Poczta w Markach

Pierwsze telefony w Markach podłączono do centralnej stacji telefonicznej w Warszawie 21 lutego 1884 roku. Telefony w Warszawie uruchomiono niewiele wcześniej bo 13 lipca 1882 roku. Po telefonach przyszła kolej na otwarcie oddziału poczty i telegrafu. Nastąpiło to w 1901 roku.

Jedenaście lat później, w 1912 roku w Królestwie Polskim było czynnych 770 placówek pocztowych. Jedną z nich była placówka w Markach.

Notatka bardzo lakonicznie informuje o otwarciu oddziału pocztowo – telegraficznego. Nie wiadomo więc, gdzie ulokowano ten oddział.

Może posiada ktoś informacje na ten temat?

Antoni Widomski
Pro Memoria

Galeria

Komentarze: 5

 1. Zbigniew Paciorek pisze:

  Wiemy, że w okresie międzywojennym placówka pocztowa funkcjonowała w jednej z mareckich kamienic, w tej w której znajdowała się kasa biletowa Mareckiej Kolei Dojazdowej i poczekalnia. Była to pierwsza z kamienic usytuowana przy wjeździe do Marek, po prawej stronie, jadąc w kierunku Radzymina. Zresztą placówka pocztowa na piętrze tej kamienicy mieściła się jeszcze w latach 70 XX w.
  Antoni serdecznie pozdrawiam.

 2. Zbyszku, czy mamy potwierdzenie, że poczta funkcjonowała w tej kamienicy w okresie międzywojennym?. Poczta w Markach została przeniesiona w roku 1930 do nowego lokalu z powodu „nieprzydatnosci pomieszczeń poprzednio zajmowanych”. W dokumencie mówiącym o przenosinach poczty nie wspomniano szczegółowo o dotychczasowej lokalizacji.
  Jeśli przeniesiono pocztę do „kamienicy” w 1930 roku, to nadal pozostaje pytanie gdzie pierwotnie mieściła się poczta?
  W 1930 roku uruchomiono także przewóz poczty kolejką marecką.
  Opublikuję za kilka dni źródłowe informacje.
  Pozdrawiam

 3. Anna pisze:

  Małe sprostowanie. Poczta mieściła się w drugiej kamienicy:)
  Funkcjonawała jeszcze w latach osiemdziesiątych.

 4. Także w mojej pamięci poczta mieściła się w drugiej „kamienicy” na pierwszym piętrze. Oczywiście po wojnie. Takie mam skojarzenie.
  Mogę się oczywiście mylić. Moja „ojczysta” stacja to Pustelnik II.

 5. Zbigniew Paciorek pisze:

  Niestety, nie posiadamy jak dotąd informacji źródłowych, które potwierdzałby, że w tej kamienicy w okresie międzywojennym funkcjonowała placówka pocztowa. Są to jedynie relacje ustne, które usłyszałem w rozmowie ze starszymi mieszkańcami Marek, min. od ŚP. Tadeusza Rzepniewskiego, który był fryzjerem przez ok. 50 lat, a w latach 30 XX w. pracował jako goniec w fabryce Briggsów.
  Tak to prawda placówka pocztowa mieściła się na pietrze w drugiej kamienicy.

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 82, generowano: 0,584s)