PJN postuluje likwidację zatorów płatniczych dla przedsiębiorców

Polska Jest Najważniejsza chce, aby osoby prawne i fizyczne płaciły podatki dopiero po wpłynięciu na konto środków będących przedmiotem rozliczenia.

Postuluje również zobligowanie urzędników do wydawania decyzji administracyjnych w terminie do 30 dni, a także skrócenie postępowań przed sądami gospodarczymi do 90 dni.

- Proponujemy konkretne rozwiązanie likwidujące zatory płatnicze dla przedsiębiorców – mówił na sobotnim briefingu prasowym Paweł Poncyljusz. – Chcemy zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych. Chodzi o to, aby rozliczanie podatku dochodowego odbywało się dopiero na podstawie wpływu pieniędzy na konto przedsiębiorcy.

Paweł Poncyljusz zaznaczył przy tym, że Klub Parlamentarny Polska Jest Najważniejsza złożył już odpowiedni projekt ustawy w Sejmie.

- Dzisiaj częstym powodem zatorów płatniczych dla przedsiębiorców jest to, że jest wystawiana faktura, w wyniku której podatnik w kolejnym miesiącu musi zapłacić wszelkie podatki, a często pieniądze za fakturę wpływają po kilku miesiącach. Stąd proponujemy tak zwaną metodę kasową, która oznacza, że podatek jest wymagany w momencie, kiedy wpłyną pieniądze na konto.- objaśniał projekt Klubu PJN jego Przewodniczący.

Paweł Poncyljusz podkreślił, że zapłata podatku odroczona o kilka miesięcy nie niesie ze sobą większych niż obecnie skutków finansowych dla budżetu państwa.

- Przedsiębiorcy będą płacić podatki dopiero po otrzymaniu pieniędzy od swoich kontrahentów, ale to nie oznacza, że podatek nie wpłynie – tłumaczył.

PJN planuje również złożyć projekt ustawy wprowadzającej przepis zobowiązujący każdy urząd do wydania decyzji administracyjnej w ciągu trzydziestu dni, a jeśli ten termin nie zostanie dotrzymany, automatycznie będzie to oznaczało, że zapadła decyzja korzystna dla wnioskującego.

Kolejnym postulatem PJN jest wprowadzenie obowiązku rozstrzygania spraw przez sądy gospodarcze w czasie dziewięćdziesięciu dni. – Dzisiaj średni czas trwania procesu między dwoma podmiotami przed sądem gospodarczym trwa do kilkuset dni. Dlatego będziemy proponować sztywne rozwiązania, które wymuszają rozstrzygnięcia w tych sprawach do dziewięćdziesięciu dni – powiedział Przewodniczący.

http://www.stronapjn.pl/

Komentarze: 6

 1. PeJot pisze:

  Bardzo dobry pomysl-w koncu ktos sie zainteresowal przedsiebiorcami, a to bardzo wazna dla naszej gospodarki grupa.widze, ze PJN ma coraz lepsze pomysly-brawo. Zycze wam wejscia do Sejmu:)

 2. GrzegorzR pisze:

  I tak jak proponuje PJN powinno to działać. Chore zasady w tym kraju przyczyniają się do upadku wielu przedsiębiorstw. Bardzo się cieszę, że ktoś się tym wreszcie zajął.
  W takim razie ich poprę, żeby weszli do sejmu i przeforsowali ten pomysł w przyszłej kadencji, bo teraz i tak Schetyna wszystko wsadza do zamrażarki.

 3. Andrzej Lewaszow pisze:

  Takie proste, a nie do osiągnięcia. Niestety panowie i panie z PJN-u w tym rozdaniu sejmowym wasze wysiłki, będą jak walenie gołą pięścią w mur. Nadzieją jest tylko w mądrości wyborców.

 4. Ola pisze:

  Metoda kasowa to świetne rozwiązanie, które z pewnością ułatwi życie wielu przedsiębiorcom, znam sporo osób borykających się z problemem zatorów płatniczych. Popieram inicjatywę PJN.

 5. Marcin Maliszewski pisze:

  Politycy nigdy nie rozwiązują probllemów tak dobrze jak sektor prywatny. Mój przyjaciel zakłada w Warszawie spółkę która daje pełną gwarancję że żaden z kontrahentów nie będzie niezwłocznie zwlekał z wydaniem pieniędzy, towaru lub usługi. Za niecałe dwa miesiące przedsięwzięcie rusza.

 6. Kaktus pisze:

  Proszę o nieco szerszą informację z tą spółką z gwarancją na kontrahentów. Chętnie się poszerzę wiedzę. Zresztą sformułowanie „niezwłocznie zwlekał” też wymaga dla mnie objaśnienia.

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 55, generowano: 0,591s)