Polska wieś ratująca Żydów -konferencja z udziałem markowian.

Tomasz Paciorek StowarzyszenieMPS

 17 listopada 2016    09:58

Szanowni Państwo,

wczoraj w Centralnej Bibliotece Rolniczej przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbyła się konferencja pt. Polska wieś ratująca Żydów. Przed gmachem biblioteki - pierwszy raz w Warszawie -od wczoraj można także zobaczyć listę Polaków zamordowanych za pomoc Żydom.

W czasie konferencji Artur Rytel-Andrianik, prezes Fundacji Righteous for the World i aktywny członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga przedstawił wyniki pięcioletnich badań, które dają jasny obraz, że Polacy z ponad 600 miejscowości podczas II wojny światowej zginęli za pomoc Żydom. W tej chwili udokumentowanych jest 1059 nazwisk Polaków zamordowanych za tę postawę miłosierdzia. Jak zaznaczył Artur Rytel-Andrianik, by przybliżyć skalę pomocy, na mapę Polski, z uwzględnieniem granic przedwojennych, zostało naniesionych ponad 600 miejsc, z których mieszkańcy zapłacili najwyższą cenę za pomoc ludności żydowskiej. "To miejscowości na terenie całego kraju, największe ich skupiska są jednak na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Małopolsce. Często ginęły całe rodziny. Obecnie udokumentowane jest niecałe 1,1 tys. osób, ale tych nazwisk przybywa. Pomoc często była niesiona na tzw. przysiółkach, gdzie był jeden-dwa domy. I zdarzało się, że Niemcy mordowali ich mieszkańców, ale wieś nie wiedziała za co, o tym się nie mówiło. Ważne, by teraz o tym mówić i pisać, pokazywać te postawy" - powiedział w rozmowie z PAP Artur Rytel-Andrianik.

Na zdjęciu Artur Rytel-Andrianik - prezes Fundacji Righteous for the World i aktywny członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga, mieszkaniec Marek.

W swoim wystąpieniu przybliżył mało znaną historię rodziny Olszewskich z miejscowości Skrónice w woj. świętokrzyskim. 9 osób z tej rodziny zostało zamordowanych za ukrywanie dwóch rodzin żydowskich. Słuchacze poznali także historię rodziny Banaszków, która w Pustelniku w podwarszawskich Markach także została zamordowana za pomoc Żydom w czasie Holocaustu.

W czasie konferencji wystąpili także dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, senator Jan Żaryn, historyk i Jadwiga Pucyk, córka Bronisławy Bednarczyk, zamordowanej za pomoc Żydom w nieistniejącej już miejscowości Jagodne. Honorowy patronat nad organizowaną przez Fundację Rigteous for the World i Centralną Bibliotekę Rolniczą konferencją objął Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jednym z etapów działań Fundacji Rigteous for the World jest utworzenie strony internetowej pomagali.pl. To portal na którym będzie początkowo ok. 50 miejsc na mapie, a po kliknięciu w daną miejscowość będzie można zapoznać się z konkretną historią Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie wojny. Pomagali.pl to projekt współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Na stronie będzie można zobaczyć archiwalne zdjęcia, posłuchać relacji świadków, a także komentować przeczytane treści. To dobre miejsce do zapoczątkowania debaty na temat Polaków ratujących Żydów w różnych miejscowościach.

Wystawa, na której można również przeczytać nazwiska Polaków zamordowanych za pomoc Żydom jest dostępna przed gmachem Centralnej Biblioteki Rolniczej, przy ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie.

  PAP/Righteous for the World Fot. Przemysław Melka, tekst Marta Kutt.

Galeria

zdjecie: 94091
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
zdjecie

Tomasz Paciorek

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w zakresie ekonomii w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie. Pracownik w administracji państwowej.

Pasjonat lokalnej historii, autor licznych opracowań na temat Marek, członek Stowarzyszenia Marki-Pustelnik-Struga. Od 2010 r. radny miasta Marki.

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry