Urząd Miasta Marki

Al. J. Piłsudskiego 95,
05-270 Marki
22 781 10 03, urzad.miasta@marki.pl

Godziny pracy: pn, wt, cz, pt: 8.oo-16.oo,
śr: 10.oo-18.oo

Patroni naszych (mareckich) ulic

Warto znać patrona swojej ulicy!

Nasze ulice, place czy skwery przy, których mieszkamy często noszą nazwy postaci historycznych. Są wśród nich osoby, które za cenę własnego życia walczyły o Polskę i dla których Ojczyzna była największym dobrem. Ważne jest, abyśmy o tych bohaterach nigdy nie zapomnieli, by ideały, którymi się kierowali były w nas pielęgnowane i przekazywane następnym pokoleniom. 

Warto znać patrona swojej ulicy, poznać historię człowieka, którego nazwisko znajduje się na tabliczce naszej ulicy!

W naszym mieście rozpoczęła się akcja Instytutu Pamięci Narodowej „Patroni naszych ulic”. Dzięki mojej skromnej pomocy, w akcję, której celem jest popularyzowanie wiedzy o postaciach szczególnie ważnych w najnowszej historii Polski, włączył się marecki samorząd.

W ramach tego projektu, mieszkańcom, którzy mieszkają przy ulicach:

  • Generała Władysława Andersa
  • Marszałka Józefa Piłsudskiego
  • Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki

zostaną dostarczone biografie patronów ulic związanych z historią Polski w XX , a których nazwy ulic są w naszym mieście.

Publikacje  dostarczane są przez wolontariuszy Komitetu Pro Memoria  oraz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Pomyślmy trochę mniej powszednie o naszym adresie, a o człowieku, który został w ten sposób ocalony przed zapomnieniem.

Bądźmy dumni z patrona naszej ulicy!

Sylwia Matusiak

Zastępca Burmistrza Miasta Marki

… pierwsze egzemplarze wydawnictwa już powędrowały do mieszkańców ulicy Andersa…

Galeria

Komentarze: 2

  1. ALicja pisze:

    A ksiądz Ignacy Skorupka ?

  2. Tomasz Pietruszczyk pisze:

    To chwalebna inicjatywa i akcja moblilizująca mieszkańców do identyfikacji z Ich „miejscem na ziemi”. Na marginesie dodam, że równie cennym działaniem samorządu byłoby REALNE zobligowanie właścicieli posesji do WIDOCZNEGO(!) i UJEDNOLICONEGO ich oznakowania(nazwa ulicy, nr posesji)! Przy niewielkim, w skali miasta, wydatku, w dłuźszej perspektywie czasowej oszczędziłoby WSZYSTKIM(!) zbędnej utraty bezcennego czasu i …nerwów w bezskutecznym często poszukiwaniu adresu! Chaos, panujący w tym zakresie, niezwykle utrudnia dotarcie do każdego, kto np. wezwał lub potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej lub innych służb ratunkowych?!

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 75, generowano: 0,587s)