Czerwiec w OSP

Zapraszamy na kolejne podsumowanie naszej miesięcznej pracy.

Często spotykamy się z opinią, że OSP jeździ do festynów i kotów na drzewie. Choć na festynach kilku już byliśmy, to swój początek przygód z czworonogami mieliśmy dopiero 1 czerwca. I to od razu z dwoma jednego dnia! Interwencje związane z kotami zanotowaliśmy dopiero po ok 300 innych zdarzeniach ratowniczo-gaśniczych.

 

 

2 czerwca udaliśmy się do pożaru sterty gałęzi i śmieci w okolicy Andersa.

W trakcie kończenia działań, PSK zadysponowało nas do kolejnego pożaru traw i krzewów w rejonie Okólnej.

3 czerwca pojechaliśmy do pożaru poszycia leśnego przy Spacerowej, w rejonie Okólnej.

Długi weekend przyniósł nam również sporo pracy. Zaledwie w 4 dni wolnego miało miejsce aż 6 interwencji z udziałem naszych zastępów. A były to dogaszanie pogorzeliska w rejonie Okólnej i Grunwaldzkiej, pożar poszycia przy Kurpińskiego, pożar poszycia przy Bandurskiego, ponowny pożar przy Bandurskiego w sąsiedztwie poprzedniego (!), pożar sterty śmieci w okolicy Chopina, pożar sterty śmieci i gałęzi przy Wspólnej.

8 czerwca kolejny raz odwiedziliśmy okolice Cmentarnej i Weneckiej. A było to tylko otwarcie pracowitego tygodnia..

9 czerwca pojechaliśmy do pożaru poszycia w okolicy Bandurskiego.

10 czerwca to dzień kumulacji związanych z wyjazdami naszych zastępów 687[M]36 i 687[M]37, które rozpoczęły się od godzin porannych i trwały do późnych godzin nocnych związanych z pożarami i wypadkiem drogowym.

11 czerwca uczestniczyliśmy w dwóch interwencjach. Najpierw zostaliśmy wezwani w okolice Okólnej do pożaru poszycia, a później nasze oba zastępy ruszyły do Kobyłki na pierwszy wyjazd w ramach struktur KSRG.

12 czerwca zostaliśmy zadysponowani do jako wsparcie przy pożarze poszycia na terenie poligonu Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce.

13 czerwca miała miejsce nasza mała uroczystość. Tego dnia świętowaliśmy przekazanie nowego sztandaru a także włączenie w struktury KSRG.

Po uroczystości mogliśmy trochę odetchnąć. Kolejną interwencję odnotowaliśmy dopiero 19 czerwca, kiedy to udaliśmy się do pożaru poszycia leśnego o godz. 1:30 (!). Chyba jasne jest, że ogień nie pojawił się tam w skutek działania słońca..

Tego samego dnia udaliśmy się ponownie w to samo miejsce w godzinach porannych.

20 czerwca, w momencie zgłoszenia wyjazdu naszych strażaków na zabezpieczenie Festynu Sąsiedzkiego przy zbiorniku „Meksyk”, Dyspozytor Powiatowego Stanowiska Kierowania w Wołominie, najpierw zadysponował zastęp GBA-Rt do pożaru gałęzi przy ulicy Karłowicza w Markach.

21 czerwca w godzinach wieczornych udaliśmy się w okolice DK 631, by pomóc policji w czynnościach zabezpieczenia miejsca odnalezienia zwłok kobiety.

26 czerwca rano zostaliśmy wezwani do zneutralizowania plamy oleju na skrzyżowaniu Okólnej i Bandurskiego.

A po południu zadysponowano nas do pożaru poszycia leśnego przy Bandurskiego.

 

 

Zachęcamy do śledzenia wydarzeń z życia jednostki na portalu Facebook oraz Strefie Druha (osp.com.pl).

 

*słowniczek:

KSRG – Krajowy System Ratowniczo Gaśniczy stanowi integralną część bezpieczeństwa wewnętrznego państwa.  Jego konstrukcja zakłada, że zasady realizacji podstawowych zadań ratowniczych są niezmienne i dostosowane do specyfiki wszelkiego rodzaju zdarzeń, również zdarzeń masowych lub klęsk żywiołowych, kiedy siły i środki ratownicze są niewystarczające, a organizacja działań ratowniczych wymaga modyfikacji priorytetów oraz dokonania uproszczeń w procedurach działania.

PSK – Powiatowe Stanowisko Kierowania – dyspozytorzy sił i środków, którzy odbierają zgłoszenia z numerów 998 i 112

687[M]36; 687[M]37 – numery operacyjne samochodów ratowniczo-gaśniczych OSP Marki

GBARt – rodzaj samochodu ratowniczo-gaśniczego 687[M]36 OSP Marki – średni samochód specjalny, gaśniczy ze zbiornikiem i autopompą, ratownictwa technicznego

JRG – Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza – zespół sił i środków (ludzi i sprzętu) Państwowej Straży Pożarnej udająca się do zdarzeń ratowniczo-gaśniczych

rota – najmniejsza grupa, w której działają strażacy, składa się z dwóch ludzi – przodownika i pomocnika roty

KDR – Kierujący Działaniem Ratowniczym – dowódca działań, z reguły dowódca pierwszego zastępu PSP, który dotarł na miejsce, bądź sam dowódca Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP

 

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 58, generowano: 0,561s)