Pożegnanie Sergiusza Hornowskiego

Piotr Matusiak UMMarki

 9 sierpnia 2012    09:03


Z głębokim smutkiem i żalem żegnamy zasłużonego dla naszego miasta, honorowego obywatela Sergiusza Hornowskiego, który odszedł w środę. Wyrażamy głęboki żal po stracie tak zacnego człowieka i łączymy się w smutku z rodziną


Mieszkańcy Marek
Burmistrz Miasta Marki



Dr n. med. SERGIUSZ HORNOWSKI, urodzony 22 czerwca 1914 r. w Tyflisie (Gruzja)
Po przyjeździe do Polski ukończył w 1932 r. Korpus Kadetów, a następnie Szkołę Podchorążych Sanitarnych i w 1938 r. Wydział Lekarski Uniwersytetu im. J. Piłsudskiego w Warszawie.


We wrześniu 1939 r. porucznik, uczestnik walk w rejonie Puław Kurowa. Ranny w walkach, po ucieczce z niewoli powrócił do Warszawy. Od 1940 r. w ZWZ, a następnie w Armii Krajowej, komendant II rejonu Celków VII obwodu Obroża AK obejmującego gminy Bródno i Marki. Uczestnik walk w 1944 r. akcji "Burza" w rejonie Marek i Strugi. Aresztowany 6 listopada 1944 r., wywieziony do obozów NKWD i zesłany na Sybir, gdzie w kolejnych obozach pełnił funkcję lekarza, ratując wielu Polaków od niechybnej śmierci.


Po powrocie z zesłania od 4 grudnia 1947 r. rozpoczął pracę w szpitalach warszawskich, początkowo w Instytucie Gruźlicy, a następnie jako ordynator oddziału chirurgicznego w Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. W roku 1951 uzyskał stopień doktora, a w 1957 r. kandydata nauk, którego jednak nie uznano za stopień doktora habilitowanego z powodów politycznych. Opublikował ponad 140 prac naukowych z dziedziny leczenia gruźlicy, żółtaczek, nowotworów złośliwych i innych. Reprezentował polską chirurgię na wielu zjazdach międzynarodowych. Po przejściu na emeryturę pracował jako lekarz chirurg w Spółdzielni Lekarskiej Konsultacyjnej.
Za walki w 1939 r. i 1944 r. otrzymał Krzyż Srebrny Virtuti Militari i Krzyż Walecznych, Krzyż Powstania Warszawskiego, Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej, a w 2006 r. nominację na pułkownika. Został odznaczony Krzyżem Zesłańców Sybiru i medalem Pro Memoria.


Za pracę medyczną i działalność dla Warszawy otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Syrenkę za zasługi dla Warszawy, Odznakę za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia, medal Augusta Wolfa (najwyższe odznaczenie Polskiego Towarzystwa Lekarskiego).


Członek Towarzystwa Chirurgów Polskich, Związku Sybiraków, Światowego Związku Żołnierzy AK, honorowy prezes Koła Żołnierzy AK w Markach i honorowy obywatel miasta Marki, członek Zarządu Stowarzyszenia Twórców Muzeum Zamku Ujazdowskiego w Warszawie. Przez 70 lat związany z Warszawą i województwem mazowieckim. Propagator historii medycyny, zwłaszcza dziejów medycyny wojskowej w Warszawie.


Wydział Spraw Społecznych UM Marki


Miasto Marki |

Galeria

zdjecie: 43170
fot. 1

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry