w kategorii dziewcząt do lat 19. W klasyfikacji drużynowej polscy warcabiści zajęli 5 miejsce w turnieju głównym oraz 8 w grze błyskawicznej. Zawodnicy naszego klubu zajęli następujące miejsca w turnieju głównym: Ludwika Moczulska 9 miejsce w kategorii dziewcząt do lat 10, Marta Bańkowska 12 miejsce w kategorii dziewcząt do lat 13 oraz Bogdan Bańkowski 19 miejsce w kategorii chłopców do lat 13.

Mimo, że medal dla Polski był tylko jeden, zawodnicy nawiązywali emocjonujące pojedynki z najlepszymi warcabistami z Europy (Rosjanami, Holendrami, czy zawodnikami z Białorusi), zdobyli nowe doświadczenia i przywieźŸli ze sobą mnóstwo wrażeń i miłych wspomnień.

Lucyna Bańkowska

foto: A.Biadasiewicz

Wyjazd został zorganizowany w ramach realizacji zadania publicznego pod tytułem: ,,Zagospodarowanie czasu wolnego, poprawa kondycji fizycznej i umysłowej poprzez organizowanie zajęć warcabowo-szachowych i tenisa stołowego, organizację imprez sportowych, szkolenie zawodników, przygotowanie do współzawodnictwa dzieci i młodzieży w 2012 roku” i był współfinansowany ze środków budżetu Miasta Marki.

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 66, generowano: 0,564s)